Profilaktyka zdrowia

Czy implanty piersi mogą prowadzić do rozwoju raka?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
radio.zet/fda.gov
lekarz, który trzyma implant piersi

Na powiększenie piersi poprzez wszczepienie implantów decyduje się ogromna grupa kobiet. Mimo że metoda jest bardzo popularna, to pojawiają się głosy, że implanty mogą się przyczynić do rozwoju raka piersi. Czy faktycznie? Głos w tej sprawie zaprała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków.

Implanty piersi. Czy przyczyniają się do rozwoju raka piersi?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) jest zdania, że związek między implantami piersi a rakiem istnieje. W opublikowanym niedawno komunikacie czytamy, że kobiety, które zdecydują się na ich wszczepienie są bardziej narażone na rozwój raka płaskonabłonkowego (SCC) i chłoniaka. Zmiany nowotworowe najczęściej pojawiają się w tkance bliznowatej wokół implantów.

Na jakie nowotwory najczęściej chorują Polacy?

Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"
Dorota Gardias o raku piersi. "Komunikat, że jest to nowotwór, sprawił, że zesztywniałam"Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

FDA w swoim komunikacie podkreśliła, że typów chłoniaków może być znacznie więcej niż sądzono. Do tej pory z implantem piersi łączono jedynie anaplastycznego chłoniaka wielokomórkowego.

Czy implanty piersi są niebezpieczne?

Mimo wykrycia mniej niż 30 przypadków chłoniaka i mniej niż 20 przypadków raka płaskonabłonkowego u kobiet z implantami piersi, to FDA nie zakazuje ich stosowania i zapowiada, że dalej będzie kontrolowała sytuację. - Chociaż FDA uważa, że występowanie SCC lub różnych chłoniaków w torebce wokół implantu piersi może być rzadkie, pracownicy służby zdrowia i osoby, które mają lub rozważają implanty piersi, powinny być świadome, że przypadki zostały zgłoszone do FDA i w literaturze - czytamy w wydanym komunikacie.

Dodatkowo Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków podkreśla, że wiedza na ten temat się zmienia i ważne jest, aby zarówno lekarze, jak i pacjenci zgłaszali FDA przypadki wykrycia zmian nowotworowych powstałych w obrębie implantów. Jednocześnie zaapelowano do osób, które mają implanty w piersiach, aby - jeśli zaobserwują u siebie jakieś niepokojące objawy - nie odkładały wizyty u specjalisty. Dodano też, że nie ma potrzeby usuwania implantów, jeśli nie występują żadne nietypowe dolegliwości.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: radio.zet/fda.gov

Źródło zdjęcia głównego: Coolpicture/Getty Images

Pozostałe wiadomości