Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"

Kobieta z silnym bólem brzucha
skaman306/Getty Images
Źródło: Moment RF
Już co dziesiąta kobieta cierpi na endometriozę - pokazują badania. Mimo że same panie wiedzą o chorobie całkiem sporo, to na postawienie prawidłowej diagnozy czekają bardzo długo. Co trzeba wiedzieć o endometriozie? Czy przekreśla szanse kobiety na bycie matką? Rozmawiamy o tym z ginekolożką Magdaleną Bielą.

Katarzyna Oleksik, Dzień Dobry TVN: Czym charakteryzuje się endometerioza?

Magdalena Biela, ginekolog: U kobiet z tym schorzeniem endometrium, czyli błona śluzowa, która wyścieła jamę macicy, zaczyna pojawiać się w innych częściach organizmu, np. pokrywa jajniki, jajowody, pęcherz moczowy czy jelito. Ogniska endometriozy mogą też występować wewnątrz mięśnia macicy. Taką odmianę choroby nazywamy adenomiozą.

Ogniska endometriozy zachowują się tak samo, jak błona śluzowa macicy. Cykliczne przemiany i krwawienia powodują powstawanie miejscowego odczynu zapalnego nasilają dolegliwości bólowe, a także sprzyjają tworzeniu się zrostów w obrębie sąsiednich narządów jamy brzusznej, co może zaburzyć ich działanie.

Jak często jest diagnozowana?

Szacuje się, że co 10. kobieta w wieku rozrodczym choruje na endometriozę. Świadomość tej choroby wśród Polek również jest dość wysoka – według badań SW Research zleconych przez Exeltis Poland słyszało o niej ponad 73 proc. z nas.

Co wywołuje chorobę?

Na to pytanie medycyna nie zna odpowiedzi. Istnieje wiele teorii dotyczących rozwoju endometriozy, ale żadna z nich nie wyjaśnia do końca mechanizmów odpowiedzialnych za jej powstawanie. Jedna z najstarszych mówi, że źródłem komórek endometrialnych w jamie brzusznej jest krew miesiączkowa przedostająca się przez jajowody do jamy otrzewnej. Tak zwane wsteczne miesiączkowanie dotyczy nawet ok. 90 proc. kobiet, jednak nie u każdej rozwinie się endometrioza. Istnieją więc dodatkowe czynniki umożliwiające implantację i rozwój ognisk endometriozy. Nie bez znaczenia są tu również czynniki genetyczne. Zauważono bowiem, że endometrioza występuje częściej u kobiet, których krewne pierwszego stopnia cierpią na tę chorobę.

Jakie objawy mogą świadczyć o endometriozie?

Najbardziej charakterystyczne są silne bóle podbrzusza. Pojawiają się one w czasie miesiączki oraz owulacji. Jednak niektóre pacjentki mogą cierpieć na przewlekłe dolegliwości bólowe, które nie mają związku z cyklem miesiączkowym. Zdarza się, że ból pojawia się po stosunku, podczas defekacji czy mikcji. W wielu przypadkach jest on na tyle nasilony, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Za endometriozą mogą także przemawiać trudności z zajściem w ciążę. Szacuje się, że nawet 50 proc. kobiet leczących się z powodu niepłodności i zgłaszających bolesne miesiączki ma endometriozę. Choroba może doprowadzić do zmian anatomicznych w okolicy narządu rodnego, a także zaburzyć procesy owulacji, zapłodnienia i wczesnego rozwoju zarodka.

Trzeba pamiętać, że objawy choroby będą zależały również od tego, gdzie "przeniosło" się endometrium. Tym samym mogą to być zaparcia, bóle przy defekacji, wzdęcia, objawy podobne do zespołu jelita drażliwego, częstomocz, parcia naglące, ból przy mikcji. W przypadku dużego naciekania moczowodu, endometrioza może również powodować skrajne zwężenie jego światła, a w konsekwencji zastój moczu w nerce i uszkodzić narząd.

Kiedy mogą pojawić się pierwsze objawy?

Czasem pojawiają się już przy pierwszej miesiączce. Ale wiele kobiet chorujących na endometriozę nie ma żadnych dolegliwości. Co ciekawe, nasilenie objawów nie jest bezpośrednio związane z zaawansowaniem choroby. Czasami niewielka endometrioza otrzewnowa będzie powodowała ból zaburzający normalne funkcjonowanie, podczas gdy u innych kobiet rozległa głęboka endometrioza pozostanie bezobjawowa.

To jak ją rozpoznać?

Kluczowe znaczenie ma wywiad. Pacjentka powinna bardzo dokładnie opowiedzieć, w jakich sytuacjach pojawia się ból i jakie jest jego nasilenie. Jeśli - w zależności od fazy cyklu - u kobiety pojawiają się problemy z innymi narządami, także powinna poinformować o tym lekarza. Ginekolog powinien zapytać o płodność i ewentualne problemy z zajściem w ciążę.

Kolejny etap to badanie ginekologiczne. Pozwala ono wykryć duże zmiany w obrębie miednicy mniejszej – torbiele jajników czy duże i bolesne ogniska głębokiej endometriozy.

Ważnym badaniem pozwalającym ocenić zaawansowanie choroby i lokalizację zmian jest specjalistyczne badanie USG wykonane przez lekarza zajmującego się endometriozą. Pozwala ono określić ruchomość narządów względem siebie, ich bolesność, a także ocenić wielkość ognisk głębokiej endometriozy i zaplanować zakres zabiegu operacyjnego. Podobnych informacji dostarcza również badanie rezonansem magnetycznym (MRI). W niektórych przypadkach konieczne jest poszerzenie diagnostyki o kolonoskopię, cystoskopię czy scyntygrafię nerek.

Na czym polega leczenie? Czy endometriozę da się wyleczyć?

W chwili obecnej nie ma leku, który mógłby skutecznie wyleczyć endometriozę. Powinna ona być traktowana jak choroba przewlekła, trwająca przynajmniej przez cały okres rozrodczy kobiety. Dlatego leczenie należy dobrać indywidualnie do każdej pacjentki. Będzie ono polegało na łagodzeniu dolegliwości bólowych, zahamowaniu rozwoju choroby lub na pomocy w poczęciu dziecka i donoszeniu ciąży.

Aby złagodzić objawy endometriozy stosuje się zarówno leki przeciwbólowe, szczególnie z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), jak i preparaty hormonalne. Jako leki kolejnego rzutu stosowane są preparaty, które wywołując tzw. farmakologiczną menopauzę. Leki te pozwalają często uzyskać dobrą kontrolę nad bólem, jednak ze względu na działania niepożądane stosowane są tylko u wybranych pacjentek przez krótki czas.

Jeśli farmakologia zawiedzie konieczne może być leczenie operacyjne. Należą one do jednych z trudniejszych zabiegów w ginekologii, ze względu na bardzo zmienioną anatomię miednicy mniejszej. Poza tym, w niektórych przypadkach konieczna jest pomoc chirurga i urologa, jeśli zmiany obejmują jelito lub układ moczowy. W każdym przypadku leczenie takie powinno odbywać się w wyspecjalizowanym ośrodku, posiadającym zespół specjalistów zajmujących się diagnostyką i leczeniem endometriozy.

W czasie leczenia każda pacjentka powinna mieć zapewnione wsparcie psychologicznego. Ze względu na przewlekły charakter choroby i jej destrukcyjny wpływ na wiele aspektów życia, pacjentki z endometriozą często zmagają się z depresją.

Czy choroba przekreśla szanse kobiety na zostanie mamą?

Na szczęście nie. Wiele kobiet bez problemu zajdzie w ciążę i urodzi dzieci, być może nawet nie wiedząc, że ma endometriozę. Z drugiej strony należy pamiętać, że w grupie pań leczonych z powodu niepłodności nawet 50 proc. ma endometriozę. Dodatkowo, choroba ta może niekorzystnie wpływać na rezerwę jajnikową, co w połączeniu z wykonywanymi operacjami zmniejsza liczbę komórek jajowych, przyspieszając wygasanie czynności jajników. Z tych względów pacjentki z rozpoznaną endometriozą nie powinny odkładać w czasie planów macierzyńskich, a w przypadku braku ciąży po 6 miesiącach starań, powinny zgłosić się do lekarza w celu wdrożenia diagnostyki i leczenia.

Endometrioza – podstępna kobieca choroba. Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Aleksandra Mirosław zawalczy o olimpijski medal we wspinaczce sportowej. "Pokonanie ściany zajmuje mi 7 sekund"

W "Kanapowcach" Kamil i Kuba schudli łącznie ponad 40 kg. "Na początku przebiegnięcie 100 m było mordęgą"

Ewa Kasprzyk na łóżku z reżyserem "Kogla-mogla". Aktorka pisze o mobbingu w pracy

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

Quiz. Sprawdź, co wiesz o wielkanocnych potrawach?

Quiz. Sprawdź, co wiesz o wielkanocnych potrawach?

Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

Rebel Wilson straciła dziewictwo w wieku 35 lat. "Ludzie mogą poczekać, aż będą gotowi"

Rebel Wilson straciła dziewictwo w wieku 35 lat. "Ludzie mogą poczekać, aż będą gotowi"

Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym
Materiał promocyjny

Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym

Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

"Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

"Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego
Materiał promocyjny

Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego

Tuż po porodzie otrzymała od matki niestosowny prezent

Tuż po porodzie otrzymała od matki niestosowny prezent

Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu
Materiał promocyjny

10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu

Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"
Materiał promocyjny

Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"

Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

"Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

"Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy
Materiał promocyjny

Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy

Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"
Materiał promocyjny

Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"

Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?
Materiał promocyjny

Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

"Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

"Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry
Materiał promocyjny

Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?
Materiał promocyjny

Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?

Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"

Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"