Profilaktyka zdrowia

Do marketu, zamiast do optyka. Czy gotowe okulary korekcyjne nie niszczą wzroku?

Profilaktyka zdrowia


Gotowe okulary korekcyjne są chętnie kupowane ze względu na cenę. Ich koszt oscyluje średnio między 10 a 30 zł. Są dostępne od razu, w różnych wzorach opraw i kolorach. Ale czy gotowe okulary korekcyjne nie niszczą wzroku? Zapytaliśmy o zdanie gościa Dzień Dobry TVN optometrystę Rafała Bohdanowicza.

Zdaniem optometrysty, Rafała Bohdanowicza, okulary gotowe, tak chętnie kupowane ze względu na niską cenę, niosą ze sobą dwa zagrożenia.

>>> Zobacz także:

Brak badań okulistycznych

Po pierwsze osoby, które korzystają z tej oferty dobierają sobie moce na własną rękę. Oznacza to, że nie przechodzą, koniecznego w przypadku doboru okularów, badania okulistycznego. Ma ono na celu nie tylko dobór mocy korekcji okularowej, ale również ocenę stanu dna oka pod kątem chorób oczu (zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej) oraz groźnych dla życia chorób układowych (cukrzyca, choroby układu krążenia). Osoby po 40. roku życia powinny przechodzić takie badanie raz na rok.

Wykonanie okularów

Drugi problem to wykonanie samych okularów. Okulary zamówione u optyka po przeprowadzonym badaniu optometrycznym, uwzględniają dokładną wadę wzroku dla obu oczu oraz rozstaw i wysokość źrenic. Dobra równowaga obuoczna, dokładność korekcji dla każdego z oczu oraz właściwe wycentrowanie soczewek w okularach ma kluczowe znaczenie dla zachowania komfortu widzenia.

Duże odchyłki w rozstawie i wysokości źrenic oraz brak równowagi obuocznej, zwłaszcza przy większych mocach, prowadzą do powstania tzw. mocy pryzmatycznych, które powodują bóle głowy, pieczenie oczu, zmęczenie, a w sytuacjach skrajnych nawet dwojenie obrazu, a więc znacznie obniżony komfort życia.

Dobra wiadomość jest taka, że objawy te (tak zwane objawy astenopijne czyli towarzyszące złej korekcji okularowej) szybko miną po zdjęciu źle wykonanych okularów i założeniu okularów wykonanych na miarę.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości