Profilaktyka zdrowia

Dieta w trosce o zdrową wątrobę. "Kiedy tylko możemy, wprowadzamy zmiany nawyków żywieniowych"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Daria
Pacańska
Dieta w trosce o zdrową wątrobę

Wątroba spełnia wiele zadań w naszym ciele. Niestety nie jest niezniszczalna. Jej złe funkcjonowanie wpływa źle na cały organizm. Jak więc sprawić, by była zdrowa latami? Jak radzić sobie z otłuszczeniem wątroby? Rozmawialiśmy o tym z dietetyk kliniczną i ekspertką kampanii "Wątroba się sprawdza", Klaudią Wiśniewską.

Dieta na zdrową wątrobę

O wątrobie mówi się, że to laboratorium naszego organizmu. Trzeba o nią dbać, a pomogą nam w tym odpowiednie nawyki żywieniowe.

- Wątroba, ale także cały nasz organizm nie lubi przede wszystkim dwóch rzeczy: nadmiaru cukru i nadmiaru tłuszczów, w szczególności tłuszczów nasyconych. Jeśli nasza dieta jest wysoko kaloryczna, jeśli mamy do czynienia z prawidłową masą ciała, mamy nadwagę, mamy otyłość, to najlepszym elementem jest optymalizacja naszej masy ciała. Musimy zrzucić te zbędne kilogramy. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie - podkreśliła mgr Klaudia Wiśniewska.

Bardzo korzystną dietą jest dieta śródziemnomorska. Ta dieta opiera się na roślinach strączkowych. Inne warzywa i owoce, orzechy, nasiona, pestki i mięso występują w mniejszych ilościach. Dobre wyniki widać już po kilku tygodniach, a kilka miesięcy stosowania takiej diety może nam bardzo pomóc.

Porady dietetyków

Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Jak regeneruje się wątroba?

Jeśli zadbamy o wątrobę, ta szybko się zregeneruje. Warto też zapobiegać poważnym skutkom nadwyrężania tego narządu.

- Kiedy tylko możemy wprowadzamy zmiany nawyków żywieniowych, komponujemy odpowiednio swoją dietę, dbamy również o aktywność fizyczną - podkreśliła dietetyk kliniczna. - Warto pamiętać o umiarze, więc jeśli decydujemy się na coś, co zawiera więcej cukru, więcej tłuszczu to jemy to w mniejszej ilości, a podstawy naszej diety powinny stanowić produkty niskoprzetworzone, czyli przede wszystkim warzywa, owoce, produkty zbożowe, ale też zdrowe tłuszcze - dodała.

Na stronie kampanii "Wątroba się sprawdza" eksperci przygotowali wiele praktycznych informacji dotyczących diety i sposobu odżywiania, który pomoże zadbać o ten bardzo ważny narząd. Przed stosowaniem farmaceutyków oraz w celu określenia stanu naszej wątroby należy skontaktować się z lekarzem hepatologiem.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Kamiński/East News

Pozostałe wiadomości