Profilaktyka zdrowia

Dlaczego warto czyścić język?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
kobieta z wystawionym językiem

Choć samo mycie zębów pomaga utrzymać właściwy poziom higieny jamy ustnej, to warto poświęcić także chwilę językowi. Wystarczy użyć szczoteczki do zębów. Dowiedz się, jakie są największe z tego korzyści.

Dlaczego warto czyścić język?

Czysty język wiąże się z troską o to, aby nie było na nim resztek jedzenia, a co za tym idzie, różnego typu bakterii. To ważne nie tylko dla samej jamy ustnej, ale ogólnego zdrowia całego organizmu.

Poprawa trawienia

Proces trawienia rozpoczyna się w jamie ustnej. Obecne w ślinie enzymy zaczynają rozkład niektórych składników pokarmowych. Właściwe czyszczenie języka aktywuje enzymy, które odpowiadają za lepsze trawienie pokarmu.

Uczucie świeżości

Spożywanie pokarmów, palenie tytoniu i wiele innych czynności (nawet sen!) powoduje, że na języku gromadzą się różnego typu toksyny. Jego czyszczenie pomaga w ich usuwaniu i likwiduje problem nieświeżego oddechu, który pojawia się m.in. przez martwe komórki na języku.

Poprawa smaku

Czyszczenie języka dwa razy dziennie w trakcie mycia zębów pozwala utrzymać również świeżość podniebienia. Dzięki czemu jedzenie znacznie lepiej smakuje. Intensywniej odczuwa się, że coś jest słodkie, słone, gorzkie lub kwaśne.

Podstawa higieny

Bakterie na języku mogą być początkiem wielu poważniejszych problemów zdrowotnych. Warto zadbać o swój język, aby nie narażać się na ryzyko próchnicy, różnego typu infekcji czy po prostu nieświeżego oddechu.

Zobacz także inne sposoby troski o własne zdrowie:

Zobacz wideo: Osoby dorosłe, które mają problemy z chorobami dziąseł, są dwukrotnie bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61

Pozostałe wiadomości