Profilaktyka zdrowia

Przez stres straciła słuch. "Może moja historia zmobilizuje innych i postanowią być szczęśliwi"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Przewlekły stres może być niebezpieczny. Zdarza się, że prowadzi do depresji czy problemów z układem krążenia. W przypadku 24-letniej Karoliny sprawił, że całkowicie straciła słuch. O szkodliwym wpływie stresu na organizm rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr Magdaleną Chojnacką, psychiatrą i Tomaszem Kuprysiem, stomatologiem.

Straciła słuch przez stres

Karolina wychowała się w artystycznej rodzinie. Muzyka, taniec i śpiew to coś, bez czego nie wyobraża sobie życia. Niestety z dnia na dzień straciła słuch.

- Obudziłam się z bardzo dużym szumem w głowie. Od razu poleciałam do szpitala. Tam lekarz stwierdził, że to atak nagłej głuchoty i konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja - mówiła Karolina Rusiecka w rozmowie z naszą reporterką Aleksandrą Rogowską-Lichnerwoicz.

Sytuacja była dramatyczna.

- Ona naprawdę nie słyszała. Nie była w stanie dogadać się z lekarzami, nie rozumiała, co mówią do niej ludzie - wspominała Arleta Słomkowska, siostra Karoliny.

Co gorsza, żaden z lekarzy nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego młoda kobieta nagłe przestała słyszeć. Najbardziej prawdopodobne wydają się problemy neurologiczne i bardzo silny stres. Obecnie Karolina korzysta z aparatu słuchowego, ale jest to tylko rozwiązanie doraźne.

- Jego zadaniem jest wzmocnienie dźwięku i umożliwienie osobie niesłyszącej jego odebranie - wyjaśniała Ewa Marut, protetyk. Słuch może przywrócić operacja, ale na zabieg trzeba poczekać aż 5 lat.

Mimo problemów ze zdrowiem Karolina wróciła do swoich codziennych zajęć i na uczelnię. Aby ułatwić sobie komunikację z ludźmi, uczy się czytać z ruchu warg.

Stres - dlaczego jest tak niebezpieczny?

Stres to mechanizm, który dodaje nam energii oraz pozwala się dostosować do nowych sytuacji czy szybko podejmować decyzję. Mimo że czasem ułatwia nam życie, może być też bardzo niebezpieczny.

- Kiedy jesteśmy zestresowani, niektóre funkcje w naszym organizmie słabną, a inne się wzmacniają. Mamy przyspieszoną akcję serca, przyspieszony oddech, podnosi się ciśnienie. Natomiast osłabia się nasza odporność, inaczej pracuje też układ pokarmowy - tłumaczyła dr Magdalena Chojnacka, psychiatra.

Jeśli stres jest krótkotrwały, to nie ma powodów do obaw. Problemem zaczyna się w sytuacji, gdy trwa długo.

- Permanentny stres może wywoływać objawy zarówno psychiczne, jak i fizjologiczne. Do tych pierwszych można zaliczyć rozdrażnienie, zaburzenia snu, bezsenność. Natomiast do fizjologicznych - tachykardię, zaburzenia wagi czy wypadanie włosów - wyliczała specjalistka.

Przewlekły stres może powodować także zwiększone napięcie mięśni i doprowadzić do problemów z... zębami.

- Stres może wywołać szereg nieprawidłowości w jamie ustnej. Najczęstszą z nich bruksizm, czyli zaciskanie, zgrzytanie zębami. Badania mówią: w 10-15 proc. przypadków za bruksizm odpowiada właśnie stres, ale z mojego doświadczenia wynika, że to może być nawet 60 proc. Warto podkreślić, że bruksizm to nie tylko zniszczone uzębienie, ale także bóle głowy - mówił w Dzień Dobry TVN Tomasz Kupryś, stomatolog.

Zabójczy stres. Zobacz całą rozmowę:

Zobacz także:

Sport na mrozie szkodzi sercu? "Jeśli ktoś uważa, że morsowaniem buduje zdrowy organizm, to jest w błędzie"

Margaret została zapytana o dzieci: "Jestem szczęśliwą macochą"

Agata Kulesza szczerze o rozwodzie: "Ostatnie miesiące to była ciężka lekcja". Dzięki komu przetrwała ten trudny czas?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Aleksnadra Rogowska-Lichnerowicz

Pozostałe wiadomości