Profilaktyka zdrowia

Czy perliste grudki prącia są niebezpieczne?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Staras / Getty ImagesJak zwalczyć perliste grudki prącia?

Perliste grudki prącia u wielu mężczyzn, szczególnie młodych, wzbudzają ogromny niepokój. Wielu z nich traktuje je bowiem jako objaw poważnej choroby, wenerycznej lub nowotworowej. Grudki perliste prącia są natomiast uznawane przez lekarzy za nie do końca wyjaśnioną, ale nie niebezpieczną dla zdrowia, zmianę osobniczą.

Usuwanie grudek perlistych najczęściej wykonuje się laserem, choć można skorzystać również z zabiegu chirurgicznego. Trzeba jednak pamiętać, że grudki pojawiające się na koronie prącia i w rowku zażołędnym nie są w żaden sposób niebezpieczne dla zdrowia mężczyzny.

Co to są perliste grudki prącia?

Grudki perliste na penisie mogą przybierać bardzo różne kształty i formy. Najczęściej są to białe, cieliste lub perłowe kulki o rozmiarze poniżej 1 mm, choć zdarzają się i większe. Z reguły wielkość grudek perlistych nie przekracza 4 mm. Czasami zmiany te mogą być zupełnie bezbarwne. W kształcie przypominają one – na co wskazuje sama nazwa – małe grudki. Mogą jednak przyjmować kształt wiotkich płatków oraz małych ziarenek. Wielkość grudek może się zmieniać. Mogą być one mniejsze, gdy penis jest w stanie spoczynku, powiększać się mogą z kolei w trakcie erekcji. Grudki perliste nie są wynikiem żadnego stanu chorobowego. Są zbudowane z normalnych komórek nabłonka. Nie zawierają bakterii. Nie przypominają ran ani sączących się zmian skórnych. Zdarza się, że niektórzy mężczyźni w ogóle ich nie zauważają.

Edukacja seksualna według Anji Rubik
Edukacja seksualna według Anji Rubik
Dzień Dobry TVN

Czy grudki perliste bolą?

Grudki perliste na penisie nie powodują żadnych dolegliwości bólowych. Nie sączą się, nie pękają, nie swędzą. Nie warto ich rozdrapywać, ponieważ może to prowadzić do bolesnego otarcia naskórka. Nie wydzielają one także żadnego zapachu. Odmienna opinia części mężczyzn wynika z tego, że nieprzyjemny zapach wydziela mastka, która może się gromadzić na grudkach. Z tego też powodu w przypadku stwierdzenia obecności grudek perlistych na penisie zaleca się zwiększoną dbałość o higienę okolic intymnych.

Skąd się biorą grudki perliste?

Grudki perliste część lekarzy traktuje jako fizjologiczne zmiany nabłonka. Dotyczą one skóry pokrywającej koronę żołędzi, prącia oraz rowek zażołędny. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że nie ma pełnej zgody co do przyczyny powstawania tych zmian w obrębie narządów intymnych mężczyzny. Lekarze zgadzają się natomiast co do tego, że grudki perliste nie stanowią objawu chorobowego. Nie można się nimi zarazić podczas kontaktów seksualnych. Stanowią one raczej formę zmiany osobniczej, której ostatecznych przyczyn na ten moment nie sposób dociec.

Grudki perliste – jak usunąć?

Grudki perliste nie są co prawda chorobą, natomiast u wielu mężczyzn powodują one dyskomfort. Wpływają także na pewność siebie w kontaktach intymnych. Nic więc dziwnego, że spora część decyduje się na usuwanie grudek perlistych prącia. Najłatwiejszym sposobem na usunięcie grudek perlistych prącia jest odparowanie zmian laserem CO2 w ramach bezbolesnego i właściwie bezinwazyjnego zabiegu. Usuwanie grudek perlistych można wykonać także poprzez elektrodesykację lub krioterapię. Możliwe jest także chirurgiczne ich wycięcie. Niezależnie od wybranej metody, przez pierwszą dobę po zabiegu koniecznie należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych i masturbacji.

Czy konieczne jest leczenie grudek perlistych?

Grudki perliste pojawiają się u około 10% mężczyzn w wieku 20–40 lat. U części z nich wchłaniają się one samoistnie. Niektórzy mężczyźni stosują na grudki perliste maść lub olejek rycynowy lub herbaciany. Leczenie grudek perlistych nie jest jednak konieczne. Warto natomiast o dostrzeżonych zmianach poinformować lekarza. Same grudki perliste na prąciu nie są niebezpieczne, natomiast inne podobne do nich zmiany już tak. Chodzi przede wszystkim o wykluczenie obecności kłykcin kończystych, czyli zaraźliwych zmian wywołanych infekcją wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia. Grudki perliste są z reguły mniejsze niż kłykciny, te ostatnie najczęściej przyjmują postać większych krzaczkowatych narośli. Zdarza się jednak, że występują jako małe grudki, dlatego w przypadku stwierdzenia w obrębie moszny, okolic pachwin czy wzgórka łonowego niepokojących zmian, koniecznie należy udać się do lekarza. Leczenie kłykcin kończystych jest nie tylko niezbędne, ale i długotrwałe. Grudki perliste można również pomylić z plamkami Fordyce'a. Podobnie jak niektóre grudki perliste prącia przypominają one małe ziarenka o średnicy 1–3 mm. Podobnie jak grudki perliste nie są one niebezpieczne, nie bolą i się nie sączą, natomiast powstają z innego powodu. Najczęstszą ich przyczyną jest gromadzenie się wydzieliny w ujściach gruczołów łojotokowych.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Staras / Getty Images

Pozostałe wiadomości