Profilaktyka zdrowia

Czy można zarazić się koronawirusem po przyjęciu szczepionki? Ekspert nie ma wątpliwości

Profilaktyka zdrowia

W Polsce trwa stan epidemii wprowadzony z powodu zagrożenia koronawirusem. Ciągle pojawiają się wątpliwości w związku ze szczepionkami i ryzykiem zakażenia, już po przyjęciu leku. Na co należy zwrócić uwagę? To w naszym programie wyjaśniał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Zakażenie koronawirusem po przyjęciu szczepionki

Wśród pytań od naszych widzów pojawiło się te dotyczące możliwość zakażenia się koronawirusem już po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19.

Znajoma jest nauczycielką. Po zaszczepieniu wystąpiły gorączka, silne bóle mięśni, stawów, głowy i zatok. Wykonała test na COVID-19. Wynik był pozytywny. Czy to może być przekłamanie wynikające z obecności szczepionki w organizmie, czy prawdopodobnie w chwili szczepienia była chora, ale bezobjawowa?

- Niestety, raczej w przypadku tej konkretnej pacjentki należy podejrzewać tę drugą sytuację, czyli zakażenie krótko przed szczepieniem i ujawienie się zakażenia kilka dni po szczepieniu - powiedział dr Paweł Grzesiowski.

- Nie można mieć dodatniego wyniku testu, ani antygenowego, ani genetycznego po szczepionce, bo szczepionka nie zawiera składników wykrywanych w tych testach. Dodatni test świadczy o zachorowaniu, a szczepionka przez pierwsze 2 tygodnie nie chroni przed zachorowaniem nabytym już po szczepieniu czy będącym w okresie inkubacji w dniu szczepienia - wytłumaczył ekspert.

Szczepionka przeciw COVID-19 - powikłania

W sieci zaczęły narastać mity na temat potencjalnych powikłań po szczepionce przeciw COVID-19. Jak się okazuje, wszelkie obawy nie mają żadnej podstawy naukowej.

- To, co wiemy o szczepionkach, które są najbardziej bliskie dopuszczenia, to są to standardowe powikłania, które występują przy szczepionkach, czyli może być podwyższona temperatura. Nie ma tutaj większych działań ubocznych - mówił w Dzień Dobry TVN prof. Marcin Drąg.

- Technologicznie to są najbardziej bezpieczne szczepionki - zaznaczył.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości