Profilaktyka zdrowia

COVID-19 może doprowadzić do cukrzycy. Jakie badania warto zrobić po przechorowaniu?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Covid-19 może doprowadzić do cukrzycy
Covid-19 może doprowadzić do cukrzycyDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Naukowcy i lekarze wiedzą coraz więcej na temat możliwych powikłań po przechorowaniu COVID-19. Zaliczają się do nich m.in. rozwój cukrzycy czy zmiany w płucach. Jakie badania zatem warto wykonać po przejściu koronawirusa? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr. Michałem Domaszewskim, specjalistą medycyny rodzinnej.

COVID-19 a cukrzyca

Przejście COVID-19 nawet o 40 proc. podnosi ryzyko zachorowania na cukrzycę - wynika z badań lekarzy z Atlanty. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dr. Michała Domaszewskiego.

- Rzeczywiście jest ryzyko cukrzycy. Wierzę naukowcom, ale musimy sobie pomyśleć, że jeśli przychodzi do mnie pacjent, dziecko czy dorosły, co tak naprawdę powinniśmy zrobić. To jest clou. Jesteśmy po COVID-19, nie czujemy się dobrze, idziemy do lekarza. Nie szukamy sami wytycznych, tylko lekarz ocenia, jakie jest ryzyko powikłań - tłumaczył specjalista medycyny rodzinnej w Dzień Dobry TVN.

Zdaniem medyka COVID-19 jest podstępny, ponieważ bardzo często pogłębia chorobę, na którą już cierpimy albo stwarza ryzyko dla kolejnego schorzenia. - Jeszcze dwa lata temu każdy mówił: "Bóle w klatce? Przejdzie panu. Kaszel? Też panu przejdzie". Potem wszyscy się rzucali, że trzeba robić jak najwięcej badań. Teraz przychodzi do mnie pacjent, zróbmy najprostszą rzecz, jaka tylko jest - zmierzmy ciśnienie. Po chorobie COVID-19 bardzo dużo osób ma podwyższone ciśnienie. To już jest choroba cywilizacyjna naszych czasów - zauważył dr Michał Domaszewski.

Jakie badania warto zrobić po przechorowaniu COVID-19?

Zdaniem dr. Michała Domaszewskiego po przechorowaniu COVID-19 warto wykonać następujące badania:

  • morfologia krwi,
  • glukoza we krwi,
  • lipidogram HDL+,
  • AST i ALT,
  • EKG,
  • CRP,
  • TSH.

- Po zapaleniu płuc bardzo często mamy zmiany w płucach. (...) Jeśli mam być szczery, zawsze rozważmy RTG płuc. Niech lekarz podejmie decyzję, czy zrobić to za miesiąc, czy za trzy miesiące, czy może od razu, bo jest cały czas gorączka. Są różne wytyczne - przyznał nasz gość.

Jakie badania profilaktyczne powinna wykonywać okresowo osoba zdrowa? Co zawiera pakiet 40 plus? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości