Na co pomaga masaż stemplami ziołowymi?

masaż, kobieta u masażysty, relaks
Darunechka/GettyImages.com
Źródło: Darunechka/Getty Images
Prozdrowotne właściwości masaży znane są od setek lat. W zależności od regionu świata, zabieg wykonywany jest na różne sposoby, m.in. poprzez ciepłe kamienie, drewniane przyrządy, za pomocą stóp lub metalowych przedmiotów przypominających noże. Masaż stemplami ziołowymi praktykowany jest w Tajlandii od ponad 400 lat. Dobroczynnie wpływa zarówno na ciało, jak i ducha. Ma działanie relaksujące i niweluje napięcie mięśniowe. Stemple wykonuje się za pomocą zawiniętej w bawełniany woreczek specjalnej mieszanki ziół, którą zanurza się w ciepłym oleju. Ma to nie tylko wzmocnić działanie roślin, ale również służyć jako aromaterapia.

Choć masaż stemplami wywodzi się z Tajlandii, oferuje go także wiele gabinetów SPA w Polsce. Warto zaserwować sobie odrobinę relaksu przebywając na egzotycznych wakacjach, jednak do tego czasu można przetestować zabieg w kraju. Ten rodzaj masażu polecany jest osobom, które pragną zgubić zbędne kilogramy. Oczywiście sam masaż nie zastąpi ćwiczeń i zbilansowanej diety, ale przyspiesza przemianę materii , dzięki czemu efekty odchudzania mogą być jeszcze lepsze.

Masaż stemplami ziołowymi – podstawowe informacje

W dawnych czasach w skład ziołowej mieszanki wchodziły następujące składniki:

  • trawa cytrynowa – pobudza i rozgrzewa organizm; jej przyjemny, słodki zapach poprawia samopoczucie, dodaje energii.
    • kafir – popularna roślina azjatycka, składnik toników i kosmetyków przeznaczonych do oczyszczania skóry; wyciśnięty sok stosuje się w przypadku zapalenia dziąseł,
      • kurkuma – znana w Polsce przede wszystkim jako przyprawa; roślina ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne; kurkuma pobudza także krążenie krwi,
        • kamfora – ma działanie dezynfekujące; zapobiega również łuszczeniu się skóry.

          Obecnie w salonach masażu stosowana jest głównie trwa cytrynowa z dodatkiem melisy, skórek cytrusów, mięty, kawy lub liści eukaliptusa. Mieszankę można spersonalizować według własnych upodobań.

          Jak przygotować się do masażu? Zazwyczaj nie ma sztywnych wytycznych, jednak przed zabiegiem należy wypełnić ankietę, w której trzeba wskazać posiadane uczulenia oraz przebyte operacje. Kobiety przed masażem powinny zmyć makijaż, gdyż masowana jest również twarz. Większość profesjonalnych salonów SPA zapewnia tonik oraz płatki kosmetyczne, w przypadku gdy kobieta nie ma przy sobie własnych kosmetyków. Na początku ciepłe stemple delikatnie dotykają skóry, jednak stopniowo masaż staje się bardziej intensywny. Zazwyczaj w tle słychać nastrojową muzykę, światła są lekko przygaszone, a eteryczne olejki uwalniają piękne zapachy. Całość sprawia, że osoba masowana jest całkowicie rozluźniona i zrelaksowana. Substancje aktywne zawarte w roślinach przenikają przez skórę, dlatego po zabiegu należy wziąć prysznic dopiero po 4 godzinach. Stemple są jednorazowe, dlatego nie należy obawiać się o higienę. W większości salonów SPA przed zabiegiem zakłada się papierową bieliznę.

          Na co pomaga masaż stemplami ziołowymi? Opis zabiegu

          Masaż przeznaczony jest głównie dla osób, którym dokuczają bóle mięśniowe. Wysoka temperatura i dobroczynne działanie ziół sprawiają, że spięte mięśnie stopniowo się rozluźniają, a osoba masowana przestaje odczuwać dyskomfort. Ten rodzaj masażu jest szczególnie skuteczny w przypadku bólu kręgosłupa wywołanego siedzącym trybem pracy. Nieprawidłowa pozycja przed komputerem obciąża m.in. dolny odcinek kręgosłupa. Rozgrzewający masaż stemplami ziołowymi pozwala zniwelować uczucie dyskomfortu i bólu. Kolejną grupą, dla której jest przeznaczony ten rodzaj masażu, są osoby cierpiące na permanentne zmęczenie. 90-minutowy masaż regeneruje umysł i ciało, dodaje energii oraz pozytywnie nastawia do życia.

          Kto jeszcze powinien skorzystać z masażu stemplami ziołowymi? Wszystkie osoby, które czują się permanentnie zestresowane i te, które stale odczuwają napięcie. Jednoczesne działanie ziół, ciepła, aromaterapii i muzyki sprawia, że łatwiej można poradzić sobie z gonitwą myśli. Zawarte w ziołach substancje czynne zwiększają odporność organizmu. Warto zdecydować się na cykl kilku zabiegów jesienią oraz wiosną, kiedy ryzyko zachorowania jest największe.

          Współczesne jedzenie naszpikowane jest substancjami konserwującymi oraz sztucznymi barwnikami. Masaż stemplami ziołowymi wykazuje działanie oczyszczające, dzięki czemu osoba masowana może pozbyć się toksyn z organizmu, będących przyczyną wielu dolegliwości.

          Jakie są przeciwwskazania do masażu stemplami ziołowymi? Powinny zrezygnować z niego kobiety w ciąży oraz w okresie menstruacji. Nie poleca się go również osobom cierpiącym na poszerzenie żył, potocznie zwane żylakami. Nie wolno masować stemplami skóry, która jest poparzona, poraniona lub występuje na niej wysypka czy pęcherze. Z zabiegu nie powinny korzystać osoby cierpiące na alergię i choroby skórne. W niejasnych sytuacjach warto zasięgnąć opinii lekarza rodzinnego lub dermatologa specjalizującego się w chorobach skóry.

          Zobacz też:

          Zbawienne właściwości olejów eterycznych. Masuj swoją buzię z czułością

          Łyżki nie służą tylko do jedzenia. Z ich pomocą wykonasz masaż, który przywróci blask twojej twarzy

          Zadbaj o skórę twarzy i postaw na masaż olejkami. Oto przydatne wskazówki i przepisy od naszej specjalistki

          Zobacz wideo: Jak wykonać odżywczy masaż twarzy olejkami?

          Autor: Adrianna Kowalczyk

          Źródło zdjęcia głównego: Darunechka/Getty Images

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości