Profilaktyka zdrowia

Masaż lomi lomi – opis zabiegu

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Adrian
Adamczyk
masaż, kobieta u masażysty, relaks

Lecznicze właściwości masaży znane są na całym świecie. W zależności od potrzeb zabieg może mieć relaksujący, odprężający lub prozdrowotny charakter. Hawajski masaż lomi lomi to propozycja dla osób, które chcą poprawić zarówno stan swojego ciała, jak i ducha. Nazwa masażu nawiązuje do sposobu, w jaki jest on wykonywany.

Pierwotnie masaż lomi lomi wykonywany był na specjalnie przygotowanych kamiennych stołach. Cała ceremonia trwała wiele godzin i zazwyczaj była połączona z tańcem oraz śpiewem. Poddawały się mu osoby, które wkraczały w kolejny etap życia. Masaż oczyszczał ciało i duszę, pozwalał uwolnić się od trosk oraz był początkiem nowej drogi. Z usług masażysty korzystali młodzieńcy, którzy wchodzili w dorosły wiek. Wierzono, że osoby, które mają do podjęcia ważne decyzje życiowe, również powinny skorzystać z oczyszczającego masażu, gdyż pomaga on rozjaśnić umysł i wybrać najlepszą drogę.

Na co pomaga masaż lomi lomi?

Stresująca praca, codzienne wyzwania i szybkie tempo życia są zmorą obecnych czasów. Osoby będące w stanie permanentnego napięcia zwykle nie potrafią się całkowicie zrelaksować. Gonitwa myśli oraz sztywne mięśnie uniemożliwiają odprężenie. Masaż lomi lomi nui to intensywny zabieg, który pozwala zapomnieć o problemach i zmartwieniach. Stan głębokiego relaksu umożliwia naładowanie wewnętrznych akumulatorów i daje siłę do mierzenia się z nowymi wyzwaniami.

Masaż przeznaczony jest również dla osób, które cierpią na ograniczoną ruchliwość stawów. Jest uzupełnieniem ćwiczeń, których celem jest zwiększenie zakresu ruchowego poszczególnych części ciała. Dodatkowo wpływa korzystnie na przemianę materii i polecany jest osobom, które pragną pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Oczywiście nie zastąpi ćwiczeń i odpowiednio dobranej, zbilansowanej diety, jednak może zwiększyć efekty odchudzania. Według Hawajczyków wszystkie negatywne sytuacje życiowe pozostawiają po sobie ślad w ciele. Negatywne emocje, strach, żal lub rozpacz tworzą napięcia, które uniemożliwiają swobodny przepływ energii. Masaż lomi lomi usuwa wszystkie bariery w ciele, dzięki czemu energia może wypełnić cały organizm. Dodatkowo pozwala pogodzić się z trudnymi sytuacjami z przeszłości, które stale powracają.

Na czym polega masaż lomi lomi?

Tak jak przed każdym masażem, należy zadbać o higienę. Ceremonia zazwyczaj składa się z kilku etapów.

  • Przed zabiegiem odbywa się rozmowa z masażystą, który określa problem lub dolegliwość i na tej podstawie dobiera muzykę, olejek oraz technikę masowania.
  • Osoba masowana jest naga, zakryte są wyłącznie intymne części ciała.
  • Masaż zazwyczaj rozpoczyna się od pleców, wykonywany jest dłońmi oraz przedramieniem. Wszystkie ruchy są harmonijne, płynne, lecz stanowcze. W porównaniu z masażem sportowym ceremonia lomi lomi nie sprawia bólu ani dyskomfortu. Energiczne ruchy pobudzają krążenie i wpływają na lepsze ukrwienie skóry.
  • Kolejnym etapem jest masaż brzucha oraz klatki piersiowej. Aby uzyskać maksymalne odprężenie, ruchy masażysty muszą być ciągłe, w ten sposób łatwiej zrelaksować się i wyciszyć.
  • Po zakończonej ceremonii nie wolno się nigdzie spieszyć. Przez kilka minut osoba masowana leży na stole i spokojnie powraca myślami do teraźniejszości.
  • Niekiedy po masażu odbywa się rozmowa mająca na celu ocenienie efektów oraz zaplanowanie kolejnych sesji.

Pomieszczenie do masażu powinno być niewielkich rozmiarów, aby klient czuł się bezpiecznie i komfortowo. W pokoju mogą przebywać wyłącznie dwie osoby. Zalecane jest niewielkie natężenie światła, które pomoże wejść w stan głębokiego relaksu. Podczas masażu istotna jest harmonia ciała, myśli i emocji. Dopiero po osiągnięciu wewnętrznej i zewnętrznej równowagi osoba masowana jest w stanie zapaść w błogi półsen, podczas którego rozluźni każdy mięsień. Nastrojowa muzyka musi wypełniać całe pomieszczenie, jednak nie może być puszczana zbyt głośno. Najlepsze są spokojne, harmonijne odgłosy natury, połączone z tradycyjną hawajską muzyką.

Aby osiągnąć długotrwałe rezultaty, warto odbyć kilka ceremonii. Dokładna liczba zabiegów uzależniona jest od konkretnej dolegliwości i każdorazowo ustalana indywidualnie. Przed oraz po masażu zaleca się picie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej. W dniu zabiegu warto unikać stresujących sytuacji, aby rozluźniające działanie trwało jak najdłużej. Dobrym pomysłem będzie obejrzenie ulubionego filmu (najlepiej komedii) lub czytanie książki i dalsze relaksowanie się w łóżku z ciepłą, aromatyczną herbatą.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Masaż bańką chińską. Na czym polega i co nam daje?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Darunechka/Getty Images

Pozostałe wiadomości