Co oznacza niska temperatura ciała? Dowiedz się, jak i czym prawidłowo ją mierzyć

Nie od dziś wiadomo, że wysoka temperatura może sygnalizować początek choroby. Przywykliśmy do tego, że termometr powinien wskazać 36,6 st. C. A co jeśli nasza temperatura ciała jest niższa? Sprawdź, jak brzmi odpowiedź na to pytanie.

Temperatura ciała

Od kilku tygodni mierzenie temperatury jest nie tylko standardowym badaniem, ale i procedurą bezpieczeństwa. Nie zawsze jednak te pomiary są wiarygodne. Jak zauważyła dr Magdalena Krajewska, lekarz medycyny rodzinnej, liczba wskazana przez termometr zależy od wielu różnych czynników takich, jak chociażby miejsce, w którym przeprowadzamy badanie.

Temperatura na zewnątrz naszego organizmu łączy się z powietrzem, z tym, gdzie przebywamy i może troszkę się różnić od tego, co jest w środku

– powiedziała.

Przyjmuje się, że temperatura wewnątrz naszego organizmu wynosi 36,6 st. C i jest ona w miarę stała. Nie jesteśmy jednak w stanie dokonać dokładnego pomiaru, przez co temperatura na zewnątrz naszego ciała może się różnić.

Zbyt niska temperatura

Zazwyczaj niska temperatura związana jest ze źle wykonanym pomiarem. Powodem do niepokoju są jednak dodatkowe objawy takie, jak: dreszcze, pobudzenie lub ospałość czy zaburzenia świadomości.

Jeżeli chodzi o gorączkę, to taka granica, kiedy powinniśmy się niepokoić to jest w odbycie powyżej 38,5. Wtedy to już nie jest takie bardzo zdrowe dla naszego organizmu i trzeba przyjąć leki przeciwgorączkowe

– wyjaśniła dr Krajewska.

Jeśli chodzi o temperaturę za niską, czyli hipotermię, to jest temperatura w odbycie mierzona, wynosząca poniżej 35 stopni

– dodała.

Pomiary znajdujące się w tym przedziale mogą stanowić różne sygnały wysyłane przez nasz organizm. Niekiedy wiążą się one z początkami infekcji i zwiększonym metabolizmem lub mogą oznaczać chorobę. Należy jednak pamiętać, że zmianom temperatury zawsze towarzyszą inne objawy.

Jaki termometr wybrać?

Zapytana o to, które termometry są najbardziej wiarygodne, dr Magdalena Krajewska odpowiedziała:

Rtęciowe, których już nie ma, ale zastąpiły je cieczowe termometry, które podobnie wyglądają, tylko nie mają w środku rtęci

Najmniej dokładne są pomiary wykonane termometrami elektronicznymi. Pokazują one dużą rozbieżność temperatury, tak więc najlepiej jest wykonać badanie trzykrotnie, wyciągnąć średnią i porównać wynik z temperaturą naszego ciała, gdy jesteśmy zdrowi.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Temperatura ciała: kiedy jest za niska, a kiedy za wysoka?

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę u dziecka?

Podwyższona temperatura w ciąży – czy to normalne? O czym świadczy?

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości