Profilaktyka zdrowia

Co na zajady? Jak się ich skutecznie pozbyć?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:
The Image Bank RFCecile Lavabre/Getty Images

Co na zajady pomaga najbardziej? Lekarze zalecają przede wszystkim maści z witaminami z grupy B, witaminą C i pantenolem. Według niektórych sprawdza się także maść cynkowa. Czasami jednak trzeba sięgnąć po antybiotyk. Nie wszystko, co jest dobre na zajady u jednej osoby, sprawdzi się u drugiej.

Co jest dobre na zajady, trudno powiedzieć. Jedni będą sugerowali maść cynkową, inni tę z pantenolem, a jeszcze inni domowe sposoby. Najważniejsze to ustalenie przyczyny powstawania zajadów. W przypadku nawracających zajadów najlepiej zdać się na opinię lekarza.

Przyczyny powstawania zajadów

Co stosować na zajady – odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od przyczyny dolegliwości. Wbrew pozorom i powszechnym opiniom mogą one rozwijać się na różnym tle.

Przede wszystkim zajady to zapalenie kącików ust, które może być wywołane:

● zakażeniem drożdżakami,

● zakażenie bakteryjnym,

● reakcją alergiczną.

To, co jest dobre na zajady, jaki wybrać środek, jest uzależnione od powodu zapalenia kącików ust. Przyczyną zajadów może być pośrednio również niedobór witamin z grupy B, kwasu foliowego oraz żelaza. Do rozwoju dolegliwości przyczynia się także częste oblizywanie ust, podrażnienia związane z zabiegami dentystycznymi, niedopasowana proteza dentystyczna, a także obniżona odporność.

Co pomaga na zajady?

Co jest najlepsze na zajady w sytuacji, gdy mowa o jednorazowej dolegliwości? W takim przypadku lekarze zalecają przede wszystkim środki farmakologiczne z witaminami z grupy B. Można je przyjmować doustnie w tabletkach, jak również rozkruszone stosować bezpośrednio na zmienione miejsca. Ważnym elementem terapii są także różnego rodzaju maści i kremy, które przyspieszają proces regeneracji naskórka. Przede wszystkim należy sięgnąć po witaminę B2, ponieważ to jej niedobory najczęściej odpowiadają za powstawanie zajadów.

Co na zajady w kącikach ust oprócz witaminy B2? Warto rozważyć zakup maści, która uzupełniona została o składniki regeneracyjne i przeciwzapalne. Do takiego specyfiku na zajady często dodaje się witaminy A i E ze względu na ich właściwości antyoksydacyjne.

Na pytanie, co stosować na zajady, wiele osób odpowiada, że maść z pantenolem (właściwie dekspantenolem). Warto pamiętać, że także i on należy do witamin z grupy B. Jest to alkoholowy analog kwasu pantotenowego o działaniu regeneracyjnym. Działa podobnie jak alantoina, którą rzadziej wykorzystuje się jako lek na zajady, lecz także i ona sprzyja regeneracji naskórka po zakażeniu.

Co zrobić, jeśli zajady nie chcą ustąpić? Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Może on zlecić wykonanie badań posiewowych w celu ustalenia przyczyny zapalenia kącików ust i dobrania właściwego rodzaju terapii.

Co na zajady – domowe sposoby

Co dobrego na zajady można znaleźć w przydomowym ogródku? Przede wszystkim rośliny, z których wyciągi cechują się działaniem przeciwzapalnym, a także sprzyjają procesom odbudowy warstw naskórka. Jedną z najbardziej popularnych roślin, którą warto stosować na zajady, jest nagietek i powstała na bazie wyciągu z niego maść nagietkowa. Domowy sposób na zajady to napar z kwiatu nagietka.

Na zajady dobrze jest także stosować produkty zawierające żel z aloesu, który przyspiesza gojenie się ran. W domu można robić okłady ze świeżego liścia tej rośliny. Należy jednak pamiętać, żeby pozbawić go skórki. Podobnie działać będę napary z koszyczka rumianku, ziela babki lancetowatej.

Mniej znanym składnikiem leków na zajady jest wyciąg z ziela wąkroty oraz woda oczarowa charakteryzująca się działaniem przeciwzapalnym. Po propolis, a więc smarowanie miodem, mogą natomiast sięgnąć wyłącznie osoby, które nie mają uczulenia na produkty pochodzenia pszczelego.

Co jest skuteczne na powracające zajady?

Środki zazwyczaj dobre na zajady nie zawsze się jednak sprawdzają. W przypadku silnego zakażenia bakterią lub drożdżakami niezbędne jest wdrożenie kuracji antybiotykowej. Jeśli problemy z zajadami często powracają lub niemożliwe okazuje się pozbycie stanu zapalnego przez dłuższy czas, koniecznie należy udać się do lekarza i ewentualnie wykonać badania posiewowe.

W przypadku nawracających zajadów nie ma sensu po raz kolejny pytać w internecie lub aptece, co jest skuteczne na zajady, być może konieczne okaże się bowiem wdrożenie celowanej farmakoterapii i leków na receptę.

Co jeść na zajady?

Dobra na walkę z zajadami okazuje się świadoma dieta. Ważniejsze w niej jest jednak wyeliminowanie konkretnych grup produktów niż włączenie innych, choć produkty zawierające witaminy z grupy B są jak najbardziej pożądane.

Walcząc z zajadami, nie powinno się jeść cukrów prostych i pikantnych potraw. Warto zupełnie wyeliminować alkohol i zdecydowanie ograniczyć ilość wypijanej kawy. Cukry są idealną pożywką dla bakterii i grzybów wywołujących zajady, kawa i alkohol z kolei wypłukują cenne składniki mineralne.

Zobacz wideo: Pryszcze o podłożu psychicznym

Zobacz też:

Typ urody wiosna – czym się charakteryzuje, jakie kolory go podkreślą?

Z domu na wybiegi - czy chodaki będą największym wiosennym trendem obuwniczym?

Szczotkujesz rano włosy? Fryzjer gwiazd to odradza

Autor: Ola Lipecka

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości