Butelka wielorazowa to siedlisko bakterii. Może być ich 40 tysięcy razy więcej niż na desce sedesowej

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
next.gazeta.pl
Czy wirusy mogą zwalczyć bakterie?
Czy wirusy mogą zwalczyć bakterie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Nasza świadomość ekologiczna jest coraz większa. Spora część z nas przestała kupować napoje w jednorazowych butelkach i zaczęła korzystać z tych wielorazowych lub bidonów. Niestety - jak pokazują badania - nie dbamy o mnie właściwie, przez co stają się one wylęgarnią groźnych dla naszego zdrowia bakterii.

Jakie bakterie znaleziono w wielorazowych butelkach?

Badania przeprowadzone przez ekspertów z amerykańskiego laboratorium jakości powietrza EmLab P&K pokazały, że nieprawidłowe i zbyt rzadkie czyszczenie butelek wielorazowych i bidonów sprawia, że zaczynają się w nich namnażać groźne dla zdrowia bakterie.

W butelkach wielokrotnego użytku i bidonach wykryto przede wszystkim dwa rodzaje bakterii Gram-ujemne i Gram-dodatnie. Patogeny z pierwszej grupy mogą wywołać infekcje lub problemy żołądkowo-jelitowe, co gorsza bardzo często są one odporne na działanie powszechnie stosowanych antybiotyków. Bakterie z drugiej grupy to m.in. paciorkowce czy gronkowce, które prowadzą do chorób skóry, układu oddechowego, układu moczowego czy chorób przewodu pokarmowego. 

Gdzie jest najwięcej bakterii?

Badania pokazały, że na tego rodzaju akcesoriach znajduje się dwa razy więcej zarazków, niż na zlewozmywaku, cztery razy więcej zarazków, niż na myszy komputerowej oraz 14 razy więcej zarazków, niż w misce na wodę dla zwierząt. Na tym jednak nie koniec. Naukowcy wykazali, że może na nich bytować nawet o 40 tysięcy razy więcej patogenów niż na desce sedesowej. Co ciekawe, znacznie więcej drobnoustrojów znaleziono w bidonach i butelkach wyposażonych w słomkę niż nakrętkę.

Mimo że kontakt z bakteriami nie zawsze musi skończyć się chorobą, to zdaniem naukowców lepiej dmuchać na zimne. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie myć butelki i bidony po każdym użyciu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: next.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Karl Tapales-GettyImages-1168730662

Pozostałe wiadomości