Bulgotanie w jelitach i inne „brzuchowe” atrakcje. Jak sobie z nimi radzić?

Gazy i wzdęcia są dolegliwością na którą cierpi od czasu do czasu każdy z nas. Jakie są przyczyny ich powstawania? Czy istnieje dieta przeciwdziałająca gazom i wzdęciom? O tym w Dzień Dobry TVN mówili propagatorzy zdrowego stylu życia Karolina Szaciłło i Maciej Szaciłło.

Gazy, wzdęcia (i bulgotanie w brzuchu) są jednymi z najczęstszych objawów problemów trawiennych oraz niestrawności. Zwiększona produkcja gazów w jelitach jest spowodowana głównie upośledzeniem trawienia i wchłaniania w jelicie cienkim, powodującym zwiększenie ilości substancji i resztek pokarmowych docierających do jelita grubego i podlegających tam fermentacji. Połączenie nadmiernej ilości gazów i płynów (m.in. soków żołądkowych i płynnej treści pokarmowej) skutkuje właśnie bulgotaniem. Może być ono również naturalną oznaką głodu.

Jeśli gazy, wzdęcia i bulgotanie występują chronicznie, mogą być sygnałem m.in. chorób układu pokarmowego (m.in. choroby jelit, zatrucia pokarmowe) lub nietolerancji/alergii pokarmowych (np. celiakia, nietolerancja laktozy), a nawet przewlekłego stresu. Mogą również sugerować obecność pasożytów. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą (lekarzem prowadzącym lub np. poleconym gastrologiem).

>>> Zobacz także:

Nietolerancja laktozy. Czym jest i dlaczego jest tak niebezpieczna?

Gluten - czym jest i czy szkodzi?

Co to jest nerwica wegetatywna? Objawy somatyczne, przyczyny, leczenie

Żywienie w zapobieganiu wzdęciom i gazom jelitowym

Kiedy cierpimy z powodu gazów i wzdęć, warto przestawić się na dietę lekkostrawną – opartą na gotowanych zbożach (również w postaci owsianek), warzywach i zupach. Jemy jak najwięcej ciepłych, odpowiednio przyprawionych (niezbyt ostrych) posiłków z dodatkiem dobrej jakości zimno tłoczonych olejów lub masła sklarowanego (najlepiej domowego).

Przestrzegamy zasad odpowiedniego łączenie produktów w jednym posiłku. Nie łączymy ze sobą m.in.: surowych warzyw i owoców (wyjątek zielonolistne z owocami w postaci szejków); produktów mlecznych z owocami.

Dbamy o odpowiednią florę jelitową - w tym pomogą nam przyprawy, np. kurkuma, kiszonki, lekki przefermentowany nabiał (jak kefir, maślanka).

Unikamy dużych roślin strączkowych. Im większy strączek, tym jest cięższy do strawienia. Ajurweda zaleca płukanie i moczenie nawet takich roślin strączkowych jak czerwona soczewica. Jemy więc dobrze wypłukane, namoczone (najlepiej na noc), wypłukane jeszcze raz i praktycznie rozgotowane rośliny strączkowe. Najlepiej jest je gotować w szybkowarze. Do gotowania dodajemy kurkumy, kminu, kolendry, czosnku i asafetydy.

Owoce jemy na pusty żołądek (nawet do godziny przed i po posiłku). Można je łączyć i miksować z warzywami zielonolistnymi. Owoce najlepiej jest jeść do południa, gdyż wówczas wątroba najlepiej metabolizuje cukier.

Nie pijemy przed (do 30 minut), w trakcie i bezpośrednio po posiłku (do 30 minut). Picie rozrzedza soki trawienne i może prowadzić do niestrawności.

Nie jemy na stojąco, w biegu, w trakcie pracy (przed komputerem), pod wpływem stresu, lęku, złości lub innych trudnych, zaburzających trawienie emocji. Staramy się nie rozmawiać w trakcie jedzenia (możemy wówczas połykać więcej powietrza) oraz jak najdłużej przeżuwamy każdy kęs, gdyś proces trawienia zaczyna się już w jamie ustnej.

Przy gazach i wzdęciach powinniśmy unikać:

  • napojów gazowanych;
    • jedzenia obfitych, ciężkostrawnych, tłustych i smażonych posiłków;
      • żywności wysoko przetworzonej;
        • długo dojrzewających/pleśniowych serów;
          • dużej ilości warzyw kapustnych, zawierających siarkę, takich jak kapusta, kalafior, brukselka czy brokuł – im krócej obrabiamy termicznie np. brokuły, tym więcej zachowują chlorofilu. Ten zielony barwnik pomaga nam strawić siarkę zawartą w brokułach! Najmniej obciąża nasz układ trawienny krótko gotowany lub krótko parowany brokuł;
            • w okresie kiedy mamy problemy trawienne, dużej ilości surowych warzyw (wyjątek stanowią zielonolistne zawierające chlorofil) i owoców - szczególnie wzdymające są m.in. surowa cebula, rzodkiewki, czereśnie, śliwki, warzywa kapustne oraz rośliny strączkowe.

              Zioła łagodzące wzdęcia i bóle jelit

              Najczęściej są to zioła aromatyczne, które zawierają olejki lotne. Pobudzają one nerwy i układ pokarmowy, poprawiają trawienie i ułatwiają wydalenie niestrawionego pokarmu.

              Do najważniejszych rozgrzewających ziół wiatropędnych zaliczamy: asafetydę, liście laurowe, kardamon, cynamon, goździki, czosnek, imbir, owoce jałowca, gałka muszkatołowa, tymianek, kmin i kurkuma.

              Do wychładzających zaliczamy: rumianek, kolendra, koper włoski, limonka, mięta pieprzowa. Warto dodać, że część ziół wiatropędnych (m.in. rumianek) ma również właściwości uspokajające. Napar z rumianku sprawdzi się więc doskonale jeśli u podłoża naszej niestrawności leży stres.

              Asafetyda na wzdęcia

              Asafetyda (zwana również „smrodzieńcem” lub „czarcim łajnem”) jest żywicą pozyskiwaną z orientalnego drzewa. Sproszkowana jest również jednym z najlepszych leków na niestrawność. Bardzo pomaga w pozbyciu się wzdęć i gazów. Szczypta tej przyprawy (nie można jej stosować w dużych ilościach), dodana do potraw pozwoli zredukować wspomniane gazy, wzdęcia i na dodatek poprawi krążenie. Uwaga: kupując asafetydę, należy zwrócić uwagę, aby nie zawierała szkodliwych substancji. Jeśli mamy nietolerancję glutenu lub celiakię, to nabywając tę przyprawę trzeba sprawdzić, czy nie zawiera pszenicy.

              Napary na wzdęcia

              Napar kminkowy

              Składniki:

              1 łyżeczka kminku

              1 szklanka wody

              Przygotowanie:

              Do naczynia wlewamy szklankę wody i wsypujemy łyżeczkę kminku. Gotujemy przez około 3 sekundy. Następnie zdejmujemy z gazu i parzymy przez 10 minut. Wypijamy szklankę naparu 15 minut po posiłku. Pijemy napar raz dziennie w okresie, kiedy mamy problem z niestrawnością.

              Napar z goździkami i sokiem z cytryny

              Składniki:

              1 szklanka ciepłej wody

              4 goździki

              sok z połowy cytryny

              Przygotowanie:

              Goździki zostawiamy w wodzie na 10 minut do zaparzenia. Dodajemy sok z cytryny i wypijamy. Nie połykamy jednak goździków.

              Napar z goździków wypijamy bezpośrednio przed snem. Choć goździki zawierają przeciwzapalne związki (m.in. antocyjany) są silnie rozgrzewające. Dlatego nie powinny po nie sięgać osoby cierpiące na silne stany zapalne w organizmie oraz nadciśnienie.

              Uwaga: napój możemy pić kilka tygodni (4–5). Jednak w trakcie kuracji należy obserwować swoje samopoczucie. Jeśli napój nam nie służy (np. jest nam po nim zbyt gorąco lub mamy zgagę), przestajemy go pić.

              Woda z goździkami i sokiem z cytryny dr Partapa Chauchana

              Składniki:

              1/2 łyżeczki kminu rzymskiego w ziarenkach

              1/2 łyżeczki czarnego pieprzu

              1/2 łyżeczki suszonego imbiru

              400–500 ml wody

              Przygotowanie:

              Mieszamy przyprawy, zaparzamy je w 400–500 ml wrzątku. Wypijamy dwa razy dziennie po szklance (około 200–250 ml) ciepłej wody ziołowej. Kurację możemy stosować przez kilka dni. Uwaga: przeciwwskazaniem do stosowania imbiru są choroby zapalne skóry, krwawienia i wrzody. Z kolei pieprzu nie powinny stosować osoby cierpiące na choroby zapalne narządów trawiennych.

              Masaż w przypadku wzdęć

              Na pozbycie się wzdęć dobry jest masaż: 30 ml tłoczonego na zimno oleju sezamowego (z nieprażonych ziaren) zmieszaj z 3–4 kropelkami naturalnego olejku kminkowego. Tak przygotowaną mieszanką natrzyj i delikatnie wymasuj brzuch.

              Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Samotność, stres i szok młodej mamy. "W łazience się zamykałam i płakałam"

              Samotność, stres i szok młodej mamy. "W łazience się zamykałam i płakałam"

              Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

              Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

              Quiz. Sprawdź, co wiesz o wielkanocnych potrawach?

              Quiz. Sprawdź, co wiesz o wielkanocnych potrawach?

              Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

              Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

              Rebel Wilson straciła dziewictwo w wieku 35 lat. "Ludzie mogą poczekać, aż będą gotowi"

              Rebel Wilson straciła dziewictwo w wieku 35 lat. "Ludzie mogą poczekać, aż będą gotowi"

              Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

              Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

              Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym
              Materiał promocyjny

              Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym

              Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? Marzena Rogalska: "Szaleństwo"

              Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? Marzena Rogalska: "Szaleństwo"

              Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

              Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

              "Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

              "Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

              Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

              Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

              Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego
              Materiał promocyjny

              Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego

              Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

              Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

              Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

              Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

              10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu
              Materiał promocyjny

              10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu

              Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

              Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

              Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

              Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

              Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

              Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

              Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

              Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

              Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"
              Materiał promocyjny

              Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"

              Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

              Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

              Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

              Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

              Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

              Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

              "Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

              "Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

              Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy
              Materiał promocyjny

              Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy

              Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

              Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

              Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

              Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

              Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"
              Materiał promocyjny

              Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"

              Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

              Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

              Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

              Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

              Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

              Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

              Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?
              Materiał promocyjny

              Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?

              "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

              "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

              Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

              Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

              "Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

              "Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

              Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry
              Materiał promocyjny

              Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry

              Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

              Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

              Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

              Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

              Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?
              Materiał promocyjny

              Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?

              Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

              Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

              Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

              Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

              To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

              To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

              Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

              Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

              Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

              Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

              Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

              Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

              E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
              Materiał promocyjny

              E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

              Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

              Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

              Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

              Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

              Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

              Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

              Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

              Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

              9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

              9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

              Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

              Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

              Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

              Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

              #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

              #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

              Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

              Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

              Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

              Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

              Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

              Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

              Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"

              Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"