Profilaktyka zdrowia

Profilaktyka ma znaczenie. Jak przekonać kobiety do regularnych badań?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz
Bra Day – święto kobiet, które dotknął rak piersi
Bra Day – święto kobiet, które dotknął rak piersiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Październik od wielu lat uznawany jest za miesiąc profilaktyki raka piersi. Przez te 31 dni kobiety zachęcane są do tego, aby wykonywały badania w kierunku zmian nowotworowych. Organizowane są również spotkania, eventy, a po dwuletniej przerwie powrócił BRA Day Polska. Co warto wiedzieć o tej imprezie?

BRA Day Polska. Co warto wiedzieć o tej gali?

W organizację BRA Day Polska od samego początku zaangażowana jest Anna Puślecka, dziennikarka. - To przede wszystkim zwrócenie uwagi na profilaktykę raka piersi, ale też rekonstrukcję po mastektomii. Takim wydarzeniem, taką energią chcemy tę świadomość podnosić. Chcemy, żeby panie się badały, chcemy, żeby zwracały uwagę na swoje zdrowie - powiedziała.

Warto dodać, że imprezie towarzyszy niezwykły pokaz mody. Modelkami są w nim kobiety, które pokonały raka piersi lub właśnie z nim walczą. Sylwia Królewicz-Dyl, która prezentowała na wybiegu stroje, wyznała, że w roli modelki czuła się fantastycznie. - Czuję się kobieco, czuję się zadbana, czuję się wyjątkowo. Bardzo cieszę się, że mam okazję uczestniczyć w tak wielkim i pięknym wydarzeniu, które tylko potwierdza, że mimo tego, że przeszłyśmy nowotwór, to nadal jesteśmy kobietami. Nadal jesteśmy piękne i zasługujemy na zauważenie - powiedziała nasza rozmówczyni.

Dlaczego warto się badać?

Niestety mimo licznych akcji zachęcających do regularnego wykonywania badań, wciąż jest spora grupa kobiet, która z obawy przed diagnozą unika wizyty u lekarza. - Chyba jeszcze gorszym jest chorować i nie wiedzieć na co. Dużo lepiej jest jednak wiedzieć, bo wtedy możemy zawalczyć o nasze życie. Tutaj chodzi o profilaktykę, same możecie się badać, chodzić regularnie do lekarza. Proście swoje mamy, swoje siostry. Ja np. idę teraz na [...] badanie z moją przyjaciółką, mama nas odwozi, odbiera. Uważam, że to motywuje, jak idzie się razem. Jest raźniej - powiedziała obecna na gali BRA Day Polska Patrycja Kazadi, prezenterka telewizyjna.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości