Profilaktyka zdrowia

Dlaczego dzieci powinny chodzić bez obuwia? Ekspert: "But nie kształtuje stopy, może ją tylko dewastować"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Bose stopy kojarzymy ze swobodą, wakacjami i zabawami na świeżym powietrzu, jednak przez lata wokół tego tematu narosło wiele mitów. W programie rozmawialiśmy o tym, jak chodzenie bez butów wpływa na nasze zdrowie.

Dlaczego stopa jest jedną z ważniejszych części ciała?

Stopy dostarczają nam informacji o tym z jakim rodzajem podłoża mamy do czynienia, a także pełnią funkcję podporową i dynamiczną. Dzięki nim niemowlaki mogą przewrócić się z boku na bok, a w późniejszym okresie łatwiej im się odpychać.

Obalamy mity dotyczące chodzenia boso

Czy dzieci mogą chodzić boso?

Mimo że lato to idealna okazja do chodzenia boso, wiele osób uważa, że brak butów źle wpływa na rozwój małych dzieci. Opinii tej towarzyszy przekonanie, że rodzice powinni zakładać swoim pociechom sztywne, wyprofilowane buty. Innego zdania jest fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski, który stanowczo sprzeciwia się tego typu stwierdzeniom.

But nie kształtuje stopy, może ją tylko dewastować

– zauważył specjalista.

Zdaniem Zawitkowskiego zbyt sztywne, wysokie i twarde buty mogą poważnie zaszkodzić małym dzieciom i doprowadzić do zaburzeń funkcji stóp. Obuwie małych dzieci powinno być odpowiednio giętkie i elastyczne.

Czy chodzenie po twardym podłożu jest zdrowe?

Innym popularnym mitem jest ten, według którego maluchy nie powinny chodzić po twardym podłożu. W rzeczywistości jest to nie tylko nieszkodliwe, ale wręcz pożądane, ponieważ to właśnie na takiej powierzchni mięśnie stopy pracują najlepiej.

Im twardsze podłoże, tym lepsza, bardziej precyzyjna praca mięśni własnych stóp i całego ciała

– wyjaśnił fizjoterapeuta.

Dziecko ma prawo do tego i ma wręcz przywilej, żeby chodzić, biegać, skakać, recytować po każdym podłożu

– dodał.

Czy dziecko może się przeziębić chodząc po zimnym podłożu?

Niektórzy rodzice martwią się, że zabawa na zimnej podłodze może skończyć się u ich dzieci przeziębieniem. Zdaniem Pawła Zawitkowskiego, tego typu obawy mogą się spełnić, gdy dorośli zakładają na stopy niemowlaków zbyt dużo warstw odzieży:

Jeżeli przyzwyczajamy dziecko od samego początku do przegrzewania stopy, czyli nakładamy więcej warstw ubrania na nogi, to zaburzamy naturalną termoregulację małego dziecka i wtedy zdarzy się, że wystawimy je na bosaka na zimną podłogę to dziecko może się zaziębić

Chcąc tego uniknąć należy zadbać o to, żeby jak najwcześniej przyzwyczajać dzieci do chodzenia boso. Jeśli trening gołej stopy zacznie się w 3., 4., lub 5. miesiącu życia, to maluch będzie bardziej odporny na przeziębienia.

Dziecko nie będzie chorowało dlatego, że w tym najbardziej newralgicznym dla dojrzewania funkcji stopy okresie, nie będziemy zaburzać termoregulacji. Jeżeli stopa będzie przyzwyczajona do chodzenia boso, to nie zaziębi się

– zaznaczył specjalista.

Fizjoterapeuta zwrócił uwagę, że chodzenie boso jest korzystne również w przypadku dorosłych, ponieważ pozytywnie wpływa na krążenie, termoregulację, samopoczucie i regulację biologiczną całego organizmu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

"Podeszwa powinna przejść trzy testy". Fizjoterapeutka zdradza, czym warto się kierować, wybierając buty dla dziecka

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów?

Badanie stóp - jak wygląda i co mówi o zdrowiu?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości