Profilaktyka zdrowia

90% polskich dzieci ma próchnicę. Agata Młynarska: „Temat nie jest totalnie sexy, ale jest bardzo ważny”

Profilaktyka zdrowia


„Bez tabu. Epidemia próchnicy” - to temat najnowszego dokumentu Agaty Młynarskiej na antenie TVN Style. Datę premiery programu wybrano nieprzypadkowo - odbędzie się ona w Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej. Jak walczyć z dziecięcą próchnicą?

„Bez tabu. Epidemia próchnicy”

Cykl „Bez tabu” prowadzony przez Agatę Młynarką porusza trudne kwestie, z którymi stykamy się na co dzień. Tematem najnowszego odcinka jest próchnica. Jak się okazuje, ma ją aż 90% polskich dzieci. To oznacza, że są narażone na poważne komplikacje wynikające z nieleczenia zębów.

Jutro jest pierwszy dzień wiosny i wszyscy chcemy się chociaż do tej wiosny trochę uśmiechnąć, a niektórzy mają z tym problem, mają kompleksy z tym związane. Temat nie jest totalnie sexy, ale jest bardzo ważny. Zostanie pokazane w tym dokumencie niebywałe cierpienie dzieci i młodzieży związane z próchnicą

– zapowiada Agata Młynarska w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Jak zauważyła, źródłem problemu jest powszechny brak higieny jamy ustnej.

Trudno jest w to uwierzyć, ale nie umiemy myć zębów, nie dbamy o zęby i bardzo dużo ludzi w Polsce w ogóle nie myje zębów. Jeśli myje - to raz, albo źle. Warto by było też, żebyśmy byli specjalistami w myciu zębów, bo to jest fragment większej całości, która jest o tym samym, o higienie

- podkreśla dziennikarka.

Problem próchnicy wśród dzieci i młodzieży

Na temat pielęgnacji jamy ustne krąży wiele mitów i stereotypów. Jeden z nich mówi, że zjedzenie jabłka wyczyści zęby. Według innego płukanie ust może zastąpić pastę i szczoteczkę. Nic bardziej mylnego.

Higiena to pierwszy grzech i popełniają go też rodzice, dlatego po prostu nie mają zębów, mają bardzo brzydkie zęby albo powiedzmy sobie szczerze: bardzo brzydko pachnie im z ust. To jest fundamentalna sprawa – higiena, o której tyle się mówi. Druga sprawa to jest fatalna dieta

– uważa Agata Młynarska.

Chodzi po prostu o higienę. Jesteśmy w XXI wieku i tą higieną możemy naprawdę zadbać o zdrowie naszych dzieci

– apeluje dziennikarka.

Jak dodaje, są w Polsce ośrodki, które oferują bezpłatną opiekę lekarską w ramach NFZ. Jednym z nich jest Mazowieckie Centrum Stomatologii, gdzie rodzice mogą przyprowadzić dzieci na badania profilaktyczne i dowiedzieć się, jak należy dbać o higienę zębów.

„Bez tabu. Epidemia próchnicy” - kiedy premiera

Premiera nowego dokumentu Agaty Młynarskiej pt. „Bez tabu. Epidemia próchnicy” odbędzie się na antenie TVN Style, 20 marca o godzinie 15.10.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jak oswoić dziecko z dentystą? „Częste przychodzenie powoduje pozytywne nastawienie”

Zadbaj o zdrowy uśmiech Twojego dziecka

Hollywoodzki uśmiech na wyciągnięcie ręki. Jak bezpiecznie rozjaśnić zęby w domu?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości