W kobiecym interesie. Sprawdź, gdzie możesz zrobić bezpłatne badania profilaktyczne

Ważne badania, o których trzeba pamiętać

Badania profilaktyczne to najlepszy sposób na wczesne wykrycie niepokojących zmian, a także większe szanse na pełne wyleczenie. Niestety, istnieje pewna grupa pań, które bardzo rzadko odwiedzają ginekologa. Co gorsza - dla systemu opieki zdrowotnej - są często niewidoczne. Akcja "Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie" ma to zmienić.

"Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie" - co trzeba wiedzieć o akcji?

"Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie" zorganizowana przez Gedeon Richter Polska ma zachęcić kobiety do badań ginekologicznych. - Nie tylko zachęcamy, mówimy, jakie to jest ważne, dlaczego to jest ważne. Mówimy: "dziewczyny, przyjdźcie i się badajcie", ponieważ tak naprawę jest to badanie przesiewowe, które pozwala ratować wam życie - powiedziała Aneta Grzegorzewska, Gedeon Richter Polska, organizator akcji "Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie".

Warto dodać, że w tym roku kapania ma zwrócić uwagę na panie zaliczane do pokolenia "Silver Generation". - Mówimy o kobietach 59+, kobiety, które, jak się okazuje, [...], są niewidzialne dla systemu. My czasami w [...] żartach lubimy powiedzieć "stajemy się przezroczyste". Dziewczyny nie stajemy się przezroczyste - powiedziała Aneta Grzegorzewska.

- To są kobiety, które znikają z systemu, nie mogą pobrać cytologii po 59 roku życia z systemu. Oczywiście mogą pójść do ginekologa, ale to jest już bardziej utrudnione. Z mojego doświadczenia one znikają z gabinetu ginekologicznego i stają się niewidzialne. Przeanalizowałam, jakie pacjentki do mnie przychodzą. Przychodzą najczęściej na badania profilaktyczne młode dziewczyny, a kobiety powyżej 59 lat one pojawiają się rzadko. Jak się pojawiają, to pojawiają się z problemem - powiedziała dr Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolog-położnik.

Jakie badania można wykonać?

W ramach akcji kobiety będą mogły bezpłatnie wykonać m.in. cytologię, test HPV oraz USG dopochwowe. - W tym roku zwracamy też uwagę na ćwiczenia mięśni dna miednicy. I tu będą warsztaty ćwiczenia mięśni dna miednicy, gdzie dla tych kobiet to jest bardzo ważna rzecz i powinny to robić przed momentem wystąpienia problemów, bo my wiemy, że one będą, a kobiety muszą do nas przyjść, żeby to usłyszeć i działać profilaktycznie - dodała dr Joanna Bonarek-Sztaba.

- Inicjujemy swoją akcję w Warszawie, ale już w najbliższą sobotę, 27 maja, będziemy przy Manufakturze w Łodzi, zaczynamy o 10.00, 28 maja jesteśmy w Zduńskiej Woli, będziemy również w województwie lubuskim, [...], i w zachodniopomorskim - powiedziała Aneta Grzegorzewska.

Co jeszcze warto wiedzieć o akcji? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości