Profilaktyka zdrowia

Anna Puślecka namawia do badań. "Gdy nowotwór wyłapywany jest we wczesnej fazie, można uniknąć chemioterapii"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

W dobie pandemii onkolodzy wykryli o jedną czwartą mniej nowotworów. Wynik statystyk nie powinien nas jednak satysfakcjonować. Większość pacjentów w obawie przed zakażeniem COVID-19 ignoruje niepokojące obawy i rezygnuje z wizyt u lekarzy. Niestety rak nie poczeka, a każdy dzień u chorego pacjenta jest na wagę złota. O istocie badań i programie edukacyjnym "Rak nie poczeka na koniec epidemii" opowiedziała nam Anna Puślecka, ekspertka mody i wizerunku.

Rak nie poczeka na koniec epidemii

Ruszyła kampania edukacyjna "Rak nie poczeka na koniec epidemii", która zwraca uwagę na bardzo ważny problem. W czasie pandemii spadła znacząco wykrywalność nowotworów. Niestety nie jest to dobra wiadomość, ponieważ przyczyną nagłego spadku jest to, że coraz więcej osób nie zwraca się do lekarzy i nie konsultuje dostrzeżonych zmian.

Jest to kampania, na której czele stanął profesor Jacek Jassem i Polska Liga Walki z Rakiem. To dotyczy wszystkich nowotworów, które wykazują mnóstwo symptomów. Akcja nawołuje do tego, żeby nie czekać. Każdy z nas powinien obserwować swój organizm i dbać o zdrowie. Nowoczesna kobieta i mężczyzna powinni wykonywać badania profilaktyczne. Niestety zgłaszalność do lekarza z symptomami, które mogą świadczyć o tym, że coś jest nie tak i może być to nowotwór, znacząco spadła

- powiedziała Anna.

W kampanię edukacyjną zaangażowały się także osoby ze świata kultury i życia publicznego. Projekt wsparli m.in. Anna Puślecka, Olga Borys, Anna Dereszowska, Katarzyna Zielińska, Krystyna Janda czy Krzysztof Hołowczyc. Jak przyznał nasz gość, choroba nie jest łatwym tematem, ale trzeba o niej mówić głośno i myśleć o profilaktyce. Jeśli będzie profilaktyka, to leczenie będzie łagodniejsze, albo nie będzie go wcale. W akcji, w której ekspertka mody wzięła udział, w nagranych wideo porusza temat najważniejszych objawów zwiastujących m.in. nowotwór piersi, nowotwór prostaty czy nowotwór jelita grubego.

Dlaczego się nie badamy?

W czasie koronawirusa wiele osób rezygnuje z badań profilaktycznych i diagnozy zauważalnych na ciele zmian. W obawie przed zakażeniem pacjenci wolą przeczekać, z nadzieją, że przyjdzie lepsza chwila na wizytę u lekarza. Niestety w przypadku nowotworu każdy dzień jest na wagę złota. Szybkie wykrycie zmian nowotworowych daje choremu większe szanse na pokonanie raka. Jak przyznała Anna Puślecka, w trakcie pandemii nie możemy zestawiać ze sobą dwóch chorób i decydować, która z nich jest ważniejsza. Widząc u siebie niepokojące objawy, zamiast czekać, należy założyć maseczkę i niezwłocznie udać się do lekarza. Zachowanie odpowiednich środków ostrożności uchroni nas przed COVID-19, a w przypadku wykrycia nowotworu, da szanse na wczesne podjęcie walki.

Często jest tak, że ten nowotwór wyłapywany jest w bardzo wczesnej fazie. Tak wczesnej, że można uniknąć chemioterapii, która jest traumatycznym leczeniem. Nie ma na co czekać, wykrycie nowotworu w końcowej fazie może skończyć się źle

– powiedziała.

Anna Puślecka jest najlepszym przykładem na to, że wczesne wykrycie choroby daje nadzieje na lepsze jutro. Ekspertka mody w 2019 roku podczas samobadania piersi wykryła niepokojące objawy. Tego samego dnia udała się na wieczorny dyżur, by zweryfikować przyczynę. Gdy zapadła diagnoza, Anna podjęła walkę o zdrowie i życie. Choć jak wspomina, czas chemioterapii nie należał do najłatwiejszych, dyscyplinowała siebie i dzielnie znosiła wszelkie trudności. Jak się obecnie czuje?

Ja mam takich charakter, że sama siebie dyscyplinuję. Teraz największym problemem są skutki uboczne leków, które czynią z organizmu człowieka spustoszenie, ale coś za coś. Ta choroba zostaje z nami do końca życia i musimy nauczyć się z nią żyć

- dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Rzadki nowotwór zatok zmienił jego życie. Roberta Ciszka uratowali polscy lekarze

Polacy opracowali nowe substancje przeciwnowotworowe. Kiedy będzie skuteczny lek na raka?

Rak prostaty to najczęstszy rak wśród nowotworów. Jak mu zapobiegać? "Należy się wyzbyć wstydu przed badaniem"

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości