Profilaktyka zdrowia

Porcelanowi ludzie, czyli jak żyje się z albinizmem?

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Albinizm, zwany także bielactwem to choroba charakteryzująca się brakiem pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka. Jakie są rodzaje i przyczyny albinizmu? Czy bielactwo jest dziedziczne? Czy można je wyleczyć? Z czym muszą zmagać się albinosi? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dermatologiem Łukaszem Preibiszem i muzykiem, projektantem wnętrz Piotrem Zemłą, który jest albinosem.

Wyróżnia się albinizm wrodzony oraz albinizm nabyty. Częstość występowania wszystkich postaci bielactwa na świecie wynosi ok. 1:15000, ale w pewnych grupach etnicznych albinizm występuje dużo częściej. Dotyczy to między innymi populacji Igbo w Nigerii (1:1000–2000) i Indian Kuna zamieszkujących archipelag wysp San Blas (7:1000).

>>> Zobacz także:

Albinizm wrodzony (bielactwo wrodzone) - przyczyny i objawy

Albinizm wrodzony (zwany także bielactwem wrodzonym) to choroba genetyczna, która polega na tym, że w organizmie brakuje enzymu tyrozynazy przekształcającego prekursor melaniny w barwnik melaninę.

Albinizm jest dziedziczny - odpowiada za niego gen recesywny, co oznacza, że jeśli oboje rodzice są heterozygotyczni pod względem genu aktywności tyrozynazy, to istnieje 25 proc. prawdopodobieństwo, że ich dziecko urodzi się z albinizmem.

Albinosi mają bardzo jasną skórę, białe włosy, rzęsy i brwi. Oczy ludzi z albinizmem mają natomiast najczęściej kolor bladoniebieski. Jednakże zdarza się, że z powodu braku wystarczającej ilości pigmentu – tęczówka jest bezbarwna i widać przez nią naczynia krwionośne, co nadaje oku czerwoną barwę.

Albinosi są bardzo wrażliwi na działanie promieni słonecznych, dlatego latem muszą stosować kremy przeciwsłoneczne z wysokimi filtrami. Osoby z albinizmem mają też duże problemy z oczami - cierpią na fotofobię, oczopląs i ciężkie zaburzenia widzenia.

Albinizm wrodzony jest niestety chorobą nieuleczalną.

Albinizm nabyty (bielactwo nabyte) - przyczyny, objawy, leczenie

Częściej występującym rodzajem albinizmu jest albinizm nabyty (zwany także bielactwem nabytym), który zazwyczaj ujawnia się dopiero po 10. lub nawet 20. roku życia.

Objawem albinizmu nabytego jest powstawanie i powiększanie się jasnych plam na ciele. Dochodzi do tego na skutek obumierania melanocytów – komórek odpowiedzialnych za prawidłowe zabarwienie skóry. W przypadku albinizmu nabytego komórki barwnikowe znikają najczęściej w miejscu zgięć - łokci, nadgarstków, pod kolanami i za uszami.

Do przyczyn albinizmu wrodzonego specjaliści zaliczają m.in.:

  • wadliwe działanie mechanizmów oksydacyjnych,
  • nieprawidłowości w układzie immunologicznym wywołujące uszkodzenie melanocytów,
  • nieprawidłowości i zaburzenia niektórych funkcji układu nerwowego,
  • urazy mechaniczne skóry, np. zadrapania.

W przypadku albinizmu wrodzonego stosuje się leczenie farmakologiczne, miejscowe, a także naświetlanie lampami PUVA, które poprawia wygląd skóry i zmniejsza widoczność jasnych plam.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości