Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Pobudza. Jest smaczna. Podnosi ciśnienie. Rozgrzewa. Niektórzy jednak nie chcą pić kawy ani napojów energetyzujących. Czy można zastąpić kawę, herbatę czy energetyki? A może spróbować yerba-mate, imbir i ostre przyprawy zawierające kapsaicynę? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, Agnieszka Piskała - dietetyczka

  Karmienie piersią ma wpływ na zdrowie dziecka. Czy nie przeceniamy tego wpływu? Niektóre matki nie chcą, a niektóre nie mogą karmić piersią. Kogo zapytać, jakim mlekiem zastępczym karmić noworodka? Czy powiedzieć o swojej decyzji lekarzowi? Dlaczego kobiety decydują się na to, by nie karmić piersią? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: położna Anna Kalinowska - Garbala oraz Katarzyna Kamińska, która nie karmiła piersią.

  Lekarze ze Świdnicy walczą o życie ekstremalnie otyłego mężczyzny. Pacjenta ważącego około 300 kg do szpitala przywieziono dużym policyjnym busem. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Barbara Markowska, która przez lata prowadziła program o odchudzaniu oraz Magdalena Gajda - rzecznik praw osób chorych na otyłość . Dlaczego ludzie otyli budzą pewien rodzaj wstrętu? Czy naprawdę są to ludzie słabi, którzy nie mogą zapanować nad swym apetytem na kaloryczne jedzenie i słodycze?

  Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali ustalili, że leki przeciwbólowe zawierające paracetamol mogą negatywnie wpływać na rozwój mózgu u dziecka. Zatem - jakie leki stosować u noworodków i dzieci? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN - dr Paweł Grzesiowski, lekarz pediatra. Czy paracetamol może być toksyczny dla osób dorosłych?

  U 27-letniego Kamil Nowosielskiego zdiagnozowano złośliwy nowotwór mózgu. W walce z chorobą wspierali go bliscy, rodzina i przyjaciele. Przeszedł kilka operacji. Po każdej z nich stan Kamila się pogarszał. Z pomocą życzliwych osób udało mu się znaleźć wyspecjalizowaną klinikę w Houston. Tam lekarze są dobrej myśli.

  Wspólna akcja Mennicy Polskiej i Fundacji TVN "Nie jesteś sam" - „Szczęśliwe dukaty” rozpoczęła się 18 stycznia i będzie trwać do połowy marca. Inkrustowane niebanalnymi wzorami stworzonymi przez: Bożenę Walter, Annę Maruszeczko, Dorotę Wellman, Magdę Mołek, Kingę Rusin, Marcina Prokopa. Dukaty pomogą chorym dzieciom. Będzie można nimi także płacić za produkty. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Bożena Walter – Prezes Fundacji TVN „Nie jesteś sam” oraz Grzegorz Zambrzycki - Prezes Mennicy Polskiej.

  Okazuje się, że można się już ubezpieczyć od następstw zachorowania na nowotwory i poniesionych na leczenie kosztów. Ile kosztuje takie ubezpieczenie, co dokładnie nam daje i czy każdy może się ubezpieczyć? Czy, by podpisać taką umowę, musimy dostarczyć ubezpieczycielowi komplet badań medycznych? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Marcina Tarczyńskiego z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

  Polscy naukowcy przeszczepiają twarz, wyhodowali "sztuczną" skórę oraz przywracają słuch. Na świecie w innowacyjności z zakresu medycyny jesteśmy pionierami. W studiu Dzień Dobry TVN o nowoczesnych metodach kształcenia lekarzy opowiedzieli: Karol Wójcicki, dziennikarz naukowy z Centrum Nauki Kopernik oraz dr n.med. Anna Duława-Bułdak z Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zobaczcie, jak fantomy noworodków szkolą przyszłych lekarzy!

  Basen i jacuzzi to niebezpieczna dla nas miejsca, bo - jak mówi dr. Paweł Grzesiowski - mikroby nie śpią i korzystając z kąpieli w miejscach publicznych narażamy się na infekcje. Jakie? Kto nie powinien korzystać z publicznych basenów? Czy konieczna jest kąpiel przed wejściem na basen?

  Przyczyną mutyzmu są zaburzenia lękowe wieku dziecięcego. Dzieci z mutyzmem nie mówią, ale... tylko w określonych sytuacjach. Mogą swobodnie rozmawiać ze swoimi bliskimi, ale nie są w stanie rozmawiać np. z kolegami ze szkoły lub nauczycielami. Dlaczego? O mutyzmie wybiórczym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Barbarą Ołdakowską-Żyłką, terapeutką i założycielką Fundacji „Mówię”, której dziecko było dotknięte mutyzmem.

  Okazuje się, że nasienie mężczyzn narażonych na stres jest mniej wartościowe niż tych zrelaksowanych. Jak poprawić jakość męskiego nasienia spożywając odpowiednie pokarmy? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, rozmawiali: ginekolog dr Grzegorz Południewski oraz dietetyk Dorota Osóbka. Jak urozmaicać swoją codzienną dietę, by zwiększyć ilość plemników?

  Joanna Janota-Kurek to właścicielka salonu urody biorącego udział w programie „Dbamy o swój wizerunek". Liliana Bujała jest jego inicjatorką. O tym wyjątkowym i bardzo potrzebnym urodowym projekcie opowiedziały Annie Maruszeczko w studiu Dzień Dobry TVN. Zapraszamy na kolejny odcinek "Zielonych drzwi".

  Wracamy do sprawy trujących tacek na mięso. Jak to możliwe, że przedmiot, który zawiera trujące substancje, przenikające do produktów spożywczych, jest dopuszczony do użytku? Czym grozi nam spożycie "zatrutego" mięsa? Gościem Dzień Dobry TVN był prof. Stanisław Zięba.

  Coraz głośniejsze są próby odbierania rodzicom czy dziadkom otyłych dzieci. Nie wszystkie kończą się dobrze. W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Agnieszka Piskała dietetyczka, która pracuje z otyłymi dziećmi. Jak odchudzić dzieci w dobie chipsów, parówek i wszędobylskich słodyczy?

  W Polsce na chorobę nowotworową dziennie umiera ponad 60 osób. Najczęściej zapadamy na nowotwór płuca. Jak dbać o siebie i o swój organizm, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, gościem był onkolog dr n. med. Dariusz Godlewski. Jakie czynniki mają największy wpływ na możliwość zachorowań na raka?

  To był przełom w polskiej transplantologii. W kwietniu 2006 roku w Szpitalu Św. Jadwigi w Trzebnicy przeprowadzono pierwszy w kraju przeszczep ręki. Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy lek. med. Adama Chełmońskiego - chirurga z trzebnickiego szpitala i pana Leszka Opokę - pierwszego w Polsce pacjenta, któremu przeszczepiono rękę!

  Hirudoterapia to leczenie pijawkami jest coraz bardziej popularne. Czy pijawki piją krew? Co dokładnie robią z naszym organizmem? Czy hirudoterapia to paramedycyna, guślarstwo czy przednauka? Gościem Dzień Dobry TVN była Anna Zieleniewska - hirudoterapeutka, biolog i bioterapeuta. A może zamiast prastarej metody rozrzedzania krwi lepiej wziąć po prostu aspirynę?

  W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Jadzia Pacek, która rozpoczyna swoją przygodę z nurkowaniem oraz Joanna Hereta, instruktorka nurkowania dla osób niepełnosprawnych. Jak to się stało, że Jadzia, która jest sparaliżowana od pasa w dół, zdecydowała się na pływanie i nurkowanie?

  Kiedy szła do klientki, spadł na nią samobójca. Za sprawą jej przyjaciół historię Beaty Jałochy zna cała Polska. Przed wypadkiem była instruktorką fitness. W wyniku wypadku doznała uszkodzenia rdzenia kręgowego. Od tamtej pory pozostaje na wózku. Jak walczy o powrót do sprawności - opowiedziała reporterce Dzień Dobry TVN.

  Tokofobia to paniczny lęk przed porodem. Jakie jest podłoże takiego specyficznego strachu? Jak manifestuje się taka fobia? Czy jest ona wskazaniem do cesarskiego cięcia? O tym w Dzień Dobry TVN: psycholog Tatiana Ostaszewska-Mosak oraz ginekolog i położnik dr Grzegorz Południewski.

  Do tej pory pomogli 3253 osobom, wykonali 507 operacji zaćmy i 47 innych operacji wzroku. A wszystko to w trakcie tylko 7 wyjazdów! W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: dr Rafał Nowak - okulista, koordynator medyczny projektu "Trzecie Oko" oraz dr Piotr Kleina-Schmidt - okulista projektu "Trzecie Oko". Jak powstał projekt?

  Jak policzyć, ile spożywa się tłuszczu w ciągu dnia? Których tłuszczy powinnyśmy unikać? Czy tłuszcze mogą zaburzać zegar biologiczny? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Anna Jelonek, dietetyk. Czy tłuszcz może być przyczyną bezsenności?

  Wszawica to choroba bardzo stygmatyzowana przez społeczeństwo. Jakie są pierwsze objawy wszawicy i jakie są metody jej leczenia? Czy wszawica to tylko problem patologicznych rodzin? W studiu Dzień Dobry TVN gościmy dermatologa Michała Rogowskiego oraz Joannę Narożniak z SANEPID-u.

  Antybiotyki obrosły wieloma mitami i legendami. Slogany o nich, przekazywane z ust do ust, odbijają się na naszym zdrowiu. Wszelkim nieprawdziwym, w studiu Dzień Dobry TVN, zadał kłam dr Wojciech Feleszko, pediatra. Czy prawdą jest, że niektóre szczepy bakterii uodparniają się na konkretne antybiotyki?

  Fotel z EKG, wanna wysyłająca wiadomości tekstowe i nanoroboty czyli technologia w służbie człowiekowi. Jakie nowoczesne technologie udało się już opracować, a nad czym wciąż pracują naukowcy z Centrum Nanotechnologii przy Politechnice Gdańskiej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarza naukowego Karola Wójcickiego i prof. dr. hab. inż. Wojciecha Sadowskiego.

  Julka ma półtora roku i urodziła się z ogromnym naczyniakiem na twarzy. Pomimo przeprowadzonych już dwóch operacji - naczyniak nieodmiennie odrasta. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prof. dr hab. n. med. Danuta Perek, Kierownik Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka, oraz Marcin Starzec - tata chorej Julii.

  Pani Iwona Durek jest dyrektorem szkoły dla dzieci niepełnosprawnych w Sosnowcu. Szkoły niezwykłej, pełnej magii i pasjonatów oddanych, podobnie jak pani dyrektor, swojej pracy. O szkole, za którą uczniowie tęsknią, Anna Maruszeczko rozmawiała z jej dyrektorem Iwoną Durek, uczniem Mateuszem i panią Jadwiga Kramer, mamą Tomka, który również uczęszcza do tej szkoły.

  Wiedzieliście, że nawet choinka może być przyczyną reakcji alergicznej? Co jeszcze może nas uczulić przy świątecznym stole i jak sobie radzić w takiej sytuacji? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy alergologa dr. Piotra Dąbrowieckiego.

  Został pobity, miał krwotok wewnętrzny, przeszedł kilka operacji, dwa zawały serca i był w śpiączce. Oto Kamil Szadkowski, który po ciężkim wypadku zdobył złoty medal w kulturystyce, choć lekarze nie dawali mu szans na normalne życie. W studiu Dzień Dobry TVN towarzyszyła mu jego dziewczyna - Natalia Malinowska.

  O tym, dlaczego młodzi Polacy nie akceptują swojego wyglądu rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetyczką Dorotą Kalinowską. Dlaczego łatwiej sięga się po paczkę chipsów niż po owoc? Z międzynarodowego raportu Health Behaviour in School-aged Children wynika, że co druga młoda Pola uważa się za zbyt grubą.