Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Porfiria to nazwa, pod którą kryje się grupa chorób, których wspólną cechą są zaburzenia na drodze przemian hemoglobiny. Może mieć ona różne postaci i dawać niespecyficzne objawy. Najczęściej choroba ma postać dziedziczną. Prawidłowa diagnostyka umożliwia wdrożenie odpowiedniego postępowania.

  COVID-19, choroba wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2 jest nadal nie do końca zbadaną jednostką. Obserwuje się jednak, że ten koronawirus może wpływać negatywnie nie tylko na układ oddechowy, ale także na inne systemy organizmu, w tym sercowo-naczyniowy. A to nie jedyny sposób, w jaki pandemia wpływa na zdrowie serca. Zobacz, jak o nie dbać!

  Przewlekły stres ma bardzo niekorzystny wpływ na działanie całego naszego organizmu. Zdarza się, że napięcie w naszym ciele jest tak duże, że nieświadomie zaciskamy szczękę, a to może powodować bóle, głowy, szyi czy karku. Jak sobie pomóc? Jakie ćwiczenia pomogą nam uwolnić się od nadmiernego stres? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadała Justyna Bolek, trenerka fitness.

  Statystyki mówią, że 15 proc. dzieci w Polsce zmaga się otyłością lub nadwagą. W tej grupie znajduje się 13-letni Szymon. Szansą dla chłopca na pozbycie zbędnych kilogramów jest wyjazd na turnus odchudzający w Ciechocinku. Jak będzie wyglądał jego pobyt w ośrodku i program leczniczy przygotowali dla niego specjaliści?

  Wiosną, kiedy rośliny budzą się do życia, rozpoczyna się sezon na ich zbieranie. Mało kto wie, że kwiaty forsycji są jadalne, a do tego niezwykle zdrowe. Mogą wspomagać leczenie alergii. Jakie właściwości zdrowotne mają? Sprawdź, jak przygotować napar z kwiatów forsycji. 

  Jaką ilość alkoholu spożywać, by uniknąć przykrych konsekwencji? Profesor Mariusz Jędrzejko, ekspert w dziedzinie uzależnień zdradza, czy tzw. bezpieczna dawka w ogóle istnieje.

  Nadmierna potliwość to problem mężczyzn oraz kobiet. Popularnym środkiem, który może pomóc go rozwiązać, jest bloker potu, który posiada specjalną substancję blokującą gruczoły potowe. Sprawdź, jak to działa i jaki bloker potu jest najskuteczniejszy.

  Łagodna i stosunkowo ciepła zima sprawiła, że w lasach, ale także w miejskich parkach już zaczęły pojawiać się kleszcze. Jak się chronić przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami? Czy dla ludzi - tak jak dla zwierząt - powstanie tabletka, która będzie chroniła przed ukłuciem kleszcza?

  Przesilenie wiosenne, którego symptomami są: przemęczenie, nieuzasadniony niepokój, problemy z koncentracją, a niejednokrotnie także kołatanie serca, stanowi efekt zmiany, jaką dla organizmu jest przejście z okresu jesienno-zimowego do wiosenno-letniego.

  Badacze z Australii zidentyfikowali geny mające wpływ na rozwój choroby wieńcowej, a w konsekwencji wystąpienie zawału serca. Czy ich posiadanie przesądza sprawę? Co możemy zrobić, aby uniknąć problemów z sercem? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. dr hab. n.med. Marcinem Grabowskim, kierownikiem Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  15 marca obchodzony jest Dzień Walki z Chrapaniem. Jest to temat, który niejednej osobie spędza sen z powiek. Co więcej, przypadłość ta potrafi doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u sprawcy zamieszania, ale także u osoby u jego boku. Oprócz zakłócenia snu chrapanie może doprowadzić również do pogorszenia słuchu. Jak poradzić sobie z podstępnym złodziejem spokojnych nocy? O tym opowiedziała nam dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska, laryngolog.