Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Nazwa smog elektromagnetyczny odnosi się do nadmiaru fal elektromagnetycznych obecnych w środowisku. Podejrzewane są one nie tylko o wywoływanie złego samopoczucia, np. bólu głowy, lecz także poważnych problemów ze zdrowiem, w tym nawet nowotworów.

  Historia pana Romana Błażejczaka pokazuje, że medycyna może coraz więcej i daje otuchę osobom, które przeszły przeszczep serca. Pan Roman przeszedł retransplantację, czyli ponowną operację przeszczepu serca! W Dzień Dobry TVN gościliśmy również panią Joannę Prorok, która również przeszła operację serca ze względu na kardiomiopatię i jej syna, u którego także wykryto tę wadę. Jak wygląda oczekiwanie na przeszczep oczami chorego?

  Mały Tymek cierpi na zespół Moebiusa, czyli rzadką chorobę składającą się z szeregu zaburzeń neurologicznych. Jakie są przyczyny i objawy zespołu Moebiusa? Czy można leczyć tę chorobę? Gościem Dzień Dobry TVN była neurolog dziecięca dr Iwona Terczyńska.

  Boli cię głowa? Zamiast sięgać po tabletkę przeciwbólową, sprawdź czy możesz pozbyć się bólu naturalnymi sposobami. Co pomoże zamiast tabletki albo proszku na ból głowy? Jakie jedzenie działa przeciwbólowo lub przeciwzapalnie? Jakub Mauricz, dietetyk, opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN o wybranych produktach i ich działaniu.

  Do poznańskiego szpitala trafił starszy mężczyzna, który - jak wykazało prześwietlenie - połknął wykałaczkę. Drewienko spowodowało duże obrażenia w jego organizmie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dr Łukasza Durajskiego, aby powiedział, jakie rzeczy lekarze znajdują w organizmach pacjentów i co zrobić, kiedy dziecko połknie jakiś przedmiot.

  Brzydki zapach negatywnie wpływa na zdrowie człowieka - zarówno na nasze psychiczne zdrowie, jak i bezpośrednio na nasz organizm. Czy przykry zapach w dłuższej perspektywnie może wywołać choroby? Jak mierzy się smród? Bartosz Szulczyński, doktorant na wydziale chemii Politechniki Gdańskiej, odpowiedział na te wszystkie pytania w studiu Dzień Dobry TVN.

  Dawcą szpiku może zostać każdy w wieku 18–55 lat, pod warunkiem, że jest zdrowy. Lista przeciwwskazań uniemożliwiających zostanie dawcą szpiku została opisana m.in. w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku. Przedstawiamy historie Kamila Golla, który był biorcą szpiku i Rafała Zemke - dwukrotnego dawcy szpiku.

  To była pierwsza tego typu operacja w Polsce i jedna z pierwszych w Europie oraz na świecie. Pacjentce wstawiono nowoczesną protezę oka, która umożliwiła jej powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

  Albinizm, zwany także bielactwem to choroba charakteryzująca się brakiem pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka. Jakie są rodzaje i przyczyny albinizmu? Czy bielactwo jest dziedziczne? Czy można je wyleczyć? Z czym muszą zmagać się albinosi? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dermatologiem Łukaszem Preibiszem i muzykiem, projektantem wnętrz Piotrem Zemłą, który jest albinosem.

  Kiedy Allan miał siedem miesięcy zdiagnozowano u niego dziecięcy autyzm. W tym czasie mama chłopca była już w drugiej ciąży i postanowiła sprawdzić, czy krew pępowinowa pobrana od młodszego braciszka będzie mogła pomóc Allanowi. Dziś chłopiec jest w czasie eksperymentalnej terapii... W studiu Dzień Dobry TVN razem z lek. med. Tomaszem Baranem z Polskiego Banku Komórek Macierzystych oraz z Krzysztofem Zalewskim porozmawialiśmy o tym, kiedy stosuje się komórki macierzyste krwi pępowinowej i co trzeba zrobić, aby je zabezpieczyć.

  Na suchość i drapanie w gardle uskarża się wiele osób, zwłaszcza palaczy i pracujących głosem, np. nauczycieli. Jakie są przyczyny suchości gardła? Co robić w przypadku tej dolegliwości? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła w Dzień Dobry TVN laryngolog Agata Gerwel.

  Naukowcy z Imperial College w Londynie przebadali 50 mężczyzn, których partnerki poroniły przynajmniej 3 razy z nasieniem 60 mężczyzn, których partnerki donosiły ciążę. Na podstawie tego porównania ustalili, że jakość nasienia ma ogromny wpływ na ciążę. O kondycji męskiego nasienie i metodach leczenia niepłodności rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog Tatianą Ostaszewską-Mosak.

  Tendencje demograficzne są nieubłagane. Prognozuje się, że w 2050 roku już ponad milion Polaków będzie cierpiało na chorobę Alzheimera – trzy razy więcej niż dzisiaj. Czy potrzebujemy nowoczesnych i kompleksowych rozwiązań w opiece geriatrycznej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marzenę Jazowską, psycholog i terapeuta tańcem i ruchem, Centrum Alzheimera i Prof. Marię Barcikowską, neurologa.

  Pluskwa domowa to pasożyt występujący w strefie umiarkowanej oraz tropikalnej. W ostatnich czasach w Europie, Ameryce oraz Australii pojawia się ich coraz więcej, co jest spowodowane najprawdopodobniej zwiększoną ich odpornością na środki owadobójcze oraz przez podróże międzykontynentalne.

  Niskie ciśnienie krwi leczy się również domowymi sposobami. Co podnosi ciśnienie? Picie kawy, zimne prysznice na przemian z ciepłymi, regularna aktywność fizyczna. Przy niedociśnieniu ważną rolę odgrywają także przyjmowanie dużej ilości płynów oraz regularne spożywanie posiłków o małych objętościach.

  Bluszczyk kurdybanek to roślina znana w medycynie naturalnej od dawna. Choć przez pewien czas jej popularność znacznie zmalała, dziś ponownie wraca do łask. Zioło znane jest również pod nazwą bluszczyk pospolity lub zimowy oraz jako kurdybanek. W naturalnym środowisku osiąga wysokość od 10 do 20 cm. Gdy rośnie na ostrym słońcu, na jego liściach pojawiają się charakterystyczne ciemnopurpurowe przebarwienia. Kurdybanek jest rośliną, z której może powstać nalewka pełna zdrowotnych właściwości. Jak jeszcze można ją wykorzystać?

  Statystyczny Polak wypija 11 litrów czystego alkoholu rocznie. Najbliżsi, rodzina i znajomi osoby uzależnionej od alkoholu często zadają sobie to samo pytanie: jak pomóc alkoholikowi? Żadne z nich nie chce obserwować, jak chory powoli się stacza, brnąc w swój nałóg coraz dalej i dalej. Najgorsze jest jednak to, że pomoc alkoholikowi bywa trudna lub nawet niemożliwa, gdy ten sam nie chce podejmować żadnych działań, które zbliżyłyby go do powrotu do normalnego życia. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychoterapeutę Roberta Rutkowskiego i Ilonę Felicjańską, która zmaga się z problemem alkoholowym.

  Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed tasiemcem bąblowcowym, którym można się zarazić jedząc niemyte owoce! Zarażenie tasiemcem jest trudne do wykrycia, zwłaszcza, że w niektórych przypadkach przebiega zupełnie bezobjawowo. Osoba, która ma pasożyta we wnętrzu swojego ciała, może nic nie podejrzewać nawet przez długie lata. Jak pozbyć się tasiemca? Konieczne jest podanie leków odrobaczających, które neutralizują zarówno pasożyta, jak i jego jaja. Nie zaleca się walki z robakiem domowymi sposobami, gdyż zazwyczaj nie są one wystarczająco skuteczne.

  Bataty to ciekawa alternatywa dla ziemniaków. Można je przygotować na wiele sposobów, ale najbardziej popularne są bataty pieczone. Jak je przygotować, by były zdrowe i smaczne? Ile kalorii mają bataty?Jakie mają właściwości zdrowotne i właściwości odżywcze? Kto powinien powinien sięgać po bataty? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.

  Potliwość stóp to problem wielu ludzi. W wielu przypadkach ma podłoże genetyczne. Pocącym się stopom towarzyszy niekiedy nieprzyjemny zapach, dlatego warto zwalczać ten problem już w zarodku. O nadpotliowości mówiła w Dzień Dobry TVN dermatolog dr Aleksandra Jagielska.

  Kiedyś żylaki uważane były wyłącznie za problem natury estetycznej, a ich konsekwencje zdrowotne były często bagatelizowane. Niestety, żylaki są objawem poważnego problemu – przewlekłej niewydolności żylnej i choroby zakrzepowej. Żylaki mogą występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ich przyczyną jest osłabienie ścian naczyń krwionośnych oraz wysokie ciśnienie krwi. O problemie żylaków mówiła w Dzień Dobry TVN chirurg i flebolog Agnieszka Krawczyk.

  Zamknięte kąpieliska nad morzem i jeziorami w 2019. Sprawdź, które kąpieliska są nieczynne? Sinice w Bałtyku rozwijają się przede wszystkim podczas upalnego lata. Ich dynamicznemu wzrostowi sprzyja też napływ zanieczyszczonej wody rzecznej do morza. Co ważne, sinice są groźne nie tylko dla człowieka, lecz także dla ryb. Do zatrucia może więc dojść nie tylko poprzez kontakt z wodą, ale również przez rybie mięso. Sinice wytwarzają toksyny, które są bardzo niebezpieczne dla organizmu.

  Zioła na trawienie i na przemianę materii są bezpieczne, z reguły nie wywołują efektów ubocznych. Wspomagają organizm po ciężkostrawnym posiłku. Zioła na trawienie pomagają uporać się z wzdęciami i zaparciami.