Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Wojtek był zdrowym nastolatkiem, bez żadnych szczególnych objawów choroby. Pewnego dnia, słysząc o guzkach, które pojawiły się w organizmie jego psa Kropki, z ciekawości zaczął dotykać swoich węzłów chłonnych. Były twarde i powiększone. Kiedy trafił do szpitala, zdiagnozowano u niego chłoniaka Hodgkina, który zmienił jego życie nie tylko podczas leczenia.

  Wiele osób skarży się, że w tym roku wcześniej mają pierwsze oznaki alergii. To wynik ocieplania się klimatu. - Leszczyna już pyliła w zasadzie od początku stycznia - powiedział alergolog i pulmonolog, Marek Kulus. Czy alergicy są w grupie wysokie ryzyka w przypadku koronawirusa?

  Wiele osób ma problemy z prawidłowym oddychaniem, co prowadzi często do niedotlenienia organizmu, zmęczenia i bólu głowy. Jak zatem robić to właściwie? - Najlepiej nosem, przeponą, lekko i cicho - powiedział instruktor oddychania, Marcin Petrus. Jak ćwiczeniami oddechowymi zniwelować stres?

  Codziennie nasze uszy narażone są na hałasy o różnym natężeniu. Zadbaj o swój słuch w Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. Zwrócić uwagę na to, jakie słuchawki wybrać, żeby nie uszkodzić cennego zmysłu.

  Ultrasonografia jest badaniem obrazowym, dzięki któremu lekarz je wykonujący może ocenić budowę narządów wewnętrznych. - Możemy badać serce, gałkę oczną, tarczycę, piersi, stawy, brzuch, nerwy, płuca i kości - powiedział w naszym studiu doktor Piotr Sołtysiak. Jak przygotować się do badania? Czy są przeciwwskazania do wykonania USG?

  Nikt nie lubi, kiedy jest mu za gorąco. Ani latem, ani zimą nie chcemy się pocić. I słusznie, bo przegrzanie organizmu bywa bardzo niebezpieczne. Mimo to zakładamy na siebie i swoje pociechy wiele warstw ubrań. Dlaczego nie powinniśmy się przegrzewać? Dlaczego zimno korzystnie wpływa na nasz organizm? O to pytaliśmy dr. Michała Sutkowskiego.

  Z twarzy daje się odczytać nie tylko emocje, ale podobno także symptomy, które mogą świadczyć o ewentualnych zaburzeniach pracy organizmu. Na przykład suchość skóry twarzy może być wynikiem stanu zapalnego żołądka lub problemów z krążeniem krwi. - Jeśli chcemy zawęzić diagnozę musimy iść do lekarza - powiedział terapeuta medycyny chińskiej, Rafał Becker.

  Masz problemy ze snem i zawsze, kiedy nadchodzi czas wyciszenia, czujesz, że rozpiera cię energia? Być może to kwestia napoju, który spożywasz. Zobacz, co warto pić przed snem, aby się wyciszyć i zrelaksować. Złote rady dała nam dzisiaj Agnieszka Cegielska.

  Mycie rąk to skuteczny i prosty sposób, by zatrzymać rozprzestrzenianie się bakterii, wirusów czy grzybów odpowiadających za szereg groźnych schorzeń, niestety często bagatelizowany. - To bardzo niedobrze, ponieważ cały czas wiele chorób przenoszonych drogą brudnych rąk dotyka nasze społeczeństwo - powiedział lekarz, Piotr Gryglas. Jak zatem prawidłowo myć dłonie?

  Synestezja to zdolność do nietypowego odbioru rzeczywistości za pośrednictwem zmysłów, np. dana osoba może widzieć dźwięki lub czuć kolory. Nasi goście mają różne rodzaje synestezji: Kuba Mikurda widzi kolory liter, cyfr i dni tygodnia, a Marika Kuźmicz widzi kolory dźwięków. Jak wygląda ich świat na co dzień?

  Na ból pleców uskarża się coraz więcej osób. W większości przypadków jest to związane z siedzącym trybem życia (w pracy spędzamy zwykle osiem godzin dziennie) i brakiem ruchu. Jakie proste ćwiczenia wykonywać, by unikać uszkodzenia kręgosłupa? Zapytaliśmy o to trenerkę Katarzynę Bigos.

  Zespół MRHK to choroba genetyczna, z którą w Polsce rodzi się około 40 dziewczynek rocznie. Z jej powodu nie będą one mogły w przyszłości odbywać stosunków pochwowych oraz zajść w ciążę i urodzić dziecka. - Klasyczny zespół MRHK to brak macicy, niedorozwój jajowodów i szczątkowa pochwa - wyjaśniła ginekolog i endokrynolog, Kornelia Zaręba.

  Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów w Polsce. Diagnozę, która zmieniła ich życie usłyszały kilka lat temu Wioletta Liberadzka i Innocenta Dźwierzyńska. O swoich doświadczeniach w leczeniu oraz stereotypach dotyczących choroby nowotworowej opowiedziały w naszym studiu.

  Nawet co trzeci człowiek ma szumy w uszach. Dla 5 procent ten dźwięk jest naprawdę uciążliwy. Do tej grupy należał Łukasz Szelestowski, któremu pomogła sterydoterapia. Co może być przyczyną problemów ze słuchem?