Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Choroba Parkinsona to postępujące zwyrodnienie układu nerwowego, które prowadzi do zupełnej niesprawności. Jedną z metod leczenia schorzenia jest wszczepienie elektrod do głębokiej stymulacji mózgu. - Techniki tej nauczyłem się w San Francisco i udało się wdrożyć ją w kraju - powiedział prof. Mirosław Ząbek, bohater nowego serialu dokumentalnego TVN, "Neurochirurg".

  Maja Kapłon potrzebowała aż 5 mln zł na operację kręgosłupa w Stanach Zjednoczonych. Dzięki ludziom dobrej woli pieniądze udało się zebrać. Dziewczyna jest już po zabiegu i niedawno wróciła do domu. - Muszę przyznać, że przypadek Mai był najbardziej skomplikowany wśród tych, jakie przyszło mi leczyć - powiedział amerykański specjalista, prof. Lawrence G. Lenke.

  Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w mieszkaniu oprócz gatunków typowo ozdobnych, ma również rośliny o właściwościach leczniczych. Warto wykorzystać je jako naturalne środki wspomagające walkę z chorobami. Zobacz, jakie rośliny doniczkowe lecznicze mogą być uprawiane w domu.

  Pytań dotyczących koronawirusa wciąż przybywa. To, że pranie maseczek i prasowanie jest niezbędne, chyba wszyscy już wiemy. Pojawiają się jednak nowe informacje dotyczące zabijania wirusa falami wytwarzanymi przez mikrofalówkę. Czy są one prawdziwe? Na pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert ds. zakażeń.

  Do naszych ekspertów przychodzi wiele zapytań dotyczących ochrony przed zarażeniem koronawirusem. Jedno z nich brzmi: Czy lepiej, aby jedna osoba poszła dwa razy do sklepu, czy dwie z tego samego gospodarstwa domowego raz? Oto co powiedział immunolog i ekspert ds. zakażeń, dr Paweł Grzesiowski.

  Świetnie udrażnia nos, nawilża górne drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. Inhalacja to popularna metoda leczenia, która z powodzeniem jest stosowana od wielu lat. Szczególnie dobrze sprawdza się u najmłodszych. Jak poprawnie inhalować dziecko i jakich błędów unikać - wyjaśniała dr Monika Działowska.

  W czasie, gdy wszyscy siedzimy w domu i nie mamy możliwości korzystać z pierwszych wiosennych promieni słonecznych pojawiających się za oknem, warto pomyśleć o uzupełnieniu niedoborów witaminy D. Kiedy ją suplementować, czy podawać dziecku i jak sprawdzić, czy faktycznie nam jej brakuje? Na wszystkie pytania widzów odpowiedziała Magdalena Krajewska, lekarz medycyny rodzinnej.

  W trosce o pacjentów, wszystkie terapie i procedury związane z leczeniem niepłodności zostały wstrzymane i odłożone na bezpieczniejszy czas. Wiele par przeżywa z tego względu frustrację i czeka na moment, w którym będą mogli podjąć starania o dziecko. O tym, jak wygląda aktualnie leczenie niepłodności oraz kiedy procedury zostaną uruchomione, porozmawialiśmy z dr n. med. Piotrem Marianowskim.

  Każdego roku około 600 osób zapada w śpiączkę, z czego 150 to dzieci. Dzięki Ewie Błaszczyk i klinice Budzik wielu najmłodszym udało się już pomóc. Prezes Fundacji "Akogo?" w planach ma otworzenie kolejnej kliniki, tym razem przeznaczonej dla dorosłych. Niestety plany pokrzyżowała rozprzestrzeniająca się pandemia. Jak Ewa Błaszczyk i jej córka radzą sobie w tym trudnym czasie?

  Żyjemy w czasach, kiedy chcemy jak najszybciej osiągnąć pewne efekty. W przypadku bólu głowy sięgamy po tabletki, a gdy szukamy rano energii, wypijamy kawę. Tymczasem poprzez ucisk jesteśmy w stanie pobudzić organizm do regeneracji czy poprawić samopoczucie. To jedno z założeń refleksologii. Więcej na jej temat opowiedziała Aneta Jagielińska-Latoszek.

  Wszystkie raporty medyczne podkreślają, że ryzyko zachorowania i cięższego przebiegu COVID-19 znacznie podnoszą „choroby współistniejące”. W Polsce niemal u wszystkich osób zmarłych potwierdzono występowanie dolegliwości, które osłabiają układ odpornościowy. W programie rozmawialiśmy o tym, jakie choroby sprzyjają zakażaniu się koronawirusem i dlaczego.

  Uważa się, że kobieta powinna rzucić palenie, jeśli stara się o dziecko lub w momencie, gdy dowie się o ciąży. Palenie podczas karmienia piersią także jest niewskazane, na szczęście jeszcze nie jest za późno na pozbycie się nałogu.

  Alkoholowy zespół abstynencyjny najczęściej pojawia się w sytuacji, gdy człowiek przez długi czas przyjmował duże ilości alkoholu i nagle przestał lub znacząco ograniczył dzienne spożycie. W niektórych przypadkach objawy są niegroźne, lecz powodują duży dyskomfort. W skrajnych sytuacjach zespół odstawienny może stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.

  Nadwrażliwość słuchowa jest rzadko spotykaną chorobą, jednak dla osób nią dotkniętych codzienność bywa koszmarem. To, co dla innych jest zwykłym odgłosem, na który nawet nie zwracają uwagi, dla kogoś z tym zaburzeniem staje się drażniące lub sprawia mu ból.

  Magda Glińska to instruktorka tańca, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. 15 marca na swoim profilu społecznościowym przekazała, że jest potwierdzonym przypadkiem, ale ze względu na dobry stan zdrowia hospitalizację przejdzie w domu. Teraz charakterystyczne dla koronawirusa objawy ustąpiły, a Magda czuje się już bardzo dobrze i czeka na test. Nam opowiedziała o tym, jak znosiła ostatnie dwa tygodnie.

  Pytanie setek milionów kobiet: dlaczego w niektórych partiach ciała jestem gruba i nic nie mogę z tym zrobić? Odpowiedzią może być lipoedema, czyli obrzęk tłuszczowy, nazywany czasem chorobą grubych nóg, chociaż zmienione mogą być także inne części ciała. Jak zdiagnozować lipoedemę? Jak niwelować jej objawy? O tym rozmawialiśmy z Bartłomiejem Juzą, flebologiem i chirurgiem estetycznym.

  W kolejnym, specjalnym wydaniu "36,6" dotyczącym Covid-19 Ewa Drzyzga będzie rozmawiała z naukowcem z instytutu Johna Hopkinsa w Baltimore, na temat szczepionki na koronawirusa, nad którą pracuje. - Dowiemy się, jak długo trzeba będzie na nią poczekać i dla kogo będzie przeznaczona - zdradziła prowadząca.

  Budzisz się zmęczony, boli Cię głowa i masz spierzchnięte usta, a inni skarżą się na Twoje chrapanie? Uważaj, bo te objawy mogą wskazywać na bezdech senny, czyli poważną dolegliwość, którą bardzo często bagatelizują nie tylko sami chorzy, ale i lekarze, do których się udają. Jest to ogromny błąd, ponieważ bezdech senny nie tylko znacząco pogarsza jakość snu, ale może także powodować wiele nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Istnieją jednak metody trafnej diagnostyki i leczenia tej dolegliwości.

  Zgodnie z odkryciami naukowców słuchanie muzyki do snu koi zmysły, regeneruje organizm, poprawia pamięć i sprawia, że zmniejszają się dolegliwości bólowe. Dźwiękoterapia uznawana jest za doskonałą metodę leczenia bezsenności u dorosłych. Z kolei muzyka do snu dla niemowląt może wpływać pozytywnie na rozwój malucha.