Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Problemy z zębami miał od dziecka, trzy z nich stracił w wyniku bójki. Przez wiele lat uśmiech stanowił dla niego powód do skrępowania. Po wizycie u specjalistów Grzegorz Michoń mówi, że jest zupełnie innym człowiekiem. O swojej metamorfozie w naszym programie opowiadał razem z Anną Grabowską, stomatologiem z Malo Clinic Warsaw.

  Wakacyjna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Czasem relaks zostaje niespodziewanie zakłócony przez bolesne użądlenie lub ukąszenie. Choć taka sytuacja nie powinna zakończyć się niczym poważnym, istnieją przypadki, w których jedno ukąszenie spowodowało śmierć. Jedną z osób, które zmarły po użądleniu osy jest sołtys Kamionki. Jak powinniśmy reagować w przypadku ataku tych owadów? Oto kilka zasad, które warto zapamiętać.

  Wędrówki po lesie i spacery w parku to popularny i bardzo lubiany sposób spędzania wolnego czasu, zwłaszcza latem. Niestety, wielu osobom przyjemność pobytu w otoczeniu przyrody psuje obawa przed kleszczami. Przenoszone przez te owady bakterie mogą bowiem wywołać boreliozę. Nad szczepionką przeciwko tej groźnej chorobie pracują francuscy naukowcy. Wyniki badań wskazują, że jest skuteczna i bezpieczna.

  Podwyższony cholesterol w obecnych czasach jest dość powszechnym zjawiskiem. Zła dieta, nieregularny tryb życia, a do tego wysoko przetworzone jedzenie bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. Co jeść, aby zadbać o zdrowie i obniżyć zły cholesterol, a zwiększyć ten dobry?

  Codziennie bywamy narażeni na nerwy związane z pracą czy nieprzyjemnymi zdarzeniami, które nas spotykają. Każdy ma swoje pomysły na rozładowanie negatywnych emocji – od uprawiania sportu po czytanie książek. Równie skuteczne może być również uprawianie ogródka. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści mogą z tego płynąć.

  Nieregularne miesiączki, bolesne, obfite lub skąpe krwawienia miesiączkowe, plamienia śródcykliczne - skąd się biorą zaburzenia cykli miesiączkowych? Jakie są ich najczęstsze przyczyny i objawy? Czy zaburzenia miesiączkowe mogą utrudniać zajście w ciążę? Jak leczyć zaburzenia miesiączkowe? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN doświadczoną ginekolog-położnik dr n. med. Anettę Karwacką.

  Ślady po ukąszeniu z reguły nie stanowią zagrożenia dla zdrowia czy życia. Nie można ich jednak bagatelizować. Gdy się pojawią, warto użyć środka odkażającego i na obrzęk. O ukąszeniach owadów rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN: pediatrą Grażyną Jędrzejczyk.

  Sushi jest zdrowym i pożywnym daniem kuchni azjatyckiej, głównie kojarzonym z Japonią, gdzie przybrało formę i styl doceniany przez smakoszy na całym świecie. Pełne potrzebnych organizmowi składników odżywczych, sushi może być włączone do zbilansowanego sposobu odżywiania nawet przez osoby na diecie redukcyjnej. Poza kilkoma wyjątkami, prawie nikt nie musi dokonywać wyboru między jedzeniem sushi a zdrowiem!

  Czerwone buraki posiadają m.in. dużą ilość kwasu foliowego, magnez, potas oraz żelazo. Przepis na syrop z buraka jest bardzo prosty i nie wymaga użycia wielu składników. Potrzebny będzie jeden dorodny burak (najlepiej kupiony na targu) i miód lub cukier.

  Herbata z pietruszki to źródło witamin, składników mineralnych, flawonoidów i substancji śluzowych. Składniki obecne w naparze są odpowiedzialne za jego właściwości. Co ważne, herbatę z natki pietruszki lub/i jej korzenia można przygotować samodzielnie.

  Ugryzienie szerszenia może być wyjątkowo niebezpieczne dla osób, które są uczulone na jad. Ten zawiera dużo więcej toksyn niż jad pszczół czy os. Ukąszenie szerszenia może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który bezpośrednio zagraża życiu i wymaga podania adrenaliny. Istotne jest poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy w przypadku użądleń owadów błonkoskrzydłych.

  Spirulina bywa nazywana „mlekiem Matki Ziemi”. Nic dziwnego, gdyż jest to jeden z najzdrowszych na świecie produktów. Zawiera m.in. pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, a także kwas gamma-linolenowy (GLA), kwas linolowy, kwas alfa-linolenowy, kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA). Jest także źródłem witamin: A, C, E, witamin z grupy B, oraz składników mineralnych: potasu, żelaza, wapnia, selenu, manganu i chromu.

  Prozdrowotne właściwości masaży znane są od setek lat. W zależności od regionu świata, zabieg wykonywany jest na różne sposoby, m.in. poprzez ciepłe kamienie, drewniane przyrządy, za pomocą stóp lub metalowych przedmiotów przypominających noże. Masaż stemplami ziołowymi praktykowany jest w Tajlandii od ponad 400 lat. Dobroczynnie wpływa zarówno na ciało, jak i ducha. Ma działanie relaksujące i niweluje napięcie mięśniowe. Stemple wykonuje się za pomocą zawiniętej w bawełniany woreczek specjalnej mieszanki ziół, którą zanurza się w ciepłym oleju. Ma to nie tylko wzmocnić działanie roślin, ale również służyć jako aromaterapia.

  Wakacje to czas, kiedy chętnie wystawiamy się na słońce. Warto jednak pamiętać o zasadach bezpiecznego opalania, bo profilaktyka to najważniejsza broń w walce z czerniakiem. Jest on jednym z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Co warto o nim wiedzieć?