Poznajcie pierwszego w Polsce naukowca, który zdobył tytuł doktora jeszcze przed ukończeniem studiów doktoranckich. Mateusz Hołda to 26-letni kardiolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień leczy pacjentów jako lekarz rezydent, pracuje badawczo i... podbija świat nauki.
- Osiągnięcia najmłodszego doktora w Polsce
- Czym zajmuje się Mateusz Hołda?
- Dlaczego akurat kardiologia?
Osiągnięcia najmłodszego doktora w Polsce
Doktor Mateusz Hołda znalazł się w rankingu „30 under 30”, opublikowanym przez amerykański magazyn „Forbes”. Ranking ten przedstawia coroczny wybór trzydziestu osób, które nie ukończyły jeszcze 30 lat, ale już szczególnie wyróżniają się w swojej dziedzinie. Taką osobą z pewnością jest doktor Hołda, który już w wieku 21 lat założył własny zespół badawczy o nazwie „HEART”, a tytuł doktora obronił – jako pierwszy w Polsce – jeszcze przed zakończeniem studiów doktoranckich. Było to możliwe dzięki specjalnemu programowi dla najlepszych młodych naukowców.
Czym zajmuje się Mateusz Hołda?
Obowiązki doktora Hołdy obejmują pracę nie tylko badawczą, lecz także lekarską. Od niedawna jest on lekarzem rezydentem na oddziale kardiologii w jednym z krakowskich szpitali, gdzie na co dzień pracuje z pacjentami. Praca naukowa jest więc niejako jego zajęciem „po godzinach”, gdy zakończy już swój dyżur w szpitalu. Wraz ze swoim zespołem badawczym pracuje nad trójwymiarowymi modelami serca, które można drukować w technologii 3D. Takie modele są później niezwykle pomocnym narzędziem w pracy lekarzy klinicznych, przeprowadzających skomplikowane operacje na sercu.
Dlaczego akurat kardiologia?
Jak wynika z rozmowy z Mateuszem Hołdą, zainteresowanie nauką i medycyną było u niego silne od dziecka – mimo że jego rodzice nie są lekarzami:
Serial medyczny „Ostry dyżur” oglądałem codziennie po przyjściu z podstawówki. […] Najpiękniejsze w sercu jest to, że ten organ jest bardzo skomplikowany – jest chyba najbardziej skomplikowanym mechanizmem w ludzkim ciele. To wszystko spowodowało, że zacząłem się nim interesować. Również krew jest dla mnie takim fascynującym tworem – no i to, że serce bije przez całe życie tak naprawdę.
Jak podkreślają jego współpracownicy, najważniejszą cechą Mateusza jest jego ciekawość – nie tylko badawcza, ale dotycząca życia w ogóle. Sam doktor Hołda mówi, że sukcesy są dla niego motywacją, by działać jeszcze prężniej i odkrywać jeszcze więcej.
Zobacz także:
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN