Profilaktyka zdrowia

Ma 26 lat i... tytuł doktora. Młody kardiolog, który podbija świat nauki

Profilaktyka zdrowia

Poznajcie pierwszego w Polsce naukowca, który zdobył tytuł doktora jeszcze przed ukończeniem studiów doktoranckich. Mateusz Hołda to 26-letni kardiolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień leczy pacjentów jako lekarz rezydent, pracuje badawczo i... podbija świat nauki.

  • Osiągnięcia najmłodszego doktora w Polsce
  • Czym zajmuje się Mateusz Hołda?
  • Dlaczego akurat kardiologia?

Osiągnięcia najmłodszego doktora w Polsce

Doktor Mateusz Hołda znalazł się w rankingu „30 under 30”, opublikowanym przez amerykański magazyn „Forbes”. Ranking ten przedstawia coroczny wybór trzydziestu osób, które nie ukończyły jeszcze 30 lat, ale już szczególnie wyróżniają się w swojej dziedzinie. Taką osobą z pewnością jest doktor Hołda, który już w wieku 21 lat założył własny zespół badawczy o nazwie „HEART”, a tytuł doktora obronił – jako pierwszy w Polsce – jeszcze przed zakończeniem studiów doktoranckich. Było to możliwe dzięki specjalnemu programowi dla najlepszych młodych naukowców.

Zobacz także: Najlepsi naukowcy bez matury

Czym zajmuje się Mateusz Hołda?

Obowiązki doktora Hołdy obejmują pracę nie tylko badawczą, lecz także lekarską. Od niedawna jest on lekarzem rezydentem na oddziale kardiologii w jednym z krakowskich szpitali, gdzie na co dzień pracuje z pacjentami. Praca naukowa jest więc niejako jego zajęciem „po godzinach”, gdy zakończy już swój dyżur w szpitalu. Wraz ze swoim zespołem badawczym pracuje nad trójwymiarowymi modelami serca, które można drukować w technologii 3D. Takie modele są później niezwykle pomocnym narzędziem w pracy lekarzy klinicznych, przeprowadzających skomplikowane operacje na sercu.

Zobacz także: Badanie serca... na odległość

Dlaczego akurat kardiologia?

Jak wynika z rozmowy z Mateuszem Hołdą, zainteresowanie nauką i medycyną było u niego silne od dziecka – mimo że jego rodzice nie są lekarzami:

Serial medyczny „Ostry dyżur” oglądałem codziennie po przyjściu z podstawówki. […] Najpiękniejsze w sercu jest to, że ten organ jest bardzo skomplikowany – jest chyba najbardziej skomplikowanym mechanizmem w ludzkim ciele. To wszystko spowodowało, że zacząłem się nim interesować. Również krew jest dla mnie takim fascynującym tworem – no i to, że serce bije przez całe życie tak naprawdę.

Jak podkreślają jego współpracownicy, najważniejszą cechą Mateusza jest jego ciekawość – nie tylko badawcza, ale dotycząca życia w ogóle. Sam doktor Hołda mówi, że sukcesy są dla niego motywacją, by działać jeszcze prężniej i odkrywać jeszcze więcej.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Prowadzący:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości