Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Antykoncepcja to problem głównie kobiet. Teraz może się to zmienić. Brytyjscy badacze są bliscy opracowania męskiego odpowiednika tabletki antykoncepcyjnej. Jak będzie działał preparat i kiedy trafi na rynek? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Maciejem Jędrzejko, ginekologiem.

  Donacja to ciągle temat tabu. Niewiele osób decyduje się oddać swoje narządy i uratować komuś życie. Na szczęście działalność Pawła Klikowicza odczarowuje temat transplantologii. Pluszowe organy, które sprzedaje, to nie tylko pluszaki, ale przede wszystkim doskonała okazja do tego, aby już najmłodszym tłumaczyć, że nasze narządy mogą uratować komuś życie.

  Niedawno w sieci pojawiła się informacja, że piosenkarz Robbie Williams zatruł się rtęcią, jedząc bardzo dużo ryb. Jak się okazuje, nie tylko w rybach, ale także w wielu innych produktach spożywczych wykrywane są metale ciężkie, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. O tym, czego unikać i jak zdiagnozować zatrucie opowiedział nam Eryk Matuszkiewicz, internista, toksykolog.

  15 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni będą seniorzy powyżej 80. roku życia, później osoby, które przekroczyły 70. Jak zapisać się na szczepienie i dlaczego warto zdecydować się na taką formę ochrony przed COVID-19? O szczepieniach w Dzień Dobry TVN rozmawiali dr Magdalena Krajewska, specjalista medycyny rodzinnej oraz Marek Posobkiewicz, spec. ds. oceny ryzyka COVID-19.

  Stresu nie da się wyeliminować z naszego życia. Doskonale wiedzą o tym lekarze, u których - wraz z wybuchem pandemii - zaczęto obserwować objawy typowe dla zespołu stresu pourazowego. Aby pomóc swoim lekarzom, dyrekcja jednego ze szpitali zdecydowała się skorzystać z pomocy Denvera.

  Morsowanie to praktyka z dziedziny medycyny naturalnej, która polega na zanurzaniu się w bardzo zimnej wodzie. Takie kąpiele są bardzo korzystne dla organizmu, ponieważ poprawiają zdrowie i odporność. Jakie są ich zalety i przeciwwskazania? Dzieci z Januszkowic koło Kędzierzyna Koźla zademonstrowały Robertowi Stockingerowi, jak przygotować się do morsowania.

  Dzieci, które ciężko przeszły infekcję wywołaną przez COVID-19 otrzymają specjalistyczną pomoc. W szpitalu dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie wystartował specjalny program, w ramach którego dzieci i młodzież będą mogły skorzystać z pomocy psychologów oraz rehabilitantów.

  Dzięki programowi żywieniowemu DASH, bardzo popularnemu w USA, można skutecznie obniżyć ciśnienie tętnicze. Na czym polega DASH? Czego nie można spożywać? jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Agatą Ziemnicką, dietetyczką i psycholożką. Czy dzięki diecie DASH możemy też zgubić zbędne kilogramy? Czy to dieta dla każdego?

  Ze statystyk wynika, że do największej liczby wypadków dochodzi… w domu. Jeśli mamy dobrze wyposażoną apteczkę, z ich skutkami możemy poradzić sobie sami. Co zatem powinno się w niej znaleźć? W jakich sytuacjach należy bezwzględnie udać się na SOR, a kiedy wystarczy zwykła wizyta u lekarza? Z tymi pytaniami w naszym programie zmierzył się Ariel Szczotok, ratownik medyczny.

  Papierowe skierowania przechodzą do lamusa. Od 8 stycznia wszystkie skierowania będą wystawiane w postaci elektronicznej. W związku z tym pojawiło się wiele pytań: Co z pacjentami, którzy nie założyli Internetowego Konta Pacjenta? Jak długo takie skierowanie będzie ważne? Nasz gość prof. dr hab. Katarzyna Kokocińska krok po kroku skrupulatnie odpowiedziała na każde z nich w naszym programie.

  Są takie problemy emocjonalne, z którymi trudno sobie poradzić. Kompleksy, nieśmiałość, paraliżujące fobie. Na dodatek czas pandemii dodatkowo sprzyja wielu lękom - o zdrowie, pracę, przyszłość. Jedną z coraz popularniejszych technik radzenia sobie ze stresem i lękami jest EFT, czyli Techniki Emocjonalnej Wolności, czyli psychologiczna akupresura. O co dokładnie chodzi? Temat przybliżyła naszym widzom Ewa Chabros - trenerka i instruktorka EFT.

  3-letni Maciuś Cieślik choruje na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Nie chodzi i nie siedzi, dodatkowo zmaga się z padaczką. Szansą na wyzdrowienie jest przyjęcie najdroższego leku świata - terapia genowa, do której został zakwalifikowany, kosztuje ponad 9 mln złotych. Aby ją przyjąć, chłopiec nie może jednak ważyć więcej niż 13,5 kg. Do tej granicy brakuje mu zaledwie 300 gramów. Dramatyczną walkę z czasem ukazują reporterzy programu "Uwaga! TVN".