Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Rafał Brynadal zdecydował się na udział w ECCO Walkathonie, by wesprzeć - jego zdaniem - bardzo szczytny cel, jakim jest pomoc dzieciom z wadami serca. Swój marsz 10 wrzenia dedykuje właśnie takim dzieciom. ościem Dzień Dobry TVN i "Zielonych drzwi" Anny Maruszeczko był także aktor Paweł Wawrzecki.

  Jak dbać o jego zdrowie dziecka w przedszkolu? Czy wczesne „zahartowanie” organizmu faktycznie pozwoli na wytworzenie wyższej odporności w przyszłości? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi : doktorem Piotrem Gryglasem oraz mamą pięcioletniego Adasia i siedmioletniej Oli – Zofią Ragankiewicz.

  Zawał i inne choroby układu krążenia - wbrew opiniom - nie są tylko męskimi przypadłościami. Z badań przeprowadzonych w kilku krajach Unii wynika, że choroba wieńcowa częściej zabija kobiety niż mężczyzn. Gościem DDTVN była: Majka Jeżowska, wokalistka i kompozytorka oraz prof. Janina Stępińska, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Instytucie Kardiologii.

  Już 20,000 polskich lekarzy (co 4 lekarz w Polsce) co najmniej raz skorzystało z możliwości internetowego skonsultowania trudnego przypadku swojego pacjenta na konsylium24.pl. Po co powstał ten portal i w czym pomaga lekarzom opowiedział nam dziś w studiu jego współtwórca Michał Feldman.

  Celem kampanii "Białaczka - sprawdź czy nie weszła Ci w krew" jest zwiększenie wczesnej wykrywalności białaczki i innych nieprawidłowości zachodzących w organizmie poprzez propagowanie regularnych badań morfologicznych krwi. W studiu Dzień Dobry TVN gościmy aktora Roberta Moskwę, ambasadora kampanii oraz dziennikarkę TVN24 Beatę Tadlę, która jest w banku dawców.

  Ministerstwo Zdrowia we współpracy z organizacjami kobiecymi opracowało rozporządzenie wprowadzające standardy porodowe we wszystkich szpitalach. Najważniejsze z nich to nakłanianie ciężarnej, by podczas porodu towarzyszyła jej osoba bliska, informowanie o farmakologicznych i niefarmakologicznych metodach łagodzenia bólu oraz przestrzeganie warunków porodu intymnego.

  Wydawać by się mogło, że kobieta, która decyduje się na drugie dziecko, ma przed sobą dziewięć spokojnych miesięcy i bezproblemowy poród - wie przecież, jak o siebie dbać, o co się martwić i czego oczekiwać. Okazuje się jednak, że wiele matek uważa, że druga ciąża może sprawiać więcej problemów niż pierwsza. Dlaczego o tym dziennikarka Klaudia Carlos i ginekolog położnik Grzegorz Południewski.

  Z internistą Piotrem Gryglasem rozmawiamy dziś w Dzień Dobry TVN o półpaścu i uciążliwych nerwobólach. Jeżeli masz pytanie do naszego eksperta, wyślij e-mail na adres: zdrowie@tvn.pl

  Ilu młodych ludzi uzależnia się od gier komputerowych? Jak im pomóc? Jak odróżnić prawdziwą pasję od niebezpiecznego nałogu? W studiu Dzień Dobry TVN gościmy miłośników i ekspertów w świecie gier: Miłosza Brzezińskiego i Tadeusza Zielińskiego oraz psychologa, zajmującego się pomocą osobom uzależnionym - Wojciecha Tomaszewskiego.

  Czy rzeczywiście pomidory sygnowane certyfikatem eko-uprawy są zdrowsze, a tym samym lepsze niż te sprzedawane w zwykłych sklepach spożywczych? Czy warto zapłacić czasem nawet trzykrotnie więcej za mięso pochodzące z ekologicznej hodowli? Czy produkty ekologiczne są lepsze, czy może to tylko świetna polityka speców od PR? Rozmawiamy o tym z Piotrem Koluchem z Fundacji Pro-Test.

  Co sprawia, że 80 proc. kobiet nie wytrzymuje pierwszego tygodnia i rezygnuje z odchudzania? Jest to kwestia motywacji czy silnej woli? O tym porozmawiamy dziś z redaktor naczelna Republiki Kobiet Katarzyną Montgomery, redaktor naczelna National Geographic Martyną Wojciechowską oraz mistrzynią tańca Izabelą Janachowską.

  Taki obraz statystycznej Polki wyłania się z najnowszych analiz, przeprowadzonych przez ankieterów firmy 4P reasearch mix, którzy przebadali sześćset Polek w wieku od 18 do 70 lat. O stanie zdrowia statystycznej Polki rozmawialiśmy z dr. Pawłem Wójcikiem – psychologiem i współautorem badań.

  Pani Jadwiga Świtała jest biorcą szpiku. Ponad rok temu student z Bawarii podarował jej drugie życie. W liście do naszej redakcji napisała, że kocha swojego dawcę i jest mu bezgranicznie wdzięczna. Podziękowań nie może przekazać osobiście. Przepisy pozwalają ubiegać się o dane dawcy dopiero po dwóch latach od przeszczepu. W podobnej sytuacji jest pani Katarzyna Sikora. Dawcą jej szpiku jest kobieta z Niemiec. Obie Panie, już za rok, będą mogły spotkać się z ludźmi, dzięki którym pokonały chorobę.

  W życiu musimy czasem mierzyć się z wyzwaniami, wobec których pozostajemy bezsilni. Wbrew pozorom istnieje sposób by odnaleźć nadzieję. Kluczem do sukcesu jest miłość naszych bliskich i ich wsparcie. Naszymi gośćmi w studio są dzisiaj dwie siostry, które codziennie udowadniają, że wsparcie rodzeństwa jest bezcenne.

  Doktor Piotr Gryglas podpowiada, jak walczyć z opryszczką i jęczmieniem. Wytłumaczył też, dlaczego się pojawiają, jak możemy się nimi zarazić i, co zrobić, by ich zbyt często nie oglądać. Zapraszamy do wysłuchania porad eksperta Dzień Dobry TVN!

  Po kontroli NIK, w jednym z opolskich szpitali zaprzestano podawania rodzącym znieczulenia. Raport uznał za niezgodne z prawem pobieranie opłat za znieczulenie. Do tej pory, gdy nie było wskazań lekarskich do podania środka farmakologicznego, to kobieta, której zależało na znieczuleniu, po dokonaniu wcześniejszej opłaty, mogła dostać znieczulenie. Czy kobiety powinny być skazane na rodzenie w bólu?

  Naukowcy od lat próbują ustalić, ile godzin snu jest najlepsze dla zdrowia. Najnowsze amerykańskie badania, zamieszczone w piśmie Sleep Medicine, sugerują że przesypiając w nocy od 5 do 6,5 godzin możemy sobie zapewnić najdłuższe życie. Jeszcze do niedawna uważano, że 8 godzin snu jest czasem optymalnym. O tym, ile snu potrzeba nam na co dzień i, ile wystarcza do prawidłowego funkcjonowania rozmawiamy z psychiatrą, specjalista od zaburzeń snu Michałem Skalskim oraz dziennikarzem TVN24 Jakubem Poradą.

  Akcja "Chudniesz-Wygrywasz zdrowie" odbywa się już po raz siódmy. A w naszym studiu o tym jak poradzić sobie z nadwagą w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli nam: Iwona Pavlović i Konrad Gaca.

  W ostatnim numerze Polityki ukazał się wywiad z doktorem Grzesiowskim, w którym informuje on, że obecnie mamy dwukrotnie wyższą zachorowalność na grypę w porównaniu z październikiem 2009. W dzisiejszym Dzień Dobry TVN mogliście się dowiedzieć, jaki jest stan faktyczny i jak zapobiegać chorobie. Przekonaj się, dlaczego grypa nie powinna być problemem politycznym.

  Communication Shutdown, to ogólnoświatowa kampania, mająca na celu zebranie środków na rzecz walki z autyzmem, a także szerzenie świadomości na temat tej choroby. Przeprowadzana jest również w Polsce pod nazwą „Przerwa w komunikacji”. Jej organizatorem w naszym kraju jest Fundacja Synapsis - polska organizacja pozarządowa działająca na rzecz poprawy sytuacji osób z autyzmem w Polsce. W akcji tej, bierze udział ponad 40 państw z całego świata. Polega ona na wykupieniu aplikacji CHAPP, powodującej wyłączenie się z Twittera lub Facebook’a 1 listopada.

  Bankowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej można porównać do polisy na życie. Komórki macierzyste pobranie podczas porodu mogą przekształcać się w wyspecjalizowane komórki. To oznacza, że w razie chorób krwi, nieuleczalnych chorób układu nerwowego lub nowotworów, mogą być pomocne w leczeniu.

  Matka nastolatki chorej na anoreksję postanowiła uratować córkę w nietypowy sposób. Zawarła z nią układ - sama schudnie, jeśli dziewczyna zacznie się zdrowo odżywiać - podaje serwis dailymail.co.uk W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest wsparcie rodziców w walce z anoreksją dziecka.

  Od życia dostali drugą szansę - nowe serce, bez którego dziś, nie byłoby ich wśród nas. Swoich darczyńców nigdy nie poznali, choć pewnie nikt inny, nie jest im równie bliski. To właśnie serca ich dawców biją teraz w ich piersiach. 24- letnia Kasia Borsiak, z nowym sercem żyje od ponad 10 lat. Na przeszczep czekała pół roku. Od transplantacji serca Tomka minęło 6 lat.

  Wiele osób uważa, że jedzenie można podzielić na smaczne i …zdrowe. Jak się okazuje żywność ma znacznie więcej w sobie chemii niż mogłoby się wydawać. Wszelkiego rodzaju barwniki, utwardzacze, wypełniacze powodują, że produkty spożywcze sprawiają wrażenie zdrowych, smacznych lub dojrzałych. Jak w dzisiejszym świecie jeść zdrowo? Gdzie szukać odpowiednich produktów? Jakie mogą być konsekwencje spożywania chemii w żywności?

  Polscy pracownicy opanowali sztukę unikania zwolnienia z pracy, uciekając na fikcyjne zwolnienia zdrowotne. To prawdziwa plaga, z którą trudno pracodawcom walczyć. Czy ucieczka na "chorobowe" jest chorobą polskiego systemu pracy? Kto najbardziej traci na przeciągających się urlopach zdrowotnych? O to zapytaliśmy Henrykę Bochniarz, Prezydenta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i psychologa biznesu Jacka Santorskiego.

  Czym jest napięcie mięśniowe? Jak można je leczyć? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN fizjoterapeutę Paweł Zawitkowskiego. Naszym gościem była też Adrianna Olbrycht, mama 10-miesięcznej Kalinki, u której zdiagnozowano zaburzenie napięcia mięśniowego.

  Miał leczyć HIV, nowotwory czy zapalenie wątroby, choć tak naprawdę służy jedynie do uzdatniana wody i dezynfekcji. Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed kupowaniem preparatu Miracle Mineral Solution. "To produkt przeznaczony do dezynfekcji i uzdatniania wody pitnej i nie jest przeznaczony do spożycia przez ludzi" - ostrzega w komunikacie Państwowy Zakład Higieny.

  Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Choroba może wystąpić u osób bez względu na wiek i płeć. Najczęściej jednak chorują na nią kobiety. Dr Piotr Gryglas opowie o jej objawach i metodach leczenia. Dowiemy się, czy tajemnicze schorzenie zagraża naszemu życiu. O to zapytaliśmy doktora Piotra Gryglasa.

  Gośćmi Anny Maruszeczko w cyklu „Zielone drzwi” byli: Małgorzata Nurzyńska oraz Artur Krówka. Oboje chorują na zespół Marfana, jednak - jak sami podkreślają - nie dali si mu podporządkować. Starają się żyć jak normalna para. Są tylko trochę ostrożniejsi. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli, czym jest Zespół Marfana? Jak wiele osób żyje z tą chorobą?