Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Fundacja TVN "nie jesteś sam" rozpoczyna akcję, której celem będzie propagowanie tzw. "oświadczeń woli". W ramach akcji przygotowano 100 tysięcy zestawów składających się z bransoletki i oświadczenia woli - dochód ze sprzedaży tych pakietów zasili Polskie Towarzystwo Transplantacyjne. W studiu Dzień Dobry TVN o sytuacji polskiej transplantologii rozmawialiśmy z Jolantą Kwaśniewską, Krzystyną Koftą, Bożeną Walter oraz transplantologiem Wojciechem Rowińskim.

  Jak przeżyły ten moment, w którym dowiedziały się, że ich dzieci są chore? Jak poradziły sobie w tej sytuacji oraz jak na choroby ich dzieci reaguje otoczenie, opowiedziały nam Agnieszka Dudzińska i Małgorzata Podgórska na co dzień zmagające się z chorobami swoich dzieci.

  Co jest przyczyną hirsutyzmu i, czy można go leczyć - pyta w e-mailu nadesłanym do redakcji nasz widz. Co na to ekspert Dzień Dobry TVN doktor Piotr Gryglas?

  Nawet jeśli nie lubimy słodyczy, codziennie nieświadomie pochłaniamy sporą porcję cukru. Jest on obecny niemal w każdym gotowym produkcie, poprawia smak, ale też szkodzi zdrowiu.

  "Niejedna z jedną" to tytuł wystawy fotograficznej zorganizowanej przez członkinie wrocławskiego klubu Femina Fenix, która promuje Kalendarz Młodych Amazonek 2009.

  Dbanie o kręgosłup to przede wszystkim dbanie o aparat mięśniowy podtrzymujący kręgosłup. Systematyczne ćwiczenie i pływanie wzmacnia te mięśnie. Warto też zwrócić uwagę na to, jak śpimy – ważne jest prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu.

  W styczniu w Zielonych Drzwiach ogłosiliśmy plebiscyt Mój Dobry Anioł - napłynęło mnóstwo zgłoszeń. Akcja dobiegła końca przez kolejne tygodnie w Zielonych dniach będziemy Państwu przedstawiali zwycięzców plebiscytu.

  Z Moniką Ziębą - autorką książki "Moja mam ma raka" i pisarką Krystyną Koftą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o tym, jak powiedzieć bliskim o swojej chorobie.

  Na reumatyzm, czyli zapalenie stawów, cierpią głównie kobiety. Objawami choroby reumatycznej są, przede wszystkim, bóle i obrzęki stawów. Często towarzyszą jej również gorączki i niedokrwistość.

  HCV jest najgroźniejszym wirusem powodującym zapalenie wątroby typu C. W Polsce jest około 730 tysięcy zakażonych. wykrywalność tego wirusa w Polsce jest znikoma pod tym znajdujemy się na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

  Dzięki nowopowstałym stronom internetowym pacjenci mogą ocenić swoich lekarzy. W środowisku lekarzy, fora te są mało popularne. W studiu poznaliśmy dwa różne punkty widzenia na ich temat.

  Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że obecnie mamy trzeci stopień zagrożenia pandemią grypy. Naukowcy nie pytają już "czy", ale "kiedy" wybuchnie - podkreślali specjaliści ds. chorób zakaźnych na konferencji prasowej w Warszawie.

  W Polsce jest ponad 20 szkół jazdy dla osób niepełnosprawnych. Firmy motoryzacyjne starają się też jak najbardziej dostosować swoje samochody do użytku przez osoby niepełnosprawne. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Kajetana Kajetanowicza i Macieja Węsławskiego, z którymi dyskutowaliśmy o ich doświadczeniach z osobami niepełnosprawnymi za kierownicą.

  W warszawskim hotelu Radisson w dniach 12-13 grudnia odbędzie się międzynarodowa konferencja pod hasłem. „Współczesne spojrzenie na powiększanie piersi i operacje odmładzające twarz”. O nowoczesnej chirurgii plastycznej rozmawialiśmy z inicjatorem konferencji Dr n. med. Andrzejem Sankowskim.

  O Bezpłodności, niepłodności i in vitro rozmawialiśmy z psychologiem Bogdą Pawelec pracującą z osobami chorującymi na niepłodność, Blanką Żukowską przewodniczącą Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodości i Wspierania Adopcji i ginekologiem Jarosławem Niemoczyńskim.

  Jeżeli obecna tendencja zachorowań się utrzyma, nowotwór już za dwa lata stanie się światowym zabójcą numer jeden. Do 2030 roku co najmniej 75 milionów ludzi na świecie będzie cierpieć na chorobę nowotworową.

  W cyklu Zielone Drzwi gościliśmy dziś Justynę Steczkowską. Piosenkarka przekazała na ręce Ani Maruszeczko czek z pieniędzmi pochodzącymi ze sprzedaży jej płyty "Puchowe kołysanki" - kwota zasiliła konto Fundacji TVN "Nie jesteś sam". 10% wpływów ze sprzedaży albumu przeznaczone jest na rzecz fundacji.

  Anna Maruszeczko, gospodyni Zielonych Drzwi, odkrywa przed nami świat osób niepełnosprawnych i tych, którzy im bezinteresownie pomagają.

  Dlaczego powinniśmy jeść ryby, jakiego karpia najlepiej kupić by zachwycił nas jego smak i dlaczego śledź jest w Polsce niedoceniony. O wszystkim tym rozmawialiśmy z dr n. med. Agnieszką Jarosz i dietetykiem Ewą Ceborską.

  Doktor Piotr Gryglas odpowiadał w programie Dzień Dobry TVN na pytania widzów, dotyczące powikłań po szczepieniach, przyczyn bólu żołądka oraz przygotowania małego dziecka do wyjścia na mróz.

  W Internecie powstał nowy serwis społecznościowy, poświęcony tym razem chorobom - naszechoroby.pl. Doktor Dariusz Sarti uważa, że taki serwis jest potrzebny, ale może służyć zachowaniom hipochondrycznym. Poza tym, w tym serwisie mogą pojawić się oferty rozmaitych znachorów. Tam, gdzie kończy się medycyna, zaczyna się magia - mówi. Co o tym sądzi psycholog Katarzyna Korpolewska?

  Dlaczego coraz więcej młodych kobiet pali? - Bo kiedy trzymają w ręku papierosa, czują się trendy - wyjaśnia terapeuta uzależnień Anna Maria Ciechowicz. Dzięki papierosowi kobieta ma co zrobić z rękami, gdy bark jej poczucia pewności. Papieros stał się elementem wizerunku młodej, wyzwolonej Polki.

  Lekarze z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy przeprowadzili pionierską operację wszczepienia specjalnego stymulatora pacjentowi chorującemu na depresję. To urządzenie wielkości pudełka od zapałek emitujące prąd, który pobudza ośrodek wydzielania serotoniny oraz układ limbiczny, odpowiadający za nasz temperament. Czy to urządzenie pomoże chorym na depresję?

  Czy można się odchudzać podczas zimy? Jak powinna być przygotowana dieta, by nie groziło nam osłabienie organizmu? Żadna pora roku nie stanowi przeszkody w zmianie nawyków żywieniowych. Ważne jednak, by dieta została dobrze zbilansowana. Powinna dostarczać nam energii, witamin i niezbędnego białka. Powinna, zatem opierać się na warzywach, owocach i mięsie - wyjaśnia dietetyk Małgorzata Krukowska.

  "Zielone drzwi" postanowiły sprawdzić jak przedstawia się sytuacja w polskiej kardiochirurgii dziecięcej. W tym celu ekipa "Zielonych drzwi" odwiedziła cztery najważniejsze ośrodki w Polsce.

  Zeszłoroczna kontrola poradni mammograficznych pokazała, że co trzecia z nich nie diagnozuje właściwie nowotworów. Ministerstwo Zdrowia przez rok szkoliło specjalistów i naprawiało sprzęt. Efekt - co czwarta poradnia ciągle nie zdaje egzaminu.

  Anna Kaczmarek schudła 42 kilogramy dzięki diecie 1200 kalorii. Na początek wykluczyła z diety chleb, makaron i ziemniaki. Do diety dołączyła też ruch - trenowała na rowerze stacjonarnym. Teraz czuje się bardziej atrakcyjna. Jaką drogę w walce z nadwagą przeszli nasi pozostali goście: Joanna Dawid i Mariola Będkowska? O tym w Dzień Dobry TVN.

  Czy homeopatia pomaga? Zdania w środowisku lekarskim są podzielone. Niektórzy uważaj, że homeopatia nie jest metodą naukową i dlatego lekarze nie powinni takich środków przepisywać. Obrońcą homeopatii jest wiceminister zdrowia Marek Twardowski, który w liście do Naczelnej Rady Lekarskiej z 5 stycznia napisał, że homeopatia powinna być stosowana na tych samych zasadach, co inne leki.

  "Bioniczne oko" to przyszłość okulistyki i nadzieja dla wszystkich niewidomych na przywrócenie wzroku. Czy rzeczywiście dzięki takim wynalazkom niewidomi odrzucą białe laski, a alfabet Braille'a zostanie zapomniany? Gościem Zielonych Drzwi był prof. Jerzy Szaflik.