Profilaktyka zdrowia

  Migdałki są częścią układu immunologicznego. Są zgrubieniami tkanki limfatycznej, odpowiedzialnej za reakcje obronne organizmu. Stanowią pierwszą barierę, która zatrzymuje bakterie i wirusy.

  W Polsce 80 proc. wcześniaków umiera w pierwszym miesiącu życia. To jeden z najgorszych wskaźników w Unii Europejskiej. Specjaliści neonatolodzy biją na alarm. By zmniejszyć te zastraszające statystyki konieczne jest zwiększenie specjalistycznych ośrodków, sprzętu oraz edukacja rodziców, lekarzy i pielęgniarek. Na ten temat porozmawialiśmy z aktorką Joanną Brodzik, mamą bliźniaków, które urodziły się 6 tygodni przed terminem.

  Aby mieć płaski brzuch, musimy - przede wszystkim - zachować tzw. równowagę energetyczną. Gdy jest ona zachowana, organizm szybciej spala tłuszcz i buduje tkankę mięśniową. Co to jest równowaga energetyczna i czy istnieją produkty, które można spożywać w nieograniczonych ilościach?

  Marek Maruszak, Prezes Zarządu firmy "Rossmann Polska" przekazał w studiu Dzień Dobry, na ręce Bożeny Walter, prezesa Fundacji TVN "Nie jesteś sam" symboliczny czek na kwotę 1 371 005 złotych.

  Maść salicylowa, sok z łodygi mniszka lekarskiego lub jaskółczego ziela czy ząbek surowego czosnku... Domowych sposobów na pozbycie się kurzajek jest wiele. Jeżeli zawiodą, kurzajkę zawsze można wymrozić ciekłym azotem lub usunąć chirurgicznie.

  Przyczyny stwardnienia rozsianego nie są jeszcze znane. Choroba polega na uszkodzeniach centralnego układu nerwowego. Jej objawy, to m.in. skurcze, zaburzenia wzroku i mowy, drętwienie i drżenie kończyn.

  Nadmierne opalanie się jest zawsze szkodliwe. W ciągu roku nie powinno się przekraczać limitu 10 godzin łącznie na słońcu i w solarium. Nie wolno opalać się codziennie. Warto wiedzieć, że 15 minut w solarium odpowiada całemu dniu na słońcu - mówi kosmetolog Renata Suszczenko.

  Kosmetyki mineralne składają się w 100 proc. z naturalnych składników. Są pozbawione konserwantów, środków barwiących i zapachowych. Minerały poprawiają metabolizm skóry i nie zatykają porów. Dla jakiego rodzaju skóry są przeznaczone kosmetyki mineralne?

  Badania profilaktyczne pozwalają wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, pod warunkiem, że są one przeprowadzane regularnie. Kobiety do 36 roku życia raz w roku powinny wykonać badanie cytologiczne oraz USG piersi. A po 36 roku życia - dodatkowo raz w roku - powinny robić mammografię piersi. Piosenkarka Katarzyna Nosowska bada się regularnie.

  Starzenie się kolan to kwestia indywidualna. Skóra wokół kolan jest narażona na ciągłe rozciąganie, w związku z czym szybciej się zużywa i może wyglądać na starszą. Niekorzystnie na kolana wpływa także odchudzanie - znaczna utrata wagi sprawia, że skóra na kolanach staje się obwisła.

  Polki nie korzystają z możliwości wykonywania darmowych badań, dlatego też powstał projekt by każda kobieta przyjmowana do pracy musiała przedstawić pracodawcy zaświadczenie, że zrobiła cytologię i mammografię. Pomysł wyszedł od największych autorytetów polskiej onkologii: prezesa Polskiej Unii Onkologii Janusza Medera oraz dyrektora Centrum Onkologii w Warszawie prof. Marka Nowackiego.

  Dla 2/3 polskich mężczyzn w wieku 25-39 lat najważniejsze w życiu jest bycie ojcem. Jednak decyzję o ojcostwie przesuwają w czasie. Im później się na nie decydują, tym trudniej im spłodzić potomka. Co wpływa na męskie problemy z płodnością?

  Mężczyźni żyją krócej niż kobiety. Polka dożywa średnio 79 lat, a Polak - zaledwie 70. Mężczyźni częściej niż kobiety są nałogowymi palaczami. Częściej zapadają na choroby nowotworowe, choroby płuc i układu krążenia. Jadają tłusto i dużo.

  Przemęczenie, zaokrąglony brzuch, częste bóle głowy, nieprzyjemny zapach potu, ziemista cera, problemy z nerkami - to mogą być skutki zakwaszenia organizmu.

  O metodach modelowania policzków rozmawialiśmy z Aleksandrą Jagilską - dermatologiem z Kliniki Chirurgii Plastycznej.

  O dobrym i złym cholesterolu rozmawialiśmy z profesorem Mirosławem Dłużniewskim - kardiologiem ze Szpitala Bródnowskiego i dietetykiem - Dorotą Osóbką.

  Naukowcy odkryli, że wykonywanie sportowcom zastrzyków z ich własnej krwi może przyspieszyć powrót do zdrowia w przypadku wielu kontuzji doznanych na treningu. - Takiemu zabiegowi mogą poddać się nie tylko sportowcy, ale także osoby ciężko pracujące fizycznie. Skuteczność tej metody potwierdzona jest klinicznie - mówi w Dzień Dobry TVN Łukasz Luboiński ortopeda i traumatolog. Gościem Dzień dobry TVN był także prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, hematolog.

  W "Zielonych drzwiach" prezentujemy dziś reportaż o więzi pomiędzy rodzeństwem. Reportaż został zrealizoway po tym jak do Fundacji TVN "nie jesteś sam" przyszedł wzruszający mail od dwóch braci. Gośćmi Anny Maruszeczko było rodzeństwo - Matylda i Mateusz Damięccy.

  Z jakimi chorobami lekarze mają największe problemy diagnostyczne? Czy dolegliwości fizyczne mogą być symptomem problemów psychologicznych? Jak się wtedy leczyć? Naszymi gośćmi byli: kardiolog dr Piotr Gryglas i psychiatra dr Dariusz Wasilewski.

  Nasz dyżurny specjalista dr Piotr Gryglas udzielił dziś porad dotyczących gronkowca złocistego, raka sutka u mężczyzn i polipów żołądka.

  O specyfice leków homeopatycznych, o tym jak powstają i czy ich stosowanie przynosi pożądane skutki rozmawialiśmy z Konstantym Radziwiłłem - prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej i lekarzem, naturoterapeutą Markiem Baradadynem.

  Na różnego rodzaju uczulenia cierpi już blisko 25 proc. Polaków. A jak dowodzą badania naukowe, liczba alergików podwaja się wraz z każdą dekadą. W programie eksperci podpowiadają, jak radzić sobie z najczęstszymi alergiami.

  Gościem Anny Maruszeczko był Kajetan Sługocki, który choruje na dziecięce porażenie mózgowe. Towarzyszyła mu w studiu Dzień Dobry TVN mama Agnieszka. Kajetan mimo wielu przeciwności losu, dzięki determinacji i wsparciu otoczenia, rozwija swoją pasję - grę w teatrze.

  Problem z poceniem może mieć zróżnicowane podłoże. Może wynikać to z naszej urody, ale też przyczyną nadmiernego pocenia mogą być problemy zdrowotne, na przykład, podwyższony poziom hormonów, nadczynność tarczycy, nerwica, czy permanentny stres. Powinniśmy udać się na badania kontrolne - radzi dr Piotr Gryglas.

  Chińczycy od dawna stosują akupunkturę jako pierwszorzędną metodę leczenia. W Polsce sięgamy po nią dopiero wtedy, gdy konwencjonalne metody zawodzą - wyjaśnia Wiesław Salach, były dyrektor Centrum Leczenia Bólu i Akupunktury. Jakie schorzenia można leczyć za pomocą akupunktury? W jakich przypadkach akupunktura nie powinna być stosowana?

  Kiedy noworodek przychodzi na świat, głowa kości udowej powinna pasować do panewki. Otoczone torebką stawową stanowią one staw biodrowy. Dzięki niemu możemy płynnie ruszać nogami. Czasem jednak panewka jest zbyt płytka lub głowa nie dość zaokrąglona. Mówimy wtedy o dysplazji stawów biodrowych - wyjaśnia gość Dzień Dobry TVN fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

  Gościem "Zielonych drzwi" i Anny Maruszeczko była Bożena Walter, Prezes Fundacji TVN "nie jesteś sam" , Janina Ochojska, Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej i Elżbieta Budny, Prezes Fundacji "Krwinka".

  Od dłuższego czasu budzę się z bólem dłoni i stóp - pisze w e-mailu do redakcji Pani Agnieszka. - Cierpną przez noc i rano trzeba je rozmasować. Zastanawiam się skąd ten problem, czy brakuje mi witamin? A może to oznaka choroby - pyta naszego eksperta. Co na to dr Piotr Gryglas?