Profilaktyka zdrowia

  Tak, bo święta to czas, który spędzamy głównie przy bogato zastawionym stole, na którym znajdują się najczęściej ciężko strawne potrawy. Świąteczne menu i przejedzenie się może doprowadzić do rozstroju układu pokarmowego. Jak jeść, by się nie przejeść i co zrobić, gdy już zjemy za dużo? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN internistę Piotra Gryglasa.

  Dziś w Dzień Dobry TVN prezentujemy kolejny odcinek "Zielonych drzwi". Gościem Anny Maruszeczko była charakteryzatorka Ida Karpińska, prezes Stowarzyszenia "Kwiat Kobiecości", u której w wieku 34 lat wykryto raka szyjki macicy.

  Jak co tydzień, w środę, dr Piotr Gryglas odpowiada na e-maile widzów Dzień Dobry TVN.

  Amerykańska organizacja Campaign for Safe Cosmetics opublikowała na swych stronach wyniki badań składu różnych kosmetyków. Okazuje się, że niektóre z nich zawierały szkodliwy ołów lub związki rakotwórcze. W Polsce fundacja Pro-Test prowadzi akcję społeczną przeciwko stosowaniu w kosmetykach probenów. Czym są probeny i, dlaczego substancja ta jest stosowana, mimo swojej szkodliwości przez koncerny kosmetyczne?

  Jak powinien wyglądać kontakt lekarza z pacjentem? Czy w Polsce są ustalone standardy leczenia niepłodności? O tym porozmawialiśmy w Dzień dobry TVN z ginekologiem-położnikiem Grzegorzem Południewski i Anną Krawczak ze Stowarzyszenia "Nasz Bocian", która 4 lata starała się o dziecko.

  W ramach projektu "Porozmawiajmy o uczuciach" Fundacja Venti oraz Fundacja Otwórz Oczy wydały książeczki dla dzieci, których mamy są niepełnosprawne. W serii ukazały się: "Moja mama nie widzi", "Moja mama nie słyszy", "Moja mama jeździ na wózku". Książeczki mają pomóc dzieciom zaakceptować i odnaleźć się w sytuacji, gdy rodzić jest niepełnosprawny.

  Moda na botoks party przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych. Spotkanie w gronie koleżanek przy dobrym winie i jedzeniu odbywa się w towarzystwie lekarza, który wykonuje zabieg wstrzyknięcia botoksu. Czy polskie botoks party wyglądają podobnie? Czy to nowy sposób na relaks?

  Nowe zarządzenie NFZ: mammografii nie wolno robić, gdy pacjentka zgłasza "dolegliwości w obrębie piersi" wstrząsnęły środowiskiem onkologów. Razem z naszymi gośćmi przyjrzeliśmy się dziś w "Dzień Dobry TVN" absurdalnym rozporządzeniom Narodowego Funduszu Zdrowia.

  Przyczynę alergii upatruje się w genach, ale przecież kiedyś, chorych na alergię było znacznie mniej. Czy więc alergia to choroba cywilizacyjna? Coraz częściej na tę chorobę zapadają dorośli, którzy nigdy wcześniej nie byli alergikami. Dlaczego? Niedawno naukowcy ogłosili, że jedzenie owsianki do piątego roku życia zmniejsza ryzyko uczuleń o 64 proc. Czy to prawda?

  Lekarze zauważyli, że kobiety z cukrzycą rodzą większe dzieci, niż zdrowe kobiety. Z kolei otyłe mamy rodzą mniejsze i chudsze dzieci. Ginekolog położnik – Witold Rogiewicz opowie nam o tym, jak się odżywiać w ciąży, by urodzić zdrowe dziecko. Trenerka Katarzyna Sempolska, która prowadzi zajęcia fizyczne dla kobiet w ciąży opowie nam o swoich doświadczeniach z przyszłymi mamami, które ćwiczą w szkołach rodzenia.

  Czym jest nadwrażliwość zębów i jak z nią walczyć? O tym jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej porozmawiamy z Lidią Majewską – stomatologiem.

  Paraliż nerwów twarzy występuje u niemowląt stosunkowo rzadko. Przyczyną może być ciężki poród, stres, ucisk w kanałach rodnych. Paraliż polega na bezwładzie mięśni w obrębie twarzy, chodzi głównie o policzki, brwi usta i powieki. W skutek paraliżu mogą wystąpić też problemy z jedzeniem, ponieważ dziecko może mieć porażone mięśnie języka - wyjaśnia fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

  Jolanta Kramarz, założycielka Fundacji Vis Maior, która pomaga niepełnosprawnym, przede wszystkim osobom niewidomym, straciła wzrok, gdy miała 14 lat. Teraz jej fundacja walczy z dyskryminacją osób niepełnosprawnych, prowadzi treningi interpersonalne i szkolenia zawodowe.

  Prosto z lodówki - fridge by yDe - to pierwsze polskie świeże kosmetyki, pozbawione konserwantów i wysuszającego cerę alkoholu. Mają krótki okres ważności, dlatego sprzedawane są prosto z lodówki.

  Marzenie o pięknym wyglądzie kusi każdego z nas. Idealna sylwetka jest na wyciagnięcie ręki, trzeba tylko zacząć trenować. Tomek Jacyków postanowił ćwiczyć pod okiem osobistego trenera. Pierwsze efekty już widać, tylko u nas mogliście zobaczyć je jako pierwsi.

  Badania amerykańskich naukowców pokazują, że nie ma związku pomiędzy jedzeniem warzyw i owoców a profilaktyką antyrakową. Jaki tryb życia prowadzić, by nie narażać się na ryzyko zachorowania na raka? O to pytamy doktora Jerzego Giermka. Jak układać swój jadłospis w profilaktyce antyrakowej? To pytanie zadajemy specjaliście od żywienia – Pani Małgorzacie Jarzynce.

  Jakie produkty najbardziej uczulają? O to zapytaliśmy dr. Jarosława Komorowskiego, alergologa z Zakładu Alergologii i Immunologii Centralnego Szpitala Klinicznego. Odwiedziliśmy także mieszkanie państwa Ciszek, których córka Natalia jest uczulona na orzechy.

  Ciąża donoszona, to poród po 37 tygodniu ciąży. Wszystkie dzieci, które urodziły się wcześniej są uznawane za wcześniaki. Dziś medycyna może sobie poradzić z dziećmi, które urodziły się nawet w 22 lub 23 tygodniu ciąży. - Dzieci, które rodzą o czasie są poddawane kontroli lekarskiej raz na trzy miesiące. W przypadku wcześniaków stan ich zdrowia kontroluje się co miesiąc - wyjaśnia Paweł Zawitkowski. Odwiedziliśmy także rodzinę Bajerów i ich czworaczki.

  Wydawać by się mogło, że problem zaburzeń odżywiania dotyczy tylko kobiet. Okazuje się, że anoreksja czy bulimia dotyka równie często mężczyzn. Skąd bierze się u nich obsesja odchudzania się? Jak żyć z dzieckiem, które "boi się" jedzenia? Jak mu pomóc? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psychologa Magdalenę Wielgus, która na co dzień pracuje z osobami z zaburzeniami odżywiania.

  W trzecim dniu naszego "TYGODNIA PRZECIW ALERGII" urządzamy mieszkanie. Razem z naszymi ekspertami: alergologiem dr. Jarosławem Komorowskim oraz architektem wnętrz Małgorzatą Tyczyńską podpowiadamy, jak dobrać meble, podłogi, farby, zasłony tak, by nie uczulały. Dowiemy się też, co w mieszkaniu może uczulać?

  Wraz z postępem cywilizacji zwiększa się liczba alergii. Aby nie dopuścić, między innymi do uczuleń spowodowanych obecnością zwierząt, nie należy izolować się od świata zewnętrznego - wyjaśnia weterynarz Dorota Sumińska. Które zwierzęta uczulają? Jak można wyleczyć alergię?

  Z tym pytaniem zwróciliśmy się do alergologa dr. Jarosława Komorowskiego, z którym spotkaliśmy się w jednym z najstarszych parków w Warszawie - Parku Ujazdowskim.

  Czym tak naprawdę jest zespół Downa? Skąd czerpać siłę, gdy dowiadujemy się, że problem ten dotyczy także naszego dziecka? Jak stymulować jego rozwój? Czy proces wychowawczy dziecka "zespołowego" różni się od tego, w jaki sposób wychowujemy zdrowe dziecko? Dziś w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psycholog Justynę Korzeniewską.

  Steven Segal został w połowie kwietnia oskarżony przez jedną ze swoich byłych asystentek, Kayden Nguyen, o zmuszanie do seksu oralnego. Tiger Woods, słynny amerykański golfista, 8 kwietnia oficjalnie wrócił do gry po kilkumiesięcznej przerwie związanej z seksualnym skandalem małżeńskim. Z kolei Jesse James rozwodzi się Sandrą Bullock. Mąż aktorki zdradził ją z co najmniej czterema kobietami. Jak to jest naprawdę z seksoholizmem? Dyiđ w nasyzm studiu rozmawialiśmy o tym z profesorem Zbigniewem Lwem-Starowiczem i Sergiuszem Pinkwartem.

  Żeby racjonalnie chudnąć, trzeba brać pod uwagę składniki, które dostarczamy organizmowi. Coraz częściej na opakowaniach produktów spożywczych, poza ilością kalorii, znajdziemy indeks GDA. Co to jest? O tym porozmawialiśmy z dietetykiem Barbarą Dąbrowską- Górską.

  Wygląda bardzo niepozornie a może uratować ludzkie życie - mowa o Testerze BRASTER - urządzeniu wykorzystującym metodę termografii, pozwalającym wcześnie wykryć zmiany nowotworowe piersi. Sprzęt ten, jest końcowym efektem wieloletniej pracy polskich naukowców. Gościem Dzień Dobry TVN był m.in. dr Jacek Stępień, współtwórca tego urządzenia.

  Jakie są drogi zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C? Jakie są objawy WZW typu C? Czy można tę chorobę wyleczyć? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN internistę, dr. nauk medycznych, Konrada Pszczołowskiego.

  Polacy nie stosują się do zaleceń lekarzy i nie przestrzegają zasad przyjmowania leków - tak wynika z opublikowanego ostatnio raportu "Polskiego pacjenta portret własny" sporządzonego przez agencję Pentor. 25 proc. pacjentów odstawia leki i zaprzestaje dalszej kuracji po pewnym czasie, gdy następuje poprawa samopoczucia, zaprzestaje kurację i odstawia leki. Czy Polacy nie mają świadomości konsekwencji takich praktyk?

  Porażenie nerwu twarzowego powoduje niedowład mięśni mimicznych twarzy. Skutek choroby jest natychmiastowy, często opada kącik ust i występują problemy z domykaniem oka. Przyczyny choroby są różne. Może być wywołana zapaleniem ucha, bądź zwykłym zawianiem. Ostateczną konsekwencją choroby może być trwały niedowład twarzy.

  Niestety, otyłość wśród dzieci, jest coraz poważniejszym problemem. Nie wystarczy już nagłośnienie tego problemu w mediach, konieczna jest skuteczna walka z nadwagą. Miarka przebrała się w Bydgoszczy i okolicach, gdzie u co piątego dziecka stwierdzono nadwagę lub otyłość.