Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Aby mieć płaski brzuch, musimy - przede wszystkim - zachować tzw. równowagę energetyczną. Gdy jest ona zachowana, organizm szybciej spala tłuszcz i buduje tkankę mięśniową. Co to jest równowaga energetyczna i czy istnieją produkty, które można spożywać w nieograniczonych ilościach?

  W Polsce 80 proc. wcześniaków umiera w pierwszym miesiącu życia. To jeden z najgorszych wskaźników w Unii Europejskiej. Specjaliści neonatolodzy biją na alarm. By zmniejszyć te zastraszające statystyki konieczne jest zwiększenie specjalistycznych ośrodków, sprzętu oraz edukacja rodziców, lekarzy i pielęgniarek. Na ten temat porozmawialiśmy z aktorką Joanną Brodzik, mamą bliźniaków, które urodziły się 6 tygodni przed terminem.

  Migdałki są częścią układu immunologicznego. Są zgrubieniami tkanki limfatycznej, odpowiedzialnej za reakcje obronne organizmu. Stanowią pierwszą barierę, która zatrzymuje bakterie i wirusy.

  "Jeden świat, jedno marzenie" - to hasło, które przyświeca tegorocznym Igrzyskom Paraolimpijskim. Wkrótce, 6 września, rozpoczną się XIII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie. Polskę reprezentować będzie 91. niepełnosprawnych sportowców. Igrzyska zakończą się 17 września.

  Zielone Drzwi” to program związany z działalnością Fundacji TVN „nie jesteś sam”. Wypełniają go reportaże o podopiecznych fundacji oraz o ludziach, którzy potrafią pomóc sobie sami. Takim człowiek jest Aneta Olkowska, zajmująca się doradztwem zawodowym osobom niepełnosprawnym. Sama jest osobą niepełnosprawną.

  Każda kobieta musi przytyć w ciąży i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Kwestia sporna dotyczy tego, ile powinna przytyć. Zależy to - przede wszystkim - od wagi, jaką kobieta miała przed ciążą. U kobiet z nadwagą przed ciążą przyrost wagi nie powinien być większy niż 7- 12 kg.

  Fundacja "Akogo?" Ewy Błaszczyk pomaga dzieciom po ciężkich urazach mózgu - dzieciom w śpiączce. W ramach kampanii "Budzimy do życia" fundacja zbiera środki na budowę kliniki "Budzik" przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Gościem Dzień Dobry TVN była założycielka fundacji z córką Marianną.

  Trzech z czterech Polaków cierpi z powodu bólu. Niewielu wie, że istnieją w Polsce specjalne poradnie zajmujące się leczeniem bólu. Korzystajmy z nich, a nie faszerujmy się tabletkami przeciwbólowymi, bo wśród Europejczyków zajmujemy pierwsze miejsce w UE pod względem ich spożycia.

  "Mam 21 lat i właśnie zrobiłam badania. Wyszedł mi za wysoki cholesterol całkowity. Lekarka powiedziała mi tylko tyle, że mam stosować dietę. Tylko jaką??? Proszę o poradę" - to e-mail, który przyszedł na adres zdrowie@tvn.pl Zachęcamy do zadawania pytań naszemu ekspertowi - dr Piotrowi Gryglasowi.

  Żyjemy w środowisku coraz bardziej sprzyjającym alergii. Do rozwoju alergii przykładamy rękę sami, dbając przesadnie o czystość. Kłopoty z alergią to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych u polskich dzieci. O tym, dlaczego liczba chorych na alergie rośnie w naszym kraju w zastraszającym tempie, rozmawialiśmy z prof. Bolesławem Samolińskim.

  Na reumatyzm, czyli zapalenie stawów, cierpią głównie kobiety. Objawami choroby reumatycznej są, przede wszystkim, bóle i obrzęki stawów. Często towarzyszą jej również gorączki i niedokrwistość.

  Z Moniką Ziębą - autorką książki "Moja mam ma raka" i pisarką Krystyną Koftą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o tym, jak powiedzieć bliskim o swojej chorobie.

  W styczniu w Zielonych Drzwiach ogłosiliśmy plebiscyt Mój Dobry Anioł - napłynęło mnóstwo zgłoszeń. Akcja dobiegła końca przez kolejne tygodnie w Zielonych dniach będziemy Państwu przedstawiali zwycięzców plebiscytu.

  Dbanie o kręgosłup to przede wszystkim dbanie o aparat mięśniowy podtrzymujący kręgosłup. Systematyczne ćwiczenie i pływanie wzmacnia te mięśnie. Warto też zwrócić uwagę na to, jak śpimy – ważne jest prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu.

  Marzenie o pięknym wyglądzie kusi każdego z nas. Idealna sylwetka jest na wyciagnięcie ręki, trzeba tylko zacząć trenować. Tomek Jacyków postanowił ćwiczyć pod okiem osobistego trenera. Pierwsze efekty już widać, tylko u nas mogliście zobaczyć je jako pierwsi.

  Paraliż nerwów twarzy występuje u niemowląt stosunkowo rzadko. Przyczyną może być ciężki poród, stres, ucisk w kanałach rodnych. Paraliż polega na bezwładzie mięśni w obrębie twarzy, chodzi głównie o policzki, brwi usta i powieki. W skutek paraliżu mogą wystąpić też problemy z jedzeniem, ponieważ dziecko może mieć porażone mięśnie języka - wyjaśnia fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

  Prosto z lodówki - fridge by yDe - to pierwsze polskie świeże kosmetyki, pozbawione konserwantów i wysuszającego cerę alkoholu. Mają krótki okres ważności, dlatego sprzedawane są prosto z lodówki.

  Jolanta Kramarz, założycielka Fundacji Vis Maior, która pomaga niepełnosprawnym, przede wszystkim osobom niewidomym, straciła wzrok, gdy miała 14 lat. Teraz jej fundacja walczy z dyskryminacją osób niepełnosprawnych, prowadzi treningi interpersonalne i szkolenia zawodowe.

  Rafał Brynadal zdecydował się na udział w ECCO Walkathonie, by wesprzeć - jego zdaniem - bardzo szczytny cel, jakim jest pomoc dzieciom z wadami serca. Swój marsz 10 wrzenia dedykuje właśnie takim dzieciom. ościem Dzień Dobry TVN i "Zielonych drzwi" Anny Maruszeczko był także aktor Paweł Wawrzecki.

  Jak dbać o jego zdrowie dziecka w przedszkolu? Czy wczesne „zahartowanie” organizmu faktycznie pozwoli na wytworzenie wyższej odporności w przyszłości? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi : doktorem Piotrem Gryglasem oraz mamą pięcioletniego Adasia i siedmioletniej Oli – Zofią Ragankiewicz.

  Zawał i inne choroby układu krążenia - wbrew opiniom - nie są tylko męskimi przypadłościami. Z badań przeprowadzonych w kilku krajach Unii wynika, że choroba wieńcowa częściej zabija kobiety niż mężczyzn. Gościem DDTVN była: Majka Jeżowska, wokalistka i kompozytorka oraz prof. Janina Stępińska, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Instytucie Kardiologii.

  Już 20,000 polskich lekarzy (co 4 lekarz w Polsce) co najmniej raz skorzystało z możliwości internetowego skonsultowania trudnego przypadku swojego pacjenta na konsylium24.pl. Po co powstał ten portal i w czym pomaga lekarzom opowiedział nam dziś w studiu jego współtwórca Michał Feldman.

  Celem kampanii "Białaczka - sprawdź czy nie weszła Ci w krew" jest zwiększenie wczesnej wykrywalności białaczki i innych nieprawidłowości zachodzących w organizmie poprzez propagowanie regularnych badań morfologicznych krwi. W studiu Dzień Dobry TVN gościmy aktora Roberta Moskwę, ambasadora kampanii oraz dziennikarkę TVN24 Beatę Tadlę, która jest w banku dawców.

  Ministerstwo Zdrowia we współpracy z organizacjami kobiecymi opracowało rozporządzenie wprowadzające standardy porodowe we wszystkich szpitalach. Najważniejsze z nich to nakłanianie ciężarnej, by podczas porodu towarzyszyła jej osoba bliska, informowanie o farmakologicznych i niefarmakologicznych metodach łagodzenia bólu oraz przestrzeganie warunków porodu intymnego.

  Wydawać by się mogło, że kobieta, która decyduje się na drugie dziecko, ma przed sobą dziewięć spokojnych miesięcy i bezproblemowy poród - wie przecież, jak o siebie dbać, o co się martwić i czego oczekiwać. Okazuje się jednak, że wiele matek uważa, że druga ciąża może sprawiać więcej problemów niż pierwsza. Dlaczego o tym dziennikarka Klaudia Carlos i ginekolog położnik Grzegorz Południewski.

  Z internistą Piotrem Gryglasem rozmawiamy dziś w Dzień Dobry TVN o półpaścu i uciążliwych nerwobólach. Jeżeli masz pytanie do naszego eksperta, wyślij e-mail na adres: zdrowie@tvn.pl

  Ilu młodych ludzi uzależnia się od gier komputerowych? Jak im pomóc? Jak odróżnić prawdziwą pasję od niebezpiecznego nałogu? W studiu Dzień Dobry TVN gościmy miłośników i ekspertów w świecie gier: Miłosza Brzezińskiego i Tadeusza Zielińskiego oraz psychologa, zajmującego się pomocą osobom uzależnionym - Wojciecha Tomaszewskiego.

  Czy rzeczywiście pomidory sygnowane certyfikatem eko-uprawy są zdrowsze, a tym samym lepsze niż te sprzedawane w zwykłych sklepach spożywczych? Czy warto zapłacić czasem nawet trzykrotnie więcej za mięso pochodzące z ekologicznej hodowli? Czy produkty ekologiczne są lepsze, czy może to tylko świetna polityka speców od PR? Rozmawiamy o tym z Piotrem Koluchem z Fundacji Pro-Test.

  Co sprawia, że 80 proc. kobiet nie wytrzymuje pierwszego tygodnia i rezygnuje z odchudzania? Jest to kwestia motywacji czy silnej woli? O tym porozmawiamy dziś z redaktor naczelna Republiki Kobiet Katarzyną Montgomery, redaktor naczelna National Geographic Martyną Wojciechowską oraz mistrzynią tańca Izabelą Janachowską.