Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Polki nie korzystają z możliwości wykonywania darmowych badań, dlatego też powstał projekt by każda kobieta przyjmowana do pracy musiała przedstawić pracodawcy zaświadczenie, że zrobiła cytologię i mammografię. Pomysł wyszedł od największych autorytetów polskiej onkologii: prezesa Polskiej Unii Onkologii Janusza Medera oraz dyrektora Centrum Onkologii w Warszawie prof. Marka Nowackiego.

  Starzenie się kolan to kwestia indywidualna. Skóra wokół kolan jest narażona na ciągłe rozciąganie, w związku z czym szybciej się zużywa i może wyglądać na starszą. Niekorzystnie na kolana wpływa także odchudzanie - znaczna utrata wagi sprawia, że skóra na kolanach staje się obwisła.

  Badania profilaktyczne pozwalają wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, pod warunkiem, że są one przeprowadzane regularnie. Kobiety do 36 roku życia raz w roku powinny wykonać badanie cytologiczne oraz USG piersi. A po 36 roku życia - dodatkowo raz w roku - powinny robić mammografię piersi. Piosenkarka Katarzyna Nosowska bada się regularnie.

  Kosmetyki mineralne składają się w 100 proc. z naturalnych składników. Są pozbawione konserwantów, środków barwiących i zapachowych. Minerały poprawiają metabolizm skóry i nie zatykają porów. Dla jakiego rodzaju skóry są przeznaczone kosmetyki mineralne?

  Nadmierne opalanie się jest zawsze szkodliwe. W ciągu roku nie powinno się przekraczać limitu 10 godzin łącznie na słońcu i w solarium. Nie wolno opalać się codziennie. Warto wiedzieć, że 15 minut w solarium odpowiada całemu dniu na słońcu - mówi kosmetolog Renata Suszczenko.

  Przyczyny stwardnienia rozsianego nie są jeszcze znane. Choroba polega na uszkodzeniach centralnego układu nerwowego. Jej objawy, to m.in. skurcze, zaburzenia wzroku i mowy, drętwienie i drżenie kończyn.

  Maść salicylowa, sok z łodygi mniszka lekarskiego lub jaskółczego ziela czy ząbek surowego czosnku... Domowych sposobów na pozbycie się kurzajek jest wiele. Jeżeli zawiodą, kurzajkę zawsze można wymrozić ciekłym azotem lub usunąć chirurgicznie.

  Marek Maruszak, Prezes Zarządu firmy "Rossmann Polska" przekazał w studiu Dzień Dobry, na ręce Bożeny Walter, prezesa Fundacji TVN "Nie jesteś sam" symboliczny czek na kwotę 1 371 005 złotych.

  Aby mieć płaski brzuch, musimy - przede wszystkim - zachować tzw. równowagę energetyczną. Gdy jest ona zachowana, organizm szybciej spala tłuszcz i buduje tkankę mięśniową. Co to jest równowaga energetyczna i czy istnieją produkty, które można spożywać w nieograniczonych ilościach?

  W Polsce 80 proc. wcześniaków umiera w pierwszym miesiącu życia. To jeden z najgorszych wskaźników w Unii Europejskiej. Specjaliści neonatolodzy biją na alarm. By zmniejszyć te zastraszające statystyki konieczne jest zwiększenie specjalistycznych ośrodków, sprzętu oraz edukacja rodziców, lekarzy i pielęgniarek. Na ten temat porozmawialiśmy z aktorką Joanną Brodzik, mamą bliźniaków, które urodziły się 6 tygodni przed terminem.

  Migdałki są częścią układu immunologicznego. Są zgrubieniami tkanki limfatycznej, odpowiedzialnej za reakcje obronne organizmu. Stanowią pierwszą barierę, która zatrzymuje bakterie i wirusy.

  "Jeden świat, jedno marzenie" - to hasło, które przyświeca tegorocznym Igrzyskom Paraolimpijskim. Wkrótce, 6 września, rozpoczną się XIII Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie. Polskę reprezentować będzie 91. niepełnosprawnych sportowców. Igrzyska zakończą się 17 września.

  Zielone Drzwi” to program związany z działalnością Fundacji TVN „nie jesteś sam”. Wypełniają go reportaże o podopiecznych fundacji oraz o ludziach, którzy potrafią pomóc sobie sami. Takim człowiek jest Aneta Olkowska, zajmująca się doradztwem zawodowym osobom niepełnosprawnym. Sama jest osobą niepełnosprawną.

  Każda kobieta musi przytyć w ciąży i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Kwestia sporna dotyczy tego, ile powinna przytyć. Zależy to - przede wszystkim - od wagi, jaką kobieta miała przed ciążą. U kobiet z nadwagą przed ciążą przyrost wagi nie powinien być większy niż 7- 12 kg.

  Fundacja "Akogo?" Ewy Błaszczyk pomaga dzieciom po ciężkich urazach mózgu - dzieciom w śpiączce. W ramach kampanii "Budzimy do życia" fundacja zbiera środki na budowę kliniki "Budzik" przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Gościem Dzień Dobry TVN była założycielka fundacji z córką Marianną.

  Trzech z czterech Polaków cierpi z powodu bólu. Niewielu wie, że istnieją w Polsce specjalne poradnie zajmujące się leczeniem bólu. Korzystajmy z nich, a nie faszerujmy się tabletkami przeciwbólowymi, bo wśród Europejczyków zajmujemy pierwsze miejsce w UE pod względem ich spożycia.

  "Mam 21 lat i właśnie zrobiłam badania. Wyszedł mi za wysoki cholesterol całkowity. Lekarka powiedziała mi tylko tyle, że mam stosować dietę. Tylko jaką??? Proszę o poradę" - to e-mail, który przyszedł na adres zdrowie@tvn.pl Zachęcamy do zadawania pytań naszemu ekspertowi - dr Piotrowi Gryglasowi.

  Żyjemy w środowisku coraz bardziej sprzyjającym alergii. Do rozwoju alergii przykładamy rękę sami, dbając przesadnie o czystość. Kłopoty z alergią to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych u polskich dzieci. O tym, dlaczego liczba chorych na alergie rośnie w naszym kraju w zastraszającym tempie, rozmawialiśmy z prof. Bolesławem Samolińskim.

  Na reumatyzm, czyli zapalenie stawów, cierpią głównie kobiety. Objawami choroby reumatycznej są, przede wszystkim, bóle i obrzęki stawów. Często towarzyszą jej również gorączki i niedokrwistość.

  Z Moniką Ziębą - autorką książki "Moja mam ma raka" i pisarką Krystyną Koftą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o tym, jak powiedzieć bliskim o swojej chorobie.

  W styczniu w Zielonych Drzwiach ogłosiliśmy plebiscyt Mój Dobry Anioł - napłynęło mnóstwo zgłoszeń. Akcja dobiegła końca przez kolejne tygodnie w Zielonych dniach będziemy Państwu przedstawiali zwycięzców plebiscytu.

  Dbanie o kręgosłup to przede wszystkim dbanie o aparat mięśniowy podtrzymujący kręgosłup. Systematyczne ćwiczenie i pływanie wzmacnia te mięśnie. Warto też zwrócić uwagę na to, jak śpimy – ważne jest prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu.

  Marzenie o pięknym wyglądzie kusi każdego z nas. Idealna sylwetka jest na wyciagnięcie ręki, trzeba tylko zacząć trenować. Tomek Jacyków postanowił ćwiczyć pod okiem osobistego trenera. Pierwsze efekty już widać, tylko u nas mogliście zobaczyć je jako pierwsi.

  Paraliż nerwów twarzy występuje u niemowląt stosunkowo rzadko. Przyczyną może być ciężki poród, stres, ucisk w kanałach rodnych. Paraliż polega na bezwładzie mięśni w obrębie twarzy, chodzi głównie o policzki, brwi usta i powieki. W skutek paraliżu mogą wystąpić też problemy z jedzeniem, ponieważ dziecko może mieć porażone mięśnie języka - wyjaśnia fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.

  Prosto z lodówki - fridge by yDe - to pierwsze polskie świeże kosmetyki, pozbawione konserwantów i wysuszającego cerę alkoholu. Mają krótki okres ważności, dlatego sprzedawane są prosto z lodówki.

  Jolanta Kramarz, założycielka Fundacji Vis Maior, która pomaga niepełnosprawnym, przede wszystkim osobom niewidomym, straciła wzrok, gdy miała 14 lat. Teraz jej fundacja walczy z dyskryminacją osób niepełnosprawnych, prowadzi treningi interpersonalne i szkolenia zawodowe.

  Rafał Brynadal zdecydował się na udział w ECCO Walkathonie, by wesprzeć - jego zdaniem - bardzo szczytny cel, jakim jest pomoc dzieciom z wadami serca. Swój marsz 10 wrzenia dedykuje właśnie takim dzieciom. ościem Dzień Dobry TVN i "Zielonych drzwi" Anny Maruszeczko był także aktor Paweł Wawrzecki.

  Jak dbać o jego zdrowie dziecka w przedszkolu? Czy wczesne „zahartowanie” organizmu faktycznie pozwoli na wytworzenie wyższej odporności w przyszłości? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi : doktorem Piotrem Gryglasem oraz mamą pięcioletniego Adasia i siedmioletniej Oli – Zofią Ragankiewicz.