Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  O tym, jak ją rozpoznać, jak zapobiegać i, jak leczyć - rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lekarzem Dariuszem Szymańskim i dietetykiem Lidią Trawińską.

  Do 12 wzrosła liczba zgonów pacjentów u których stwierdzono obecność wirusa A/H1N1. Dzień Dobry TVN na bieżąco stara się śledzić zagrożenie jakie niesie ze sobą wirus.

  O tym jak zapobiegać wadom postawy, co można robić w domu - jakie ćwiczenia mogą okazać się pomocne oraz jak wyglądają pierwsze oznaki ewentualnych problemów naszych pociech i kiedy powinniśmy zwrócić się do lekarza rozmawialiśmy z Pawłem Zawitkowskim.

  Jak powinien wyglądać kontakt lekarza z pacjentem? Czy w Polsce są ustalone standardy leczenia niepłodności? O tym porozmawialiśmy w Dzień dobry TVN z ginekologiem-położnikiem Grzegorzem Południewski i Anną Krawczak ze Stowarzyszenia "Nasz Bocian", która 4 lata starała się o dziecko.

  Amerykańska organizacja Campaign for Safe Cosmetics opublikowała na swych stronach wyniki badań składu różnych kosmetyków. Okazuje się, że niektóre z nich zawierały szkodliwy ołów lub związki rakotwórcze. W Polsce fundacja Pro-Test prowadzi akcję społeczną przeciwko stosowaniu w kosmetykach probenów. Czym są probeny i, dlaczego substancja ta jest stosowana, mimo swojej szkodliwości przez koncerny kosmetyczne?

  Jak co tydzień, w środę, dr Piotr Gryglas odpowiada na e-maile widzów Dzień Dobry TVN.

  Krzysztof Krazuze zdecydował się opowiedzieć naszym widzom o swojej heroicznej walce z rakiem. Ostatnie 1,5 roku reżyser spędził w RPA, gdzie poddawał się terapii antynowotworowej. Jest jego pierwszy wywiad, w którym postanowił szczerze porozmawiać na temat swoich ciężkich doświadczeń.

  Ubezpieczyciele nie chcą ubezpieczać osób ciężko chorych. Ubezpieczyciel chce się zabezpieczyć przed ewentualną stratą. Dlatego też zanim podpisze umowę z klientem często wymaga od niego pełnych badań lekarskich. Firma ubezpieczeniowa może tego wymagać.

  Epidemiolodzy biją na alarm: ludzie zobojętnieli na codzienne niebezpieczeństwo związane z AIDS. Jakie są wczesne objawy zakażenia HIV? Kto powinien poddać się testowi na HIV? Gdzie można zrobić taki test i, ile on kosztuje? Naszymi gośćmi byli: dr Anna Marzec-Bogusławska, Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS oraz Irena Przepiórka ze Stowarzyszeniu Wolontariuszy Wobec AIDS.

  Na czym polegają różnice w nauce nurkowania osób zdrowych i niepełnosprawnych? Czy niepełnosprawni muszą używać specjalnego sprzętu? Jaka niepełnosprawność wyklucza naukę nurkowania? Co daje niepełnosprawnym nurkowanie? Naszymi gośćmi byli: Jarosław Pałka, historyk, który choruje na dystrofię mięśni, ale pomimo tego nurkuje i Joanna Hereta, która uczy niepełnosprawnych nurkowania.

  Nastolatki które nie rozstają się ze swoimi telefonami komórkowymi, coraz częściej cierpią na zaburzenia snu. Badania prowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą, że zbyt częste użytkowanie telefonu komórkowego w trakcie dnia prowadzi do bezsennych nocy i zaburzeń snu u nastolatków i młodych dorosłych. Młodzi ludzie, którzy w ciągu dnia odbierają więcej, niż 15 telefonów lub sms-ów, są bardziej niespokojni i pobudzeni, spożywają więcej alkoholu oraz kofeiny i są bardziej podatni na stres oraz zmęczenie, niż ich rówieśnicy odbierający mniej, niż 5 rozmów dziennie.

  Rusza VIII edycja organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji kampanii „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, której celem jest ostrzeżenie ludzi przed tragicznymi i często nieodwracalnymi skutkami nieprzemyślanych skoków do wody. Od 1 lipca stowarzyszenie przyjmować będzie wnioski o stypendia w ramach Funduszu Pierwszy Krok, wspierającego osoby, które doznały uszkodzenia kręgosłupa w wyniku skoku do wody lub wypadku drogowego, by ułatwić im powrót do normalnego i aktywnego życia.

  Choroba lokomocyjna dokucza przede wszystkim dzieciom. Po 15 roku życia mamy szansę z niej wyrosnąć, jednak niektórzy męczą się z nią do końca życia. Czy można jakoś zminimalizować skutki tej choroby? Tak, jeżeli będziemy przestrzegać następujących zasad: nie objadać się przed podróżą, nie spożywać produktów mlecznych, pić niewielkie ilości wody niegazowanej i koncentrować wzrok daleko na horyzoncie.

  70 proc. Polaków uważa, że lody mają co najmniej tyle kalorii co hamburger, czyli 268 kcal. Tymczasem wg badań TNS OBOP przeprowadzonych dla Algidy okazuje się, że mają mniej kalorii - od 120 do do 160 kcal. Mogą stanowić więc dobrą przekąskę, ponieważ są niskoenergetyczne, zawierają dużo mleka, dobrze przyswajalny wapń, tyle tłuszczu co kanapka i są produktem o niskiej zawartości sodu - głównego czynnika powodującego nadciśnienie i odpowiedzialnego za zatrzymywanie wody w organizmie.

  Z badań przeprowadzonych w Polsce wynika, że 36 proc. kobiet powyżej 18 roku życia cierpi na wzdęcia, zgagę i zaparcia. Problem nasila się z wiekiem. Co trzecia kobieta między 35 a 44 rokiem życia i aż co druga powyżej 55 roku życia cierpi na zaburzenia pracy jelit. Za te uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego odpowiada w 75 proc. przypadków zła dieta. Jakie produkty spożywcze pomagają w pozbyciu się problemów z zaparciami, wzdęciami i zgagą?

  Szacuje się, że około 80 proc. ludności jest zakażona wirusem opryszczki wargowej i twarzowej. Nie wszyscy jednak na nią chorują. U większości osób nie ma objawów zakażenia. Natomiast część nosicieli wirusa cierpi na nawrotowe występowanie choroby. Lato jest porą roku, która sprzyja nasileniu się objawów opryszczki, podobnie jak: przeziębienie, osłabienie organizmu, niedożywienie, uszkodzenie naskórka, silne nasłonecznienie i stres.

  W kolejnym odcinku „Zielonych Drzwi” poznaliśmy paraolimpijczyków. Polscy paraolimpijczycy należą do światowej czołówki - zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i w ogólnej klasyfikacji medalowej - polscy paraolimpijczycy zajmują wyższe pozycje niż zdrowi sportowcy. Bohaterowie reportażu - wioślarze Jola Pawlak i Piotr Majka - jeszcze nie mają na swoim koncie medalu olimpijskiego, ale w tym roku są faworytami w swojej dyscyplinie sportowej.

  Franek Cwalina urodził się z mukowiscydozą. Niestety poza tą trudną w leczeniu chorobą obciążony jest także padaczką oraz wadą móżdżku, która znacznie obniża jego koordynację wzrokowo-ruchową. Wielką pasją Franka jest taniec irlandzki, który trenuje, pomimo wielu przeciwności losu.

  Zaszczep się przeciw grypie, nim nadciągnie epidemia, dzięki temu unikniesz powikłań i znacznie wyższych kosztów leczenia choroby. Czy jednorazowe zaszczepienie się przeciwko grypie gwarantuje nam odporność na każdy szczep wirusa?

  Włoscy naukowcy ostrzegają - psychiczne napięcie spowodowane zdradą wywołuje silny stres, a to z kolei może prowadzić do bólów głowy, a nawet powstania tętniaka. Może także powodować impotencję. Czy Włosi mają rację? Sprawdził to dla nas Marek Nowicki.

  Politycy w sejmie dyskutują nad tym, gdzie, kiedy i jak powinniśmy się leczyć, wykazując niezwykłą troskę o nasze zdrowie. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się ich zdrowiu z pomocą psycholog Joanny Heidtman, dr Marka Bardadyna i wróżki Aidy.

  Otyłość może powodować cukrzycę, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, zaburzenia hormonalne, nowotwory, impotencję, a także depresję. Problemy z nadwagą ma 61 proc. Polaków. 24 października obchodzimy Światowy Dzień Otyłości.

  Pediatrzy alarmują - ryzyko śmierci dziecka jest w Polsce o 40 proc. większe niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Fundacja ORIMARI prowadzi kampanię społeczną "Kochasz, chronisz, zapobiegasz. Badaj swoje dziecko". Kampania ma zachęcić rodziców do tego, by przynajmniej raz w roku poddali badaniu swoje dziecko.

  Rugby jest sportem brutalnym - mówi Ryszard Plinta - trener reprezentacji polski w rugby, ale osoby niepełnosprawne nie mają z tym żadnego problemu - dodaje. Jeśli chodzi o aspekt rehabilitacyjny, rugby jest bardzo efektywną formą, zarówno jeśli chodzi o rehabilitację pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

  "Mój 4-letni synek ma wędrujące jądra. Nie wiem, co mam robić. Cześć lekarzy zaleca zabieg, a inni każą czekać, aż same zstąpią do moszny. (...) Proszę pomóżcie mi!" Co na to nasz ekspert, dr Piotr Gryglas?

  Polskie dzieci i nastolatki tracą słuch z powodu nadmiernego i zbyt długotrwałego hałasu. Jednym z głównych winowajców są popularne odtwarzacze do słuchania muzyki. Problem jest tym bardziej niebezpieczny, że w dużym stopniu nieuświadomiony. Czy ubytki słuchu są nieodwracalne?

  W Zielonych drzwiach prezentujemy historię rodziny Joanny Kulisiak-Kazimierczak, mamy Piotra (16 lat) i Wojtka (14 lat), którzy mają wrodzoną wadę genetyczna - tzw. kruchy chromosom X.

  W 2004 roku Anna Traczewska po rutynowym badaniu cytologicznym, dowiedziała się, że jest chora na raka. Miała wtedy 33 lata. Choroba całkowicie zmieniła jej życie. Jak bardzo? Opowiedziała nam o tym w Dzień Dobry TVN.

  Według badań w Polsce chrapie conajmniej 8 milionów osób. Blisko 70% mężczyzn ma ten problem. Czy chrapanie może mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, czy jest to jedynie niedogodność? Jak walczyć z chrapaniem sprawdził dla nas Marek Nowicki.