Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Informację o związku dezodorantów z rakiem piersi podał w połowie stycznia brytyjski tygodnik "New Scientist". Doktor Marcin Ambroziak, gość Dzień Dobry TVN, jest bardzo ostrożny w wypowiadaniu radykalnych sądów na ten temat. Badania nie są jeszcze na tyle zaawansowane, by jednoznacznie stwierdzić, że zawarte w dezodorantach parabeny rzeczywiście szkodzą zdrowiu. Parabeny to najtańsze i najbardziej powszechne substancje konserwujące.

  Dzisiejszy odcinek programu "Zielone drzwi" został poświęcony tematowi miłości rodzicielskiej, braterskiej i marzeniom. Pamiętajcie, że warto marzyć, bo dzięki marzeniom świat staje się piękniejszy. Warto też kochać, bo miłość zaś najlepiej pomaga w realizacji marzeń.

  Rak jądra atakuje około 900 Polaków rocznie, w większości są młodzi mężczyźni w wieku 20-30 lat. Na Zachodzie nowotwór jądra daje się wyleczyć w 95 proc. przypadków. W Polsce szanse na wyleczenie są znacznie mniejsze, bo mężczyźni późno trafiają do lekarza. Powodem jest strach czy wstyd przed badaniem? Do podjęcia tego tematu zainspirował nas mail Pana Tomasza Stachyry, który chorował na raka jądra.

  Karol Królikowski zmarł w poniedziałek na sepsę. Lekarka postawiła złą diagnozę, a pogotowie odmówiło pomocy. Czy musiało do tego dojść? Dlaczego nikt nie rozpoznał sepsy? Dlaczego pacjent leczony był na półpaśca? Jakie objawy występują u chorego zakażonego sepsą? Jakie mogą być przyczyny sepsy? W studiu DDVTN gościliśmy Dariusza Lipowskiego, doktor nauk medycznych z Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Jak co tydzień doktor Piotr Gryglas odpowiada w programie Dzień Dobry TVN na e-maile widzów.

  Młodzi ludzie ze Śląska - Jan Badura, Marcin Tetzlaff i Martyna Kinderman - trzy lata temu wpadli na pomysł szalonej akcji charytatywnej. Postanowili połączyć swoją pasję do starych, zdezelowanych, samochodów ze zbiórką pieniędzy na dzieci z domów dziecka. W 2007 roku odbył się pierwszy "Złombol".

  W studiu "Dzień Dobry TVN" Anna Głogowska, Krzysztof Ibisz i Witold Szmańda przyjrzęliśmy się bliżej podejściu ludzi do swojego ciała. Kiedy dbanie o własne ciało jest zdrowym odruchem, a w którym momencie przybiera symptomy obsesji?

  Na pierwszy rzut oka - zwykłe zdjęcia, a na nich atrakcyjne kobiety. Nikt nawet nie domyśla się, że jedna z modelek jeździ na wózku, druga prawie nie widzi, a trzecia zaś nie słyszy. Zdjęcia niepełnosprawnych modelek znalazły się w kalendarzu. Czy planowana jest już kolejna edycja tego kalendarza?

  Magda zachorowała na raka piersi. W trzecim miesiącu ciąży przeszła mastektomię. Dwa tygodnie po zakończeniu chemioterapii urodziła synka. Rok temu dowiedziała się o przerzutach do wątroby i kości. Dziś jest zdrowa i z dystansem patrzy na to, co ją spotkało. Mówi, że z rakiem można jednak wygrać. Przypominam, że październik jest miesiącem walki z rakiem.

  W Polsce wzrasta popularność fast fodów - tak wynika z badań "Trendy w zwyczajach żywieniowych Polaków. Edycja 2009". O tym, jak jedzą Polacy i, jaki jest klucz do zdrowego żywienia, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z krytykiem kulinarnym Piotrem Adamczewskim i dietetykiem Ewą Ceborską.

  Koncerny farmaceutyczne potrzebują ludzi do badań eksperymentalnych nad nowymi lekami. Znajdują ich w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej, gdzie zdrowie i życie ludzkie nie jest chronione tak, jak na przykład, w USA. W Stanach Zjednoczonych prawa obywatela są nadrzędne i pacjent ma decydujący głos w procesie leczenia i badań - wyjaśnia Wojciech Masełbas, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych.

  Dziś w studiu Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko zajęła się tematem ratownictwa medycznego.

  Ludziom często wydaje się, że im mniej zjedzą, tym efekt będzie szybszy i bardziej spektakularny. Taka dieta jest skuteczna tylko przez bardzo krótki czas, a może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia - wyjaśnia dietetyk Dorota Osóbka. Stosując dietę powinniśmy bardzo uważnie obserwować własny organizm. Czerwona lampka powinna się włączyć, gdy jesteśmy ospali, nie mamy siły, boli nas wątroba lub żołądek, mamy zawroty głowy itp.

  - Zdarza się, że maluchy jedzą go tyle, co aktywni kulturyści - zauważa docent Piotr Socha. Nadmiar białka pochodzenia zwierzęcego, szczególnie w pierwszych latach rozwoju dziecka, jest niezdrowy. Polskie Dzieci jedzą także za dużo mięsa, tłuszczu i słodyczy, a za mało warzyw i ryb. Jakie składniki żywieniowe są dla dziecka najlepsze?

  Dziś w Dzień Dobry TVN prezentujemy kolejny odcinek "Zielonych drzwi". Gościem Anny Maruszeczko była charakteryzatorka Ida Karpińska, prezes Stowarzyszenia "Kwiat Kobiecości", u której w wieku 34 lat wykryto raka szyjki macicy.

  Tak, bo święta to czas, który spędzamy głównie przy bogato zastawionym stole, na którym znajdują się najczęściej ciężko strawne potrawy. Świąteczne menu i przejedzenie się może doprowadzić do rozstroju układu pokarmowego. Jak jeść, by się nie przejeść i co zrobić, gdy już zjemy za dużo? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN internistę Piotra Gryglasa.

  Doktor Piotr Gryglas raz w tygodniu na antenie Dzień Dobry TVN odpowiada na e-maile widzów nadesłane na skrzynkę zdrowie@tvn.pl

  W niedzielę zmarła 32-letnia hollywoodzka aktorka Brittany Murphy. Aktorka miała rozległy zawał serca. Jakie są przyczyny zawału u tak młodych kobiet? Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój i, co wtedy należy robić? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN kardiologa Michała Ciszewskiego.

  W "Zielonych drzwiach" przedstawiamy historię 9-letniego Kuby Schodowskiego, który urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Chłopiec porusza się na wózku inwalidzkim, ma problemy z mową i wymaga całodobowej opieki. Kuba jest wielkim fanem serialu W11 i Detektywi. Chłopiec bardzo chciał znaleźć się na planie jednego z seriali. Ekipa W11 postanowiła spełnić jego marzenie.

  Żeby schudnąć wystarczy zastosować dietę, ćwiczyć i zmienić styl życia. Brzmi nieźle, ale z wykonaniem może być znacznie gorzej. Dziś kończy się trwający od tygodnia eksperyment dietetyczny. Jego uczestniczki - Karolina Korczak i Monika Orzechowska - postanowiły na tydzień zamienić się stylem życia. W Dzień Dobry TVN przedstawiamy wyniki tego eksperymentu. Komentuje je w studiu dietetyk Magdalena Perzyna.

  Wojciech Lubliński, lekarz z Wojskowego Instytutu Medycznego, od trzech lat jest jednym z dwóch osobistych lekarzy głowy państwa - Lecha Kaczyńskiego. Jakim pacjentem jest nasz prezydent? Tego mogliście się dowiedzieć w "Dzień Dobry TVN".

  Każdego dnia, z powodu raka szyjki macicy umiera w Polsce 5 kobiet. Aż 1/3 Polek nigdy nie słyszała o tej chorobie, zaś te, które o niej wiedzą – nie mają pojęcia skąd się bierze i jak się przed nią uchronić. Z ginekologiem Witoldem Rogiewiczem, Beatą Mirską - prezesem Stowarzyszenia Damy Radę i Małgorzatą Ostrowską - twarzą kampanii " Zdrowy nawyk, Zdrowe piersi" staraliśmy się nakłonić Polki do badań profilaktycznych.

  Toczeń to choroba, która dotyka głównie młode kobiety. Lekarze niewiele o niej wiedzą. Nie ma też lekarstwa, które zagwarantowałoby natychmiastowy powrót do zdrowia. Jak więc żyć z tym schorzeniem i, jak radzić sobie z jego przykrymi objawami? W Dzień Dobry TVN gościliśmy Marię Syc, która choruje na toczeń od 8 lat oraz prof. Lidię Rudnicką, kierownika Kliniki Dermatologii w Warszawie.

  Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" była doktor Romana Ługin oraz Ewa Błaszczyk, założycielka Fundacji "A kogo?".

  O roli złych i dobrych tłuszczy w żywieniu porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Jadwigą Przybyłowską, specjalistą ds. żywienia.

  W weekend dotarła do Polski informacja o nowej odmianie grypy - koziej grypie. Ponoć zabiła już sześć osób i błyskawicznie rozprzestrzenia się po Europie. Dr Paweł Grzesiowski uspokaja - to nie jest żadna grypa tylko bakteria, która od lat znana jest w Holandii. Polacy nie mają się czym martwić.

  Coraz głośniej mówi się o żywności modyfikowanej genetycznie i zagrożeniach, jakie niesie za sobą uprawa roślin transgenicznych dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Co to jest GMO? Czy mamy się obawiać organizmów transgenicznych (zwierząt, czy roślin modyfikowanych genetycznie)? Dziś w "Dzień Dobry TVN" omówiliśmy ten problem razem z naszymi gośćmi: Dorotą Deląg i Piotrem Kossobudzkim.

  Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia TVN UWAGA! prowadzi akcję charytatywną na rzecz podopiecznych Fundacji TVN "nie jesteś sam". W tym roku po raz pierwszy odbywa się także na portalu Allegro.pl aukcja rzeczy ofiarowanych przez gwiazdy telewizji. Więcej o tych przedsięwzięciach mogliście się dowiedzieć w "Dzień Dobry TVN".

  Zdania na ten temat są podzielone. Mimo, że podstawowe szczepienia są obowiązkowe, niektórzy rodzice kierując się własnymi przekonaniami, a często obawami związanymi z możliwymi komplikacjami, rezygnują ze szczepienia dzieci. Co na to pediatra Bartosz Arłukowicz? Gościem Dzień Dobry TVN była też Karina Paczkowska, która jest przeciwna szczepieniom.

  Tydzień bez kremu pod oczy, balsamu nawilżającego, szamponu do włosów, podkładu, tuszu do rzęs, błyszczyka i wszelkich innych kosmetyków upiększających - właśnie takiego wyzwania podjęła się nasza reporterka Dominika Roman. Po okresie kosmetycznego detoksu czuje się świetnie i, jak podkreśla, z pewnością zrobiłaby jeszcze raz dokładnie to samo.