Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  W studiu "Dzień Dobry TVN" Anna Głogowska, Krzysztof Ibisz i Witold Szmańda przyjrzęliśmy się bliżej podejściu ludzi do swojego ciała. Kiedy dbanie o własne ciało jest zdrowym odruchem, a w którym momencie przybiera symptomy obsesji?

  Młodzi ludzie ze Śląska - Jan Badura, Marcin Tetzlaff i Martyna Kinderman - trzy lata temu wpadli na pomysł szalonej akcji charytatywnej. Postanowili połączyć swoją pasję do starych, zdezelowanych, samochodów ze zbiórką pieniędzy na dzieci z domów dziecka. W 2007 roku odbył się pierwszy "Złombol".

  Jak co tydzień doktor Piotr Gryglas odpowiada w programie Dzień Dobry TVN na e-maile widzów.

  Karol Królikowski zmarł w poniedziałek na sepsę. Lekarka postawiła złą diagnozę, a pogotowie odmówiło pomocy. Czy musiało do tego dojść? Dlaczego nikt nie rozpoznał sepsy? Dlaczego pacjent leczony był na półpaśca? Jakie objawy występują u chorego zakażonego sepsą? Jakie mogą być przyczyny sepsy? W studiu DDVTN gościliśmy Dariusza Lipowskiego, doktor nauk medycznych z Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Rak jądra atakuje około 900 Polaków rocznie, w większości są młodzi mężczyźni w wieku 20-30 lat. Na Zachodzie nowotwór jądra daje się wyleczyć w 95 proc. przypadków. W Polsce szanse na wyleczenie są znacznie mniejsze, bo mężczyźni późno trafiają do lekarza. Powodem jest strach czy wstyd przed badaniem? Do podjęcia tego tematu zainspirował nas mail Pana Tomasza Stachyry, który chorował na raka jądra.

  Żeby racjonalnie chudnąć, trzeba brać pod uwagę składniki, które dostarczamy organizmowi. Coraz częściej na opakowaniach produktów spożywczych, poza ilością kalorii, znajdziemy indeks GDA. Co to jest? O tym porozmawialiśmy z dietetykiem Barbarą Dąbrowską- Górską.

  Wygląda bardzo niepozornie a może uratować ludzkie życie - mowa o Testerze BRASTER - urządzeniu wykorzystującym metodę termografii, pozwalającym wcześnie wykryć zmiany nowotworowe piersi. Sprzęt ten, jest końcowym efektem wieloletniej pracy polskich naukowców. Gościem Dzień Dobry TVN był m.in. dr Jacek Stępień, współtwórca tego urządzenia.

  Jakie są drogi zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C? Jakie są objawy WZW typu C? Czy można tę chorobę wyleczyć? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN internistę, dr. nauk medycznych, Konrada Pszczołowskiego.

  Polacy nie stosują się do zaleceń lekarzy i nie przestrzegają zasad przyjmowania leków - tak wynika z opublikowanego ostatnio raportu "Polskiego pacjenta portret własny" sporządzonego przez agencję Pentor. 25 proc. pacjentów odstawia leki i zaprzestaje dalszej kuracji po pewnym czasie, gdy następuje poprawa samopoczucia, zaprzestaje kurację i odstawia leki. Czy Polacy nie mają świadomości konsekwencji takich praktyk?

  Porażenie nerwu twarzowego powoduje niedowład mięśni mimicznych twarzy. Skutek choroby jest natychmiastowy, często opada kącik ust i występują problemy z domykaniem oka. Przyczyny choroby są różne. Może być wywołana zapaleniem ucha, bądź zwykłym zawianiem. Ostateczną konsekwencją choroby może być trwały niedowład twarzy.

  Niestety, otyłość wśród dzieci, jest coraz poważniejszym problemem. Nie wystarczy już nagłośnienie tego problemu w mediach, konieczna jest skuteczna walka z nadwagą. Miarka przebrała się w Bydgoszczy i okolicach, gdzie u co piątego dziecka stwierdzono nadwagę lub otyłość.

  Dorota Wellman, Danuta Stenka, Krystyna Czubówna, Monika Olejnik, Natalia Przybysz, Jaga Hupało, Kamila Baar i wiele innych znanych Polek zdecydowało się pozować nago lub w bieliźnie, by pokazać kobietom, jak ważne jest pokonanie bariery wstydu i akceptacja samej siebie. Album "Pier(w)si w Polsce" ma zwrócić uwagę na problem raka piersi w inny niż ogólnie przyjęty sposób. Zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na wspieranie profilaktyki antynowotworowej.

  "Mamo, nie chcę mieć próchnicy" - pod takim hasłem gdańscy studenci stomatologii prowadzą akcję, której celem jest edukacja kobiet w ciąży. Chcą je nauczyć dbania o zęby zarówno swoje jak i dziecka. Próchnica w ciąży może być niebezpieczna. Dlaczego? O tym Marcin Derwich, student III roku stomatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Według badań przeprowadzonych przez firmę Slendex, producenta suplementów wspomagających odchudzanie, waga kobiety jest w pewnym stopniu kształtowana przez wpływ mężczyzny. Zmienia się w zależności od jej zaangażowania uczuciowego w związek i statusu jej rodziny.

  Japonia dzieli z San Marino pierwsze miejsce na świecie pod względem średniej długości życia swoich obywateli, a Japonki żyją dłużej niż inne kobiety na naszej planecie - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia przedstawionych 12 maja. Jaki jest ich sekret?

  W związku z Dniem Matki, który przypada na 26 maja, postanowiliśmy poruszyć z doktorem Piotrem Gryglasem tematy dotyczące kobiet w ciąży i młodych mam. omówiliśmy w programie Dzień Dobry TVN problem cukrzycy u kobiet w ciąży oraz kwestię odstawienia maleństwa od piersi.

  Fundacja Pro-Test z pomocą dietetyków wzięła pod lupę najpopularniejsze diety. Najlepszymi dietami okazały się te, które uwzględniają płeć, wiek i aktywność fizyczną stosującego dietę. Najgorsze są głodówki i diety oczyszczające. Gościem Dzień Dobry TVN był Piotrek Koluch z Fundacja Pro-Test oraz Barbara Dąbrowska- Górska, dietetyk z Dietosfery.

  Maks Cudny choruje na zespół wrodzonych wad rozwojowych centralnego układu nerwowego. Lekarze dawali mu tylko dwa dni życia. W lipcu skończy sześć lat. Mama Maksa nie wierzy w diagnozy lekarzy. Czym jest zespół wrodzonych wad rozwojowych centralnego układu nerwowego i, co oznacza on dla dziecka i jego rodziców?

  Coraz więcej gimnazjalistów ma poważne problemy z otyłością i nadwagą. Grozi to co piątemu dziecku. Takie wnioski wyciągają autorzy pierwszego w Polsce badania nad otyłością wśród najmłodszych, przeprowadzonego przez lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka. Czy winą za nadwagę u dzieci należy obarczać rodziców? Gośćmi DDTVN byli: pediatra dr Wojciech Feleszko, dziennikarka Katarzyna Dowbor i restauratorka Agnieszka Kręglicka.

  Naukowcy przekonują nas, ze bez diety nasze starania o zgrabną sylwetkę spełzną na niczym. Dopiero trening w połączeniu ze zmianą trybu życia może wpłynąć na zmianę sylwetki. Dlaczego tak łatwo jest nadrobić spalone kalorie? Czym jest odchudzanie, a czym jest odtłuszczanie? O to zapytaliśmy naszych gości: Tomasza Brzózkę, instruktora personalnego i Barbarę Dąbrowska-Górską, dietetyka Dietosfera.

  Dziś w Dzień Dobry TVN premiera teledysku "Masz dar". Piosenka wspiera kampanię edukacyjno-informacyjną "Podziel się życiem", zachęcającą do rejestracji Dawców Szpiku. Artyści biorący udział w projekcie namawiają również do zbierania środków na rozbudowę dziecięcego Oddziału Hematologii, Onkologii i Transplantologii w Poznaniu.

  Dwa lata temu, 4 czerwca, odeszła wybitna siatkarka Agata Mróz-Olszewska. Walcząca z białaczką sportsmenka wielokrotnie publicznie mówiła o tym, że w Polsce liczba dawców szpiku kostnego jest znacznie mniejsza niż w innych krajach Europy. Redakcja PANI kolejny rok angażuje się w działania propagujące ideę oddawania szpiku. W ramach akcji Życzenie Agaty oddawało krew i rejestrowało się w banku szpiku wiele znanych osób.

  Większość wakacyjnych infekcji wynika z przechłodzenia organizmu - wyjaśnia dr Piotr Gryglas. Różnica temperatur, klimatyzacja, a zwłaszcza zimne napoje często prowadzą do zachorowań na anginę. Kąpiele w zimnej wodzie i związane z tym wychłodzenie organizmu powodują zapalenie pęcherza, zwłaszcza u kobiet. Dzieci są narażone na zapalenie ucha.

  Masz już dość tradycyjnych zabiegów pielęgnacyjnych? Potrzebujesz odmiany i kontaktu z naturą? Mamy dla ciebie propozycję - o twoje dłonie, stopy, a nawet całe ciało zadbają malutkie rybki Garra Rufa! Potocznie mówi się o nich nawet "rybi doktorzy". Czy jest to zabieg w pełni bezpieczny i naprawdę skuteczny? Czy Polki są gotowe na tego typu doznania?

  Młody oficer Gromu, odbywający służbę w Iraku, zasłużył na miano bohatera. Wyjął ładunek wybuchowy z rąk swojego niedoświadczonego kolegi tym samym ratując mu życie. Niestety ładunek wybuch, a żołnierz stracił obie dłonie. W nocy z 4 na 5 czerwca 2010 roku zespół chirurgów Szpitala Powiatowego w Trzebnicy dokonał pierwszego w Polsce jednoczesnego przeszczepu obu rąk.

  Często z niewiadomych przyczyn bolą nas plecy. Tygodniami boli głowa lub łapiemy infekcję za infekcją. To cena, jaką płacimy za życie w nieustannym stresie. Jakie są jego najczęstsze i najgroźniejsze objawy? Jak je leczyć? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z lekarzem i badacz systemu immunologicznego, dr. Pawłem Grzesiowkim.

  Gościem "Zielonych drzwi" i Anny Maruszczeko był Jacek Gugulski, prezes Stowarzyszenia Chorych na Przewlekłą Białaczkę Szpikową oraz Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych.

  W ich przebudzenie wierzyli jedynie najbliżsi. Miesiącami czuwali przy ich łóżkach, mówili do nich, puszczali ulubioną muzykę, czekali... choć lekarze praktycznie nie dawali szans. A czekać warto było. Chęć życia, miłość i wiara sprawiły, że dziś żyją po raz drugi. Janusz Danielewicz zapadł w śpiączkę na 13 miesięcy. Radek Klejbor był w śpiączce przez 7 miesięcy. Jak często zdarzają się takie cuda?