Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Polacy utożsamiają zdrowe odżywianie przede wszystkim z regularnym spożywaniem trzech posiłków dziennie. Czy rzeczywiście to wystarczająca ilość? Jak się odżywiać, czego unikać, jakich produktów nie łączyć? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyczkę Alicję Kalińską.

  Poród dla kobiety jest zawsze okupiony bólem i cierpieniem. Większość matek uważa jednak, że tak powinno być. Sądzą, że poród naturalny jest najlepszy dla dziecka, a cierpienie i ból rodzącej jest w to wpisane. Dlaczego kobiety nie myślą o sobie podczas porodu? Dlaczego lekarze namawiają kobiety na porody naturalne?

  Bohaterem dzisiejszego reportażu jest Kacper, którego zdeformowana przez naczyniaka twarz budzi sensację. Dziś Anna Maruszeczko rozmawia ze swoimi gościem o naczyniakach i o tym, jak je leczyć i jak pomóc dzieciom dotkniętym naczyniakami.

  Jest bogatym źródłem karotenu, witamin i smaku. Jej regularne spożycie wpływa nie tylko na obniżanie poziomu tłuszczów we krwi, ale gwarantuje także piękną, złocistą skórę. Marchew - to właśnie z niej otrzymujemy jeden z najzdrowszych soków. Jak powstaje? Jak wybrać tę najlepszej jakości? Ile soku jest w soku? Na te pytania odpowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN dietetyk Magdalena Jarzynka.

  „Najpierw jest osłupienie. Pustka w głowie, poczucie absurdu. I niedowierzanie. Jeszcze rozpaczliwe pytania – zaprzeczenia. Panie doktorze, na pewno…? To musi być pomyłka! […] Każdy, kto usłyszał, że w jego ciele zalągł się ten twór-nowotwór, wie, o czym piszę.” Powyższe słowa napisał Kamil Durczok we wstępie do książki prof. Krzysztofa Składowskiego „Wspólnie pokonajmy raka”. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Krzysztofa Składowskiego i jego byłego pacjenta - Kamila Durczoka.

  W kawiarence TVN Cafe każdy mógł przyjść i wykonać badania spirometryczne zupełnie za darmo. Na czym polegają takie badania i jakie choroby mogą wykryć oraz kto, przede wszystkim, powinien się przebadać?

  W Kanadzie ministerstwo zdrowia zaleca dzieciom i młodym ludziom, by nie korzystali z telefonów komórkowych, bo telefony mogą zwiększać zachorowalność na nowotwór mózgu. Czy mamy zatem zabrać telefony komórkowe dzieciom i je po prostu wrzucić? Jak bardzo jesteśmy narażeni na oddziaływanie fal elektromagnetycznych emitowanych przez komórkę? Dlaczego telefony rozgrzewają się i czy mogą podgrzać ludzki mózg?

  Fundacja Rak’n’roll oraz magazyn ELLE organizują specjalną, charytatywną akcję dla kobiet dotkniętych chorobą nowotworową. Dla wielu z nich utrata włosów bywa dotkliwsza niż utrata piersi. Kobiety takie czują się nieatrakcyjne i izolują się od społeczeństwa. Tą akcją organizatorzy chcą przekonać wszystkich, że brak włosów nie jest powodem do wstydu.

  Każdy dorosły powinien wiedzieć, jak jak udzielić dziecku pierwszej pomocy. Inaczej wygląda pierwsza pomoc udzielana starszemu dziecku, a inaczej niemowlęciu. O tym, jak sprawnie udzielić takiej pomocy oraz, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy próbie ratowania życia rozmawialiśmy z Reni Jusis oraz z ratownikiem medycznym Tomaszem Liberą.

  Maciej Abakumow jest wynalazcą nowego urządzenia usprawniającego osoby z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dzięki niemu Ewa zamieniła kule na kije do nordic walking, a niebawem zatańczy na ślubie przyjaciółki. Już teraz pobiera lekcje tańca!

  Ponad jedna trzecia Polaków odkłada lub odwołuje wizytę u lekarza z powodów finansowych. To największy odsetek pacjentów wśród krajów europejskich. O tym, jak temu zapobiec rozmawialiśmy w studiu zień Dobry TVN z rzecznikiem praw pacjenta Krystyną Barbarą Kozłowską.

  Kobiety z nowotworem też mogą być matkami. Nie trać marzeń o macierzyństwie. Postęp medycyny daje coraz więcej możliwości. Gościem Anny Maruszeczko był dr Kamil Zalewski z Kliniki Nowotworów Narządów Płciowych Kobiecych.

  Są bogatym źródłem witaminy C, poprawiają trawienie i są smaczne - pomarańcze. To właśnie z tych owoców powstaje najpopularniejszy sok na świecie. Dlaczego warto pić sok pomarańczowy? Jak wybrać ten najlepszej jakości? Gościem Dzień Dobry TVN była dietetyk Magdalena Czyrynda–Koleda.

  Każdego roku na tę chorobę zapada około 100 milionów ludzi. Czy da się przed grypą uchronić? Czy warto szczepić się przeciwko grypie? Kiedy należy to zrobić? Jak się leczyć, gdy jednak grypa nas dopadnie? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN internistę Piotra Gryglasa.

  Rodzice Zuzi deklarują, że ich córka, mimo niepełnosprawności, nie ma żadnej taryfy ulgowej. Jakie mogą być skutki nadopiekuńczości wobec niepełnosprawnego dziecka? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN Anna Maruszeczko rozmawiała z Magdaleną Krajewską, pedagogiem i doradcą rodzinnym. Czy często rodzice niepełnosprawnego dziecka mówią, że są szczęśliwi?

  Zmaga się z nią 8 milionów Polaków. Bagatelizowana i nieleczona może trwać latami. Czy wystarczy wziąć się w garść, by pokonać nerwicę? O tym rozmawialiśmy w programie Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi: psychologiem Anną Mochnaczewską-Dzik, kardiologiem Michałem Ciszewskim, Arturem Królem, który miał nerwicę lękową oraz z Barbarą Falandysz.

  Jesień to okres przeziębień i zwiększonej zachorowalności na grypę. Doktor Paweł Grzesiowski podpowiada w Dzień Dobry TVN, jak jak poprawić odporność dziecka. Opowiedział też o najczęstszych chorobach wieku dziecięcego.

  W Polsce nie istnieje ani jeden bank mleka kobiecego, podczas gdy w Europie jest ich 160. W niektórych sytuacjach, kiedy matka nie może karmić, a dla niemowlaka kobiece mleko jest niezastąpione, banki mleka są niezbędne. Jeśli ich nie ma, rośnie czarny rynek, w Polsce nie wiadomo jak duży.

  Pomóżmy wspólnie małej Mai Bratoń i jej rodzinie. Ta 2–letnia dziewczynka ponad rok temu w wyniku sepsy straciła nóżki i rączki. Dziś potrzebuje rehabilitacji, odpowiedniego wózka i fotelika, który pozwoli jej się poruszać. W przyszłości będzie potrzebować protez. Dzień Dobry TVN gościliśmy Maję i jej rodziców.

  Przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa, wady wrodzone - to tylko niektóre skutki picia alkoholu lub palenia tytoniu przez kobiety w ciąży. Mimo to 11 proc. Polek przyznaje, że paliło w ciąży, a 14 proc. piło alkohol. Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny przedstawili wyniki ogólnopolskiego badania na ten temat. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: ginekolog dr Grzegorz Południewski i aktorka Elżbieta Jędrzejewska.

  Kobiety nie wiedzą, że zaburzenia pracy gruczołu tarczycy mogą utrudniać zajście w ciążę, a także powodować problemy z donoszeniem ciąży. Czy kobieta chorująca na tarczycę może urodzić zdrowe dziecko? Jak leczy zaburzenia pracy gruczołu tarczycy, gdy kobieta jest już w ciąży? Na te pytania odpowiedziała w Dzień Dobry TVN endokrynolog Lucyna Bednarek- Papierska.

  Michał Stanowski jest pomysłodawcą, inicjatorem oraz koordynatorem Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku – ruchu osób niepełnosprawnych, ich instruktorów i wolontariuszy. Anna Maruszeczko gościła go w "Zielonych drzwiach".

  Od jakiegoś czasu trwa dyskusja o tym, czy szczepić dzieci. Mimo tego, że naukowo obalono mit, że szczepionka na świnkę, odrę i różyczkę miałaby powodować u dzieci autyzm, rodzice wciąż boją się szczepić dzieci. Takie zachowania w Europie doprowadziły do największej od lat epidemii odry.

  Niedopasowane do potrzeb stanowisko pracy oraz nasze złe nawyki mogą powodować problemy ze zdrowiem. Może nas zawodzić wzrok, boleć kręgosłup, możemy mieć kłopoty z układem krążenia. W studiu dzień Dobry TVN lekarka medycyny pracy Ewa Trzepla zdradziła, jak radzić sobie w niesprzyjających warunkach biurowych.

  Pan Sylwester Nowak od 6 lat jest zaangażowany w działalność Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Obecnie jest jednym z wychowawców w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym na warszawskiej Pradze. Przez 6 lat był wolontariuszem tej organizacji. Dziś był gościem Anny Maruszeczko w cyklu "Zielone drzwi".

  Jak odnaleźć prawdziwą przyczynę dolegliwości gastrycznych? Jakie produkty mogą powodować wzdęcia i niestrawność? O tym w Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas.

  Czy problemy z uzębieniem przekładają się na funkcjonowanie całego, naszego organizmu? Jaki wpływ mają na serce i poziom insuliny we krwi? Reporter Dzień Dobry TVN zapytał o to specjalistę periodontolog dr n. med. Małgorzatę Nędzi-Górę.

  W lipcu Polacy kupili 800 tys. opakowań tabletek, które wspomagają odchudzanie. W sumie wydaliśmy na nie 18 mln zł. Eksperci uważają jednak, że strata pieniędzy, bo tabletki nie gwarantują spadku wagi. Co tabletkach odchudzających sądzi dietetyk Magdalena Makarowska? O komentarz poprosiliśmy także piosenkarkę Katarzynę Klich.

  To ona sprawia, że niektórzy z nas nie mogą się oprzeć tłustym potrawom i tuczącemu alkoholowi. Czy to przez nią podjadamy wieczorami? Czy przyczynia się do problemów w sypialni, depresji, a nawet choroby Alzheimera. W studiu Dzień Dobry TVN o tajemniczej substancji rozmawialiśmy z dietetyczką Alicją Kalińską.