Profilaktyka zdrowia

  Czy to prawda, że ciężarna kobieta nie może przyjmować żadnych środków znieczulających? Co na to nasz ekspert, doktor Piotr Gryglas? Dlaczego dla dziecka w łonie matki najniebezpieczniejszy jest pierwszy trymestr?

  Migrena jest chorobą, która nie spotyka się ze zrozumieniem i akceptacją - mówił w Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Dawid Słomianko. Jak traktować osobę, która ma atak migreny? Do czego można porównać ból głowy, który towarzyszy migernie? O tym neurolog dr Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska.

  Jak odróżnić polskie warzywa od warzyw z importu? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN Annę Kłujszo, która prowadzi internetowy warzywniak oraz dietetyczkę Annę Jelonek.

  Pobyt dziecka w szpitalu to stres i przeżycie zarówno dla dziecka jak i rodziców. Ich obecność przy dziecku zazwyczaj przyspiesza powrót dziecka do zdrowia. Dlaczego zatem w szpitalu w Zdrojach obowiązuje zakaz przebywania rodziców z dziećmi? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychologa Magdalenę Bil, prezesa Fundacji Rodzicdziecko oraz Marylę Podemską z Centrum Zdrowia Dziecka.

  "Nie siadaj na zimnym, bo możesz dostać wilka!", "Obcinanie włosów je wzmacnia", "Brązowy cukier jest zdrowszy od białego", "Nie czytaj przy słabym świetle, bo zepsujesz sobie wzrok". W studiu Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski omówił najpopularniejsze medyczne mity.

  Obie chorowały na raka. Jedna z nich założyła salon piękności dla kobiet, które walczą z rakiem, bo one też, pomimo wyniszczającej choroby, chcą czuć się piękne. Barbara Falandysz i Joanna Wiszniewska, zalożycielka salonu piękności dla kobiet chorych na raka były gośćmi Dzień Dobry TVN.

  To tytuł książki, która jest zapisem rozmowy Katarzyny Jabłońskiej z ks. Janem Kaczkowskim, gościem Dzień Dobry TVN, który opowiada w niej o swojej walce z rakiem. Co ma wspólnego z chorobą księdza Jana, Bogu ducha winien, ksiądz Jerzy Popiełuszko?

  Uporczywe bóle, nadwrażliwość na światło, mdłości. To elementarne objawy migreny. Cierpi na nią coraz więcej osób. Czy mamy do czynienia z epidemią? Czy z migreną można walczyć i wygrać? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy neurologa dr Marię Magdalenę Wysocką-Bąkowską.

  Można być uzależnionym od alkoholu, Internetu, jedzenia, nikotyny, ale czy można być uzależnionym od nieszczęścia? Okazuje się, że jak najbardziej! W studiu Dzień Dobry TVN Robert Rutkowski, psychoterapeuta uzależnień, opowiedział o etiologii i genezie tego typu uzależnienia.

  Są takie przedszkola i szkoły, w których "bezglutenowe dzieci" są traktowane w inny sposób. Czy MEN powinno tak zróżnicować menu szkolne, by każde dziecko mogło odżywiać się w sposób, w jak pozwala mu na to organizm i biologiczne predyspozycje? Goścmi Dzień Dobry TVN były: Grażyna Jezierska-Helbert, dyrektor przedszkola, które przyjmuje dzieci z celiakią oraz Małgorzata Źródlak z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, mama dziecka, które z tą chorobą boryka się od urodzenia.

  Fundacja TVN "nie jesteś sam" jako jedna z wielu zgłosiła się do firmy Ryanair, która obiecała przekazać na cele charytatywne zysk ze sprzedaży kalendarza. Firma zdacydowała że100 tys. euro w tym roku trafi do Fundacji TVN!

  Dwie elektrody wprowadzone do mózgu niwelują patologiczną agresję, czyli polska rewolucja w medycynie na światową skalę! Jako pierwsi w kraju przeprowadzili tę operację bygdoscy neurochirurdzy.

  Światłowstręt, nadwrażliwości na dźwięki, nudności i wymioty, pulsujący silny ból głowy to oznaki migreny. Cierpi na nią co trzecia kobieta w Polsce. Czy migrena jest chorobą dziedziczną? Jak odróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy?

  Pięć dni jesz co chesz, a dwa dni pościsz - to założenia kontrowersyjnej diety dr. Mosley'a. Czy ta dieta jest skuteczna? Czy rzeczywiście przez pięć dni można jeść wszystko to, na co ma się ochotę? Czy każdy może stosować dietę 5:2? O diecie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetyczką Alicją Kalińską. Dlaczego tyjemy?

  Zbawiennie działa na nasz organizm. Poprawia koloryt skóry, funkcjonowanie układu pokarmowego i oczywiście jest bardzo smaczna. Jak zadbać o to, by w diecie Twojego dziecka nie zabrakło marchewki. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyczkę Agatę Ziemnicką.

  Dlaczego lekarze bagatelizują leczenie bólu? Jak leczyć ból? Jak pomóc i uśmierzyć ból osoby, która w męczarniach umiera na raka? Szymon Chrostowski z Koalicji na Rzecz Walki z Bólem oraz Piotr Sałyga, mąż blogerki, która zmarła na raka, byli gośćmi Dzień Dobry TVN.

  Tzw. nutrikosmetyki, czyli kosmetyki w tabletkach, zyskują na popularności. Czym są i czy rzeczywiście działają? O to kiedy możemy je stosować i na co uważać korzystając z nich spytaliśmy dermatologa dr Ewę Chlebus.

  Gościem Zielonych Drzwi był dr Krzysztof Łanda, Prezes Fundacji Watch Health Care. Wytłumaczył nam przy jakich schorzeniach możemy liczyć na sfinansowanie leczenia przez NFZ za granicą? Jak wygląda cała procedura i jak długo trwa? Czego NFZ nie finansuje? Dlaczego dyrektywa transgraniczna, która ma wejść w życie w październiku tego roku, nazywana jest przełomową?

  Dlaczego w Polsce nastolatki nie mogą pójść do ginekologa bez zgody matki, pomimo, że zgodnie z polskim prawem już 16-latka może uprawiać seks? Czy leki hormonalne mają negatywny wpływ na zdrowie młodych kobiet? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy mamę 4 dzieci Edytę Poncyliusz oraz ginekologa dr. Grzegorza Południewskiego.

  Czy warto korzystać z Internetu, samodzielnie diagnozując stan swojego zdrowia? Przypadek bohaterki naszego reportażu pokazuje, że czasami tak. O "leczeniu" przez Internet i wymianie wiedzy medycznej w sieci rozmawialiśmy z dr. Pawłem Grzesiowskim.

  Są takie osoby, które chociaż słyszą to, z różnych powodów, nie potrafią mówić i mają problemy z koordynacja ruchową rąk więc nie mogą też wspomóc swojej komunikacji gestami lub pismem. Taką osobą jest m.in. bohaterka dzisiejszego reportażu Karolinka, która, jak mówi jej mama, w głowie ma cały kosmos, ale musi się nauczyć go nam przekazać.

  Czym się objawia, jakie są przyczyny i jak leczyć atopowe zapalenie skóry? W studiu Dzień Dobry TVN, na Państwa pytania odpowiadał dr Piotr Gryglas.

  Co dolega dziecku, czy powinnam już dzwonić na pogotowie, czy może sytuacja nie jest na razie na tyle poważna? Rodzice często zmagają się z podobnymi problemami. Na rynku pojawił się właśnie poradnik „Moje dziecko zawsze zdrowe”, w którym znaleźć można odpowiedzi na tego typu pytania. O samej książce oraz o tym, jak amerykański poradnik pasuje do polskich realiów rozmawialiśmy z dr. Wojciechem Feleszko.

  Alergia na pyłki roślin, na jad owadów, na produkty spożywcze. W okresie wiosenno-letnim osoby uczulone przechodzą istne piekło. W studiu Dzień Dobry TVN dr Piotr Dąbrowiecki pełnił dyżur i odpowiadał na Wasze pytania zadawane na czacie.

  Gościem Anny Maruszeczko "Zielonych drzwiach" była prof. Anna Latos-Bieleńska, specjalista genetyki klinicznej i laboratoryjnej genetyki medycznej, która opowiedziała o tym, jak wykrywa się i leczy choroby genetyczne. Człowiek ma bardzo dużo genów, a mutacja tylko jednego genu może prowadzić do różnych chorób genetycznych. Dzisiaj znamy aż 8 tysięcy chorób genetycznych, ale tych chorób i mutacji może być znacznie więcej. Poznajcie historię bliźniaczek Julii i Karoliny Rabendy.

  Które infekcje wirusowe mogą zagrażać życiu dziecka? O tym w studiu Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas, który także ostrzega rodziców przed niebezpiecznymi zabawami z dziećmi i podkreśla, by zwracać szczególną uwagę na sposób trzymania dziecka za rękę. Dlaczego?

  Jakie są pierwsze objawy wszawicy i, jakie są metody jej leczenia? Kto odpowiada za problem wszawicy u dziecka - szkoła czy rodzic? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Danutę Kozakiewicz, dyrektorkę szkoły podstawowej nr 103 w Warszawie oraz Łukasza Preibisza, dermatologa.