Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Kamil Szymański trafił do internatu dla dzieci niewidomych w Krakowie 3 lata temu. Ma dwa domy, jeden w Krośnie, gdzie mieszkają rodzice, a drugi w Krakowie, gdzie się uczy. Poznajcie historię niewidomego Kamila. Goścmi Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" byli: Dorota Wrona, tyflopedagog oraz Wojciech Maj, tłumacz.

  Jakich badań możemy się domagać trafiając do szpitala? O czym mówią podstawowe badania krwi? Na czym polega tzw. badanie podmiotowe i przedmiotowe? O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy internistę dr. Piotra Gryglasa. Jakie zagrażające życiu choroby rozpoczynają się bardzo niewinne?

  Coraz częściej ludzie ze zwykłych papierosów przerzucają się na e-papierosa. Do tej pory można było je swobodnie palić w miejscach publicznych. Czy od Nowego Roku będzie to zakazane? Co tak naprawdę zawiera w sobie e-papieros i dlaczego tak drażni ludzi niepalących, dowiedział się reporter Dzień Dobry TVN.

  Czy wiedzieliście o tym, że przy zabiegu „in vitro” można zaplanować płeć dziecka? Taka manipulacją płcią dziecka pojawiła się po raz pierwszy w Chinach w latach 70. Teraz stosowana jest m.in. w USA. Czy w Polsce zdarzają się przypadki manipulowania płcią dziecka? Czy do dr. Romualda Dębskiego, ginekologa i położnika zgłoszają się pary, które chcą mieć dziecko konkretnej płci?

  Nieustanne zmęczenie, ciągłe uczucie bólu i ciężkości nóg to pierwsze objawy powstawania żylaków. Problem ten dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć u tych pierwszych występuje częściej. Jak zapobiegać żylakom? Co robić, gdy już je mamy? O tym ekspert Dzień Dobry TVN Piotr Gryglas, lekarz internista.

  Wczesne wykrycie HIV i jego odpowiednie leczenie pozwala nosicielom wirusa na w miarę normalne życie. Dlatego warto się badać. W studiu Dzień Dobry TVN przekonywali: prof. dr hab. Alicja Wiercińska-Drapało z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Robert Piotr Łukasik, prezes i założyciel Zjednoczenia „Pozytywni w Tęczy” oraz terapeuta pracujący z osobami HIV-Plus. Czy to prawda, że tyle samo lat może przeżyć osoba zarażona wirusem HIV, ile osoba zupełnie zdrowa?

  Co zawiera w sobie słodzik i jakie są negatywne skutki jego stosowania? O tym, czy produkty light są naprawdę light opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN dietetyk Anna Jelonek.

  Chętnie kupujemy dzieciom przed Świętami Bożego Narodzenia kalendarze adwentowe z czekoladkami, które mają umilić czas oczekiwania na magiczne święta. Okazuje się jednak, że dzieci nie powinny jeść czekoladek z tych kalendarzy, bo są szkodliwe. Mogą zawierać oleje mineralne, które są rakotwórcze i uszkadzają wątrobę - wyjaśnia Piotr Koluch z Fundacji PRO-TEST. Jak te szkodliwe substancje dostają się do czekoladek?

  Co tak naprawdę wiemy o GMO? Czy nasza wiedza jest na tyle obszerna, żeby wypowiedzieć wojnę GMO? Czy żywność modyfikowana genetycznie rzezczywiście powoduje choroby nowotworowe? Na te pytania odpowiedzieli goście Dzień Dobry TVN: dr Sławomir Sowa z Laboratorium Kontroli Genetycznie Modyfikowanych Organizmów oraz Marek Kryda z Instytutu Spraw Obywatelskich. Dlaczego GMO podzieliło naszych gości?

  Okazuje się, że nie tylko powinny nas interesować etykiety na produktach spożywczych, ale także na kosmetykach. W nich też mogą się znaleźć substancje znacząco wpływające na nasze zdrowie. Czym są parabeny i silikon? Jakich składników należy unikać, a jakich zupełnie się nie bać? W studiu Dzień Dobry TVN definicje trudnych słów, którymi opatrzone są etykiety na kosmetykach, wyjaśniła Patrycja Wiśniewska.

  Dziś w Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas zajął się sprawą zaburzeń oddechowych! Jak leczy się chrapanie i bezdech? Czym mogą grozić i, czy rzeczywiście mają wpływ na zwiększenie zagrożenia zawałem?

  Jak sobie poradzić, kiedy nasz wzrok nie jest już najlepszy? Jak prawidłowo dbać o oczy? Co zrobić, kiedy oczy szczypią i swędzą? W kawiarence TVN Cafe, dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z dr. n. med. Jaromirem Wasylukiem - specjalistą chorób oczu, który udzielił naszym widzom kilku praktycznych wskazówek.

  Sezon grzewczy, leki na nadciśnienie, tabletki hormonalne, a przede wszystkim palenie tytoniu. Co jeszce szkodzi naszym oczom? Czy prawdą jest że wywary z rumianku i świetlika pomagaja na oczy? W kawiarence TVN Cafe, dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z dr. n. med. Jaromirem Wasylukiem - specjalistą chorób oczu.

  Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, na łamach Gazety Wyborczej, wyraziła dość kontrowersyjną opinię: problemy z płodnością stały się powszechne, bo kobiety opóźniają zajście w ciążę. Czy ciąża przed 30. jest gwarancją poczęcia dziecka w sposób naturalny i owocuje brakiem problemów w życiu płodowym? Czy to prawda, że kobiety przed trzydziestką nie potrzebują in vitro? W studiu Dzień Dobry TVN o pragnieniu kontrolowania urodzin przez polityków rozwialiśmy z ginekologiem dr. Witoldem Rogiewiczem.

  Mówi się przekornie, że oczy są zwierciadłem naszej duszy. Okazuje się, że mogą być także odzwierciedleniem zdrowia naszego organizmu. Jak prawidłowo dbać o oczy, jak Polacy o nie dbają i na jakie dolegliwości najczęściej się skarżą? Czy przykładanie wywarów z ziół skutkuje? W kawiarence TVN Cafe, dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska spotkała się z dr. n. med. Jaromirem Wasylukiem - specjalistą chorób oczu.

  Jak długo stosować dietę na własną rękę? Ile wyrzeczeń jest w stanie znieść organizm ludzki? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była dietetyczka Agata Białek. Podsumowała istniejące diety i określiła czas ich trwania. Jaki jest stosunek wagi ciała do czasu trwania diety?

  Ewelina Kamińska i Aneta Kańczugowska mają mężów, którzy poruszają się na wózku. Jak wygląda życie z osobą niepełnosprawną? Jak dzielą się obowiązkami ze swoimi partnerami? Czy często słyszą pytanie: "po co ci to było"?

  Jak linie lotnicze traktują kobiety w zaawansowanej ciąży? Czy ciężarna powinna latać samolotem? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN dr. Krzysztofa Mazurka, naczelnego lekarza lotnictwa cywilnego.

  Koniecznośc rywalizacji, szybkie tempo życia i chaos powodują, że mieszkańcy dużych miast szybciej zapadają na choroby psychiczne niż na przykład mieszkańcy wsi. Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się do poradni? O kometarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy dr n. med. Magdę Namysłowską, psychiatrę i psychoterapeutę. Jaka jest jej diagnoza?

  Jak się objawia wirus bostoński? jak go leczyć? Czy jest groźny dla kobiet w ciąży? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN naszego eksperta doktora Piotr Gryglasa.

  Podobno najgorsze dla naszego słuchu są słuchawki, które wkładamy bezpośrednio do ucha - te szkodzą nam najbradziej. Czy wystarczy zmiana słuchawek? Które urządzenia codziennego użytku są najbardziej szkodliwe dla naszego słuchu? O wpływie dźwięków na ludzki organizm rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr n. med. Anną Geremek-Samsonowicz, otolaryngologiem i audiologiem. Co jest pierwszym objawem utraty słuchu?

  Poród może być traumą zarówno dla matki jak i dla dziecka. W którym szpitalu najlepiej rodzic? Które szpitale w danej okolicy mają najlepsze porodówki? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Katarzyna Barańska-Kwasiborska z Fundacji „Rodzic po ludzku” oraz Aneta Todorczuk-Perchuć. Jak aktorka wspomina swój poród? Kto stworzył wykaz najlepszych szpitali do rodzenia? Jakie informacje można jeszcze znaleźć na stronie internetowej stworzonej przez Fundację "Rodzic po ludzku"?

  Anna Maruszeczko zaprasza na kolejny odcinek "Zielonych drzwi", w którym rozmawia z zaproszonymi gośćmi, rodzicami niepełnosprawnych dzieci, o tym, jak wspierać takie dzieci. Syn Pani Barbary Tarnowskiej jest studentem prawa, a syn Pana Michała Laksy jest aktorem kabaretowym.

  Kiedy młoda kobieta powinna pójść na pierwszą wizytę do ginekologa? Czy wtedy, kiedy planuje rozpocząć współżycie? O tym, jak się przygotować do takiej wizyty zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN ginekolog Iwonę Szaferską. O co ginekolg może Cię zapytać podczas pierwszej wizyty?

  300 milionów dolarów dostali naukowcy z Polski i USA na stworzenie atlasu genomu raka. Informacje zawarte w tym atlasie pomogą skuteczniej walczyć z nowotworami!

  Z dr Izabelą Tilszer rozmawiliśmy w Dzień Dobry TVN o mezoterapii, zabiegu medycyny estetycznej, który jest tańszy niż operacja plastyczna i daje spektakularne efekty. Pozwala bowiem zregenerować skórę. Które partie ciała można poddać temu zabiegowi? Jak często mozna go powtarzać i czy sa jakieś przeciwskazania do korzystania z mezoterapii?

  Dr Piotr Gryglas odpowia w Dzień Dobry TVN na listy widzów. Tym razem radzi, co zrobić z uporczywymi zaparciami. Czy wystarczą leki przeczyszczające i herbatki ziołowe? Co jest przyczną leniwej pracy jelit? Czy przeziębienie częściej przenosi sie drogą kropelkową, czy przez dotyk? Zobaczcie eksperyment, który dr Piotr Gryglas przeprowadził w Dzień Dobry TVN. A jaką teorię na temat zarazków i wirusów ma Marcin Prokop?

  Kiedy hormony przejmują władzę nad kobietą? Jakie objawy towarzyszą zespołowi napięcia przedmiesiączkowego? Czy wszystkie kobiety cierpią na PMS i jak nie dać się hormonom? O zespole napięcia przedmiesiączkowego rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z endokrynologiem CMKP dr Lucyną Bednarek-Papierską.

  Internet jest doskonałym źródłem informacji. Nie powinniśmy jednak bezkrytycznie wierzyć we wszystko co znajdziemy w sieci, zwłaszcza jeśli chodzi o informacje na temat zdrowia. O "samoleczeniu", na podstawie rad znajdowanych na forach internetowych, rozmawialiśmy z dr. Piotrem Gryglasem

  Wszyscy doskonale wiemy, że spożywanie alkoholu metylowego grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Okazuje się jednak, że szkodliwe może być dla naszego zdrowia także wdychanie oparów metanolu, który jest obecny np. w płynie do spryskiwaczy. Jaka dawka może być niebezpieczna dla zdrowia i jakie mogą być konsekwencje takiego zatrucia, spytaliśmy dr. Piotra Burdę - krajowego konsultanta w dziedzinie toksykologii.