Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  W "Zielonych Drzwiach" rozmawialiśmy dziś o akceptacji chorego dziecka, o sporcie, o biegach na wózkach inwalidzkich. Anna Maruszeczko gościła Łuszkasza Szeligę, sportowca i trenera, prezesa PZSN oraz organizatora zawodów dla osób niepełnosprawnych. Jak dużą rolę w życiu osoby niepełnosprawnej odgrywa sport i aktywność fizyczna?

  Ostatnio dużą popularność zyskuje dieta bez pszenicy. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Małgorzatę Źródlak, która reprezentuje Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiaklią. Czy nastała rewolucja w sposobie odchudzania się, czy może ta metoda była już znana i stosowana? Czy nowa modyfikowana pszenica, która ma 42 chromosomy jest dla nas szkodliwa? W jakich produktach możemy się spodziewać glutenu?

  Zespół Aspergera to odmiana autyzmu. Osoby z Aspergerem mają problemy w kontaktach międzyludzkich, ich zachowanie jest często ekscentryczne. Przy czym oni sami nie uważają sie za odmieńców. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: dziennikarz Antoni Bohdanowicz, który ma zespół Aspergera oraz terapeuta Robert Rutkowski.

  Modyfikowane czy krowie? Polskie mamy ogarnął szał na punkcie zdrowego jedzenia! Czy to prawda, że, do pewnego roku życia, mleko krowie jest szkodliwe dla dziecka? Ile cukru jest w mleku krowim, a ile w modyfikowanym?

  Kiedy jej dzieci zaczęły chorować postanowiła zmienić ich dietę. Rezultaty były zaskakujące. Jak uniknąć chemii w jedzeniu, by nie zbankrutować i nie spędzać całego wolnego czasu w kuchni? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Julita Bator, autorka książki o zdrowym żywieniu. Czy czytanie etykiet na produktach spożywczych wystarczy, by uniknąć zjedzenia całej tablicy Mendelejewa?

  O swoją wagę walczyła całe swoje życie. Wie z jakimi przeciwnościami spotykają się z otyli. Dlaczego całe życie tyła? Gościem Dzień Dobry TVN gościem była Magdalena Gajda, rzeczniczka praw osób chorych na otyłość. Skąd bierze się u osób otyłych zwiększony głód?

  Mózg dziecka znacząco różni się od mózgu człowieka dorosłego. Nie w pełni zmielinizowane komórki nerwowe nie powinny być poddane działaniu leków psychotropowych. Klasyfikacja chorób psychicznych to klasyfikacja chorób dorosłych. Jak często u dzieci są diagnozowane choroby psychiczne? Jak je rozpoznać i leczyć? Kiedy mamy do czynienia z chorobą psychiczną, a kiedy z upośledzeniem umysłowym? Gościem Dzień Dobry TVN była Monika Gajdzik, lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, terapeuta rodzinny i indywidualny. Do kogo zgłosić się, kiedy podejrzewamy chorobę psychiczną u swojego dziecka?

  Szansą na przedłużenie życia dzieci z mukowiscydozą są, obok drogich leków i żmudnej rehabilitacji, transplantacje płuc. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: ambasadorka Walkathon z ramienia Fundacji TVN „Nie jesteś sam” - Daria Widawska oraz rzecznik organizatora Walkathonu - Maciej Wyrwas. Jak chodzić, żeby zarabiać pieniądze dla chorych dzieci? W imieniu Anny Maruszeczko zapraszamy na kolejny odcinek "Zielonych drzwi".

  Przeciętny pierwszoklasista od urodzenia zjadł już 84 kg cukru. Soki, napoje, jogurty, przetwory warzywne i owocowe, pikle, konserwy, chleb - wszystko to zawiera cukier. Dietetyczka Magdalena Jarzynka wyjaśnia w Dzień Dobry TVN arkana działania cukru na organizm człowieka.

  Czy w medycynie zdarzają się cudowne ozdrowienia? Czy organizm może się sam uzdrowić? Czy u ludzi, którzy zbyt długo czekają na przeszczep, serce może samo podjać ponownie czynność? Gościem Dzień Dobry TVN był prof. Zbigniew Gaciong. Zapraszamy na pierwszy odcinek nowego cyklu "To cud, że żyję". Poznajcie historię Rafała Jaracza.

  Nad tikami i okrzykami zapanować nie mogą. Chorzy na zespół Tourette'a mimowolnie przeklinają, mlaskają i powtarzają usłyszane przed chwilą słowa. A czy są jakieś symptomy nadchodzących ataków? Gościem Dzień Dobry TVN był: osiemnastoletni Bartek Wojtkowski, który jest chory na zespół Tourette’a , i który postanowił uświadamiać społeczeństwo, by zdjąć odium z choroby Georgesa de la Tourette'a. Towarzyszył mu tata.

  Laserowa korekcja wzroku to szansa dla tych, którzy muszą a nie chcą nosić okularów. W wakacyjnym studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: ten, który ten zabieg wykonał - dr Marcin Smorawski oraz ta, która przeszła taką korekcję wzroku - Sylwia Arnesen. Jak aktorka czuje się po tym zabiegu i jak zmieniło się jej życie?

  By pomóc chorej na raka koleżance, wystawił się na aukcji. Udało się zdobyć połowę kwoty potrzebnej na leki. Mateusz nie poddaje się łatwo, zobacz jak planuje zebrać brakujące pieniądze!

  Zemsta faraona to po prostu dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Najczęściej jej powodem jest woda. W jaki sposób jej zapobiegać i jak leczyć, by cały urlop nie biegać do toalety? Niebezpieczeństwo czyha także u nas u progu... szwedzkiego stołu. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyczkę Agnieszkę Piskałę.

  Prof. Ostrzeński jest odkrywcą Punktu G. W której warstiwe pochwy się on znajduje? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. n. med. Markiem Litmanowiczem o ginekologii estetycznej. Kto się na te zabiegi decyduje i, dlaczego są one coraz bardziej popularne? A jakie zagrożenia ze sobą niosą?

  Złogi substancji smolistych, zanieczyszczeń powietrza i substancji kaszlogennych. 27 czerwca będziemy obchodzić kolejny dzień spirometrii. Już dziś, w kawiarence TVN Cafe, można było wykonać spirometrię. W studiu Dzień Dobry TVN alergolog dr Piotr Dąbrowiecki opowiedział o zagrożeniach, jakie niesie za sobą niewłaściwe traktowanie przez nas własnego układu oddechowego.

  Kiedy się urodziła, ważyła 800 gramów. Mieściła się w jednej dłoni. Przez sto dni lekarze walczyli o jej życie. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Dorota Anisimowicz – mama Karoliny chorej na mózgowe porażenie dziecięce oraz sama Karolina wraz z siostrą Weroniką.

  Będąc w drugiej ciąży dowiedziała się, że jest nosicielką wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego), który powoduje raka szyjki macicy, jeżeli nie jest leczony. Gościem Dzień Dobry TVN była Viola Kołakowska, matka dwójki dzieci i życiowa partnerka Tomasza Karolaka. Jak przebiegało leczenie i czy jest już teraz zdrowa?

  Porody w wodzie, prody rodzinne, niespodziewane porody w taksówce i porody... w hipnozie. Księżna Kate Middleton rozważa poród w hipnozie. Czy taki poród jest bezpieczny, na czym polega i czy hipnoza jest dobrym sposobem na zlikwidowanie bólu w trakcie porodu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała certyfikowana hipnoterepeutka Karolina Piotrowska. O komentarz poprosiliśmy także ginkologa dr. Grzegorza Południewskiego.

  Deformacja stopy i ból. To schorzenie dręczy wiele Polek. Czym są tzw. halluksy i, czy za ich powstawanie odpowiedzialne są tylko zbyt ciasne buty lub buty na wysokim obcasie? Do studia Dzień Dobobry TVN zaprosiliśmy Pawła Kołodziejskiego, chirurga stopy oraz ortopedę Krzysztofa Bryłkę.

  Kolorowe napoje to sama chemia - uważa dietetyczka Anna Jelonek, gość Dzień Dobry TVN. Dlaczego w napojach, po które chętnie sięgamy, jest tak dużo chemii? Czy to prawda, że takie "chemiczne koktajle" powodują nadpobudliwość u dzieci? Czym różni się napój izotoniczny od napoju energetycznego? Dlaczego nasz dietetyk nie poleca napojów energetycznych? Czy po wypiciu kolorowego, gazowanego napoju powinniśmy od razu umyć zęby?

  Czy schizofrenię można oswoić? Jakie są pierwsze objawy choroby? Czy każdy może zachorować na schizofrenię? Czy z tej choroby można się wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychiatrą dr Anną Bortkiewicz.

  Są osoby, które na skutek niepełnosprawności przez lata nie wychodzą z domu. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Bugałę, który taką osobę spotkał wczoraj. Komu przysługuje pomoc asystenta? Czy zawsze wtedy kiedy potrzebuje pomocy? Czy niepełnosprawni znają swoje prawa? Na czym polega pomoc asystenta osoby niepełnosprawnej? W naszym studiu towarzyszyła Pawłowi Iwona Raszeja –Ostrowska, a historii wysłuchała Anna Maruszeczko.

  Jak wygląda codzienność rodziców dziecka z ADHD? Z czym dziecko z ADHD ma największe problemy? W jakim wieku można zdiagnozować u dziecka ADHD? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli rodzice 5-letniego Aleksa, który jest nadpobudliwym dzieckiem, cierpiącym najprawdopodobniej na ADHD. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog Aleksandrę Piotrowską.

  Jedno z jej ostatnich zdań brzmiało: „Kiedy to wszystko się zaczęło, poczułam, że moje życie ma sens”. Aby uczcić pamięć siatkarki, organizowana jest akcja społeczna „Życzenie Agaty”. Już wyłoniono laureatkę tegorocznej edycji. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jacka Olszewskiego oraz aktorkę Edytę Olszówkę.

  Mówią o nim przybysz z innej planety, a dokładnie Kosmitek Jonatan Aleksander z planety T21 / trisomia 21 chromosomu z Galaktyki Genu / Jo! W studiu Dzień Dobry TVN goścmi byli: rodzice małego Jonatana - Aleksandra Więcka i Kobas Laksa oraz psycholog Maria Jurowska. Towarszyszył im Komsitek Jo.

  Dziewczynki wzięły udział w turnusie odchudzającym w Centrum Zdrowia Dziecka. Tam uczyły się, jak ćwiczyć i jaką dietę stosować, by zgubić zbędne kilogramy. W naszym studiu dziewczynki i ich mamy opowiedziały, jak radzą sobie z przestrzeganiem diety i reakcją kolegów i koleżanek ze szkoły.

  Jak często, po ugryzieniu przez komara, występuje uczulenie? Czy takie ukąszenie może być dla czlowieka niebzieczne? Jakie choroby przenoszą komary? O tym w studiu Dzień Dobry TVN dermatolog Łukasz Preibisz.

  Ważą nawet 700 gramów i są wielkości dłoni. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: dr Justyna Tołłoczko - asystent kierownika Kliniki Neonantologii i Intensywnej Terapii - oraz mama wcześniaka urodzonego w 28 tygodniu ciąży Elżbieta Karpacz. Jak opiekować się wcześniakiem i jak zadbać o jego prawidłowy rozwój?