Profilaktyka zdrowia

  Kobieta, w czasie ciąży, zazwyczaj przybiera na wadze. Joanna Gocławska-Mazur, młoda mama i trenerka, w studiu Dzień Dobry TVN, opowiedziała o swojej walce z nadwagą i drodze, jaką musiała przebyć, by przeistoczyć się w motyla! Dlaczego zdecydowała się pomagać innym mamom, których kształty po ciąży stały się nieco rubensowskie? W jakim czasie, po ciąży, można zacząć ćwiczyć?

  Badania są zatrważające - co piąty młody Polak ma już za sobą eksperymenty z narkotykami! Nie są to już od dawna znane narkotyki takie jak: heroina, amfetamina i extasy, których skład i działanie są znane lekarzom. Dzieciaki sięgają także do narkotyków wieloskładnikowych, których ośrodki toksykologiczne nie są w stanie przebadać! W Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko mówił o zagrożeniu związanym z braniem nowoczesnych narkotyków i jak rozpoznać, czy dziecko jest pod wpływem dopalacza.

  Wychowanie niepełnosprawnego dziecka na pewno nie jest łatwe. Wielu mężczyzn to przerasta, dlatego odchodzą od rodziny. Dlaczego jest to takie trudne dla nich? W Dzień Dobry TVN odpowiedzieli na to pytanie Edyta Bienias – mama samotnie wychowująca niepełnosprawnego syna i Marek Wysocki – ojciec niepełnosprawnego dziecka.

  I nie po to, by szokować, ale po to, by zwrócić uwagę na palący problem - rak jąder. O raku piersi mówi się wszem wobec, ale kurtyna milczenia zapada, kiedy mamy do czynienia z rakiem jąder. Pewna grupa mężczyzn postanowiła to zmienić. W Dzień Dobry TVN gośćmi byli: dr Tomasz Bużański, urolog, oraz Rafał Liszewski, który umieścił swoje zdjęcie w Internecie w ramach solidarności z chorymi na raka jąder. Jak szukać symptomów raka jąder?

  Została potrącona przez tramwaj. W wyniku poniesionych obrażeń straciła nogę. Poznajcie Izabelę Słowik, bohaterkę kolejnego odcinka cyklu "To cud, że żyję", która powtarza wszystkim, że warto żyć i walczyć o siebie.

  Bóle kręgosłupa, ból nóg i pleców, ból podczas stosunków, następstwa rozcięcia krocza. To tylko niektóre objawy po ciąży. Jak sobie z nimi radzić, w studiu Dzień Dobry TVN wyjaśniła Monika Krawczyk - rehabilitantka.

  Gośćmi Zielonych Drzwi i Anny Maruszeczko byli: prof. dr hab. n. med. Janusz Książyk, kierownik Kliniki Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka i Pani Bożena Walter, prezes Fundacji 'TVN nie jesteś sam'. Klinika świętuje 10-lecie istnienia, a Fundacja TVN wyremontowała klinikę za 30 milionów złotych.

  Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy najbardziej znanego bioenergoterapeutę w Polsce - Zbyszka Nowaka i jego żonę Aleksandrę Nowak, która zajmuje się kontaktem Pana Zbyszka z mediami. Jak się poznali? Jaki prywatnie jest Zbyszek Nowak, który w latach 90. prowadził popularny program "Ręce, które leczą"? Kto rządzi w ich związku? Na co znany bioenergoterapeuta wydaje zarobione pieniądze? Jakie ma słabości?

  Implant ma długość około 4 centymetrów. Wszczepienie wymaga znieczulenia miejscowego. Jakie są przeciwwskazania do zastosowania tej innowacyjnej w Polsce metody antykoncepcji? Czy jest bardziej bezpieczny niż tabletki antykoncepcyjne? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Grzegorz Południewski - ginekolog i położnik. Jaka jest skuteczność tej metody w zestawieniu z innymi, bardziej popularnymi?

  W sklepach ze zdrową żywnością pojawiły się produkty pochodzące z Azji i Ameryki Południowej: spirulina, chlorella, fasolka adzuki, stewia i jagody goji. Zaliczane są do superfoods, czyli bardzo zdrowych produktów. Mają one coraz więcej zwolenników. Ale, czy każdy może je jeść? Czy swoją codzienną dietę można oprzeć tylko o te produkty? I czy w Polsce od lat hodowane warzywa i owoce mają podobe działanie? O tym w Dzień Dobry TVN dietetyczka Agnieszka Piskała.

  Czym objawia się nietolerancja laktozy? Jaki produktów nie powinny spożywać osoby z nietolerancją laktozy? Czym można zastąpić mleko w diecie? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN alergologa dr Piotra Dąbrowieckiego.

  Strażak Sławomir Wilczyński udowadnia, że wystarczy wierzyć i chcieć, by wyjść nawet z największej opresji. Pan Sławomir, będąc na służbie, uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Stracił obie nogi i nie może już wrócić do pracy. Dlaczego firma ubezpieczeniowa nie chce wypłacić mu odszkodowania? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "To cud, że żyję".

  Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest, w dniu 21 marca, już po raz dziewiąty. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Alinę Topczewską, mamę Michała cierpiącego na zespół Downa, razem z synem. Jak wychowywać dziecko z zespołem Downa, czy posłać go do szkoły integracyjnej i jak Michał wspomina początki w szkole?

  Panuje powszechna opinia, że leki ziołowe, nawet przyjmowane w nadmiarze, nie szkodzą. Polacy na potęgę kupują leki i suplementy ziołowe. Ale warto zauważyć, że narkotyki też są ziołami, czyli substancjami pochodzenia naturalnego. Jak przyjmować zioła, by sobie nie zaszkodzić? Czy są zioła mniej i bardziej szkodliwe? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Solimy na potęgę. Codziennie zjadamy jedenaście gramów soli, powinniśmy zjadać tylko pięć . Nadmierne spożycie soli może powodować nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, zawał serca, raka żołądka czy osteoporozę. Jak unikać soli, kiedy jest ona prawie w każdym produkcie na rynku spożywczym? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN dietetyczka Anna Jelonek.

  Sen porządkuje dzienne doświadczenia, uwalnia od namiaru wrażeń w dniu minionym. Prawdę mówi ludowe porzekadło powtarzane przez nasze przemądre babcie: "Prześpij się z tym". 60-70 procent dzieci ma lęki i koszmary nocne. Czy jest to norma czy należy się temu uważniej przyjrzeć? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była psycholog Aleksandra Piotrowska. "Jak mam nadgarstki na wierzchu to nie zasnę" - kto wyznał to publicznie?

  Po długim okresie zimowego snu, braku światła i aktywności na świeżym powietrzu nagle zawitała do nas wiosna w marcu, oczekując od naszego organizmu, by ten, z dnia na dzień, "przestawił się" w trymiga. A nasz organizm może się buntować - apatia, stany depresyjne, zmęczenie, bóle głowy. Jak temu zaradzić? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas. Jak zaradzić pozimowej quasi-depresji?

  Pełne ziarna działają zbawiennie na nasz organizm. Poprawiają przemianę materii, obniżają cholesterol, bogate w witaminy. Jak z asortymentu dostępnego na rynku wybierać produkty pełnoziarniste? O tym, w studiu dzień Dobry TVN - Magda Jarzynka dietetyczka.

  Toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany, to lek i powinien być podawany tylko z przepisu lekarza. Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po wstrzykiwaniu botoksu u kosmetyczki? Dlaczego kosmetyczki używają preparatów, których nie mają prawa podawać? Skąd kosmetyczki mają takie preparaty? Jaka grozi im odpowiedzialność prawna? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był lekarz i dermatolog dr Marcin Ambroziak oraz adwokat Piotr Kaszewiak.

  Krzysztof Cegielski to były mistrz świata juniorów w żużlu. W 2003 roku uległ poważnemu wypadkowi na torze - złamał kręgosłup. Jednym z dobrych aspektów jego wypadku było to, że zdarzył on się w Szwecji. Tam odpowiednio po wypadku się nim zaopiekowano. Przez dziesięć lat codzienne ćwiczył, chodził na rehabilitacje, odnowę biologiczną. Czy wsiadł z powrotem na motor? Dojdzie do ołtarza czy dojedzie?

  Podczas samokontroli piersi wykryła pewnie niepokojące ją zgrubienie. Była przerażona. Kilka lat temu jej ciocia zmarła na raka piersi. Anna Pabiuś nie zrezygnowała z konkursu na Miss Polski. Za nią tylko cześć walki z chorobą, a przed nią jeszcze dwa guzki do usunięcia.

  Wiosna już puka do do naszych drzwi, a lato na przedprożu. Osy i pszczoły lubią te pory roku. Ich ugryzienie może okazać się dla nas fatalne w skutkach. Czym jest wstrząs anafilaktyczny i jak się przed nim bronić radzili w studiu Dzień Dobry TVN: Andrzej Rękawiecki uczulony na osy i pszczoły, który przeżył już trzy wstrząsy anafilaktyczne oraz prof. Jerzy Kruszewski - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Alergologii.

  Rekonstrukcja błony dziewiczej, korekta warg sromowych większych i mniejszych. Operacja pochwy, plastyka wzgórka łonowego. Coraz większą popularnością cieszy się waginoplastyka. Jakie najczęściej wykonuje się zabiegi na tej partii ciała? Jakie są najczystsze przyczyny zmian w wyglądzie sfer intymnych u kobiet? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr n. med. Rafał Kuźlik, specjalista położnictwa i ginekologii.

  Kiedy szef przekazał jej zatrważającą informację o wypadku męża i stanie, w jakim się znajduje, Ewa nawet nie przypuszczała, że po miesiącu śpiączki, w którą zapadł jej mąż, będzie z nim rozmawiać. Lekarze dawali mu tylko 1 procent szans na przeżycie. Zobaczcie historię pana Adriana, który "wykiwał" śmierć. W drodze do uzyskania pełnej sprawności pomaga Adrianowi Mieczysław Szcześniak.

  Hodują zarodki w delikatnych naczyniach i puszczają im muzykę. Ta spełnia funkcję kołyski akustycznej. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był dr n. biol. Wojciech Sierka z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej w Katowicach, który sprowadził metodę do Polski. Jakie państwo jest kolebką metody wibracji dźwiękowych wspomagających in vitro? Jaki typ muzyki zarodki lubią najbardziej - Beethovena, Britney Spears czy może Queen?

  Nasza wrażliwość na ból zależy nie tylko od pogody, poziomu cukru w organizmie, ale także od sposobu oddychania czy stopnia napięcia mięśni karku. Czy jedynym sposobem na uporczywy ból głowy są tabletki przeciwbólowe? Nie - wyjaśnia neurolog dr Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska, gość Dzień Dobry TVN, która podpowiada, jak radzić sobie z bólem głowy nie korzystając z farmakologii. Czy przyczyną migreny może być zbyt małe nawodnienie organizmu?

  Na zamrożenie gamet decyduje się coraz więcej młodych i zdrowych kobiet. Czy tylko po to, by potem z nich skorzystać? Czy da się oszukać czas? Jak wygląda regulacja prawna ich zamrażania? Czy hibernacja komórek jajowych to sposób na wieczną płodność kobiet? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był embriolog dr Krzysztof Papis.

  Dzieci, które chorują na neuroblastomę czeka w Polsce tylko operacja. Natomiast w krajach Europy Zachodniej możliwe jest leczenie tego nowotworu przeciwciałami. Dlaczego Polska jako jedno z nielicznych państw w Europie nie zgadza się na wprowadzenie tej terapii. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Paulinę Szubińską, autorkę petycji w sprawie wprowadzenia terapii przeciwciałami oraz Agnieszkę Uznańską, której syn Szymon choruje na neuroblastomę.

  Aneta Zatwarnicka ma 37 lat, a od 20 lat trenuje karate tradycyjne. W grudniu ubiegłego roku nic nie wskazywało, że w styczniu tego roku, w ciężkim stanie trafi do szpitala. Lekarze stwierdzili sepsę i dawali jej zaledwie kilka dni życia. Okazało się, że Anetę zaatakował toczeń wielonarządowy. W pomoc dla Anety zaangażowała się Anna Lewandowska, mistrzyni świata w karate.

  Rok temu, w jednym ze szpitali, miała odbyć się operacja umieszczenia balona w żołądku pana Pawła Adamusa. Mężczyzna zmarł na sali operacyjnej w momencie, kiedy anestezjolog podał mu pełne znieczulenie. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Krystyna Barbara Kozłowska,rzecznik praw pacjenta, oraz Kamila Adamus - żona zmarłego Pawła Adamusa.