Profilaktyka zdrowia

  Profilaktyka zdrowia

  Przeciętny pierwszoklasista od urodzenia zjadł już 84 kg cukru. Soki, napoje, jogurty, przetwory warzywne i owocowe, pikle, konserwy, chleb - wszystko to zawiera cukier. Dietetyczka Magdalena Jarzynka wyjaśnia w Dzień Dobry TVN arkana działania cukru na organizm człowieka.

  Czy w medycynie zdarzają się cudowne ozdrowienia? Czy organizm może się sam uzdrowić? Czy u ludzi, którzy zbyt długo czekają na przeszczep, serce może samo podjać ponownie czynność? Gościem Dzień Dobry TVN był prof. Zbigniew Gaciong. Zapraszamy na pierwszy odcinek nowego cyklu "To cud, że żyję". Poznajcie historię Rafała Jaracza.

  Nad tikami i okrzykami zapanować nie mogą. Chorzy na zespół Tourette'a mimowolnie przeklinają, mlaskają i powtarzają usłyszane przed chwilą słowa. A czy są jakieś symptomy nadchodzących ataków? Gościem Dzień Dobry TVN był: osiemnastoletni Bartek Wojtkowski, który jest chory na zespół Tourette’a , i który postanowił uświadamiać społeczeństwo, by zdjąć odium z choroby Georgesa de la Tourette'a. Towarzyszył mu tata.

  Laserowa korekcja wzroku to szansa dla tych, którzy muszą a nie chcą nosić okularów. W wakacyjnym studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: ten, który ten zabieg wykonał - dr Marcin Smorawski oraz ta, która przeszła taką korekcję wzroku - Sylwia Arnesen. Jak aktorka czuje się po tym zabiegu i jak zmieniło się jej życie?

  By pomóc chorej na raka koleżance, wystawił się na aukcji. Udało się zdobyć połowę kwoty potrzebnej na leki. Mateusz nie poddaje się łatwo, zobacz jak planuje zebrać brakujące pieniądze!

  Zemsta faraona to po prostu dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Najczęściej jej powodem jest woda. W jaki sposób jej zapobiegać i jak leczyć, by cały urlop nie biegać do toalety? Niebezpieczeństwo czyha także u nas u progu... szwedzkiego stołu. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyczkę Agnieszkę Piskałę.

  Prof. Ostrzeński jest odkrywcą Punktu G. W której warstiwe pochwy się on znajduje? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. n. med. Markiem Litmanowiczem o ginekologii estetycznej. Kto się na te zabiegi decyduje i, dlaczego są one coraz bardziej popularne? A jakie zagrożenia ze sobą niosą?

  Złogi substancji smolistych, zanieczyszczeń powietrza i substancji kaszlogennych. 27 czerwca będziemy obchodzić kolejny dzień spirometrii. Już dziś, w kawiarence TVN Cafe, można było wykonać spirometrię. W studiu Dzień Dobry TVN alergolog dr Piotr Dąbrowiecki opowiedział o zagrożeniach, jakie niesie za sobą niewłaściwe traktowanie przez nas własnego układu oddechowego.

  Kiedy się urodziła, ważyła 800 gramów. Mieściła się w jednej dłoni. Przez sto dni lekarze walczyli o jej życie. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Dorota Anisimowicz – mama Karoliny chorej na mózgowe porażenie dziecięce oraz sama Karolina wraz z siostrą Weroniką.

  Będąc w drugiej ciąży dowiedziała się, że jest nosicielką wirusa HPV (brodawczaka ludzkiego), który powoduje raka szyjki macicy, jeżeli nie jest leczony. Gościem Dzień Dobry TVN była Viola Kołakowska, matka dwójki dzieci i życiowa partnerka Tomasza Karolaka. Jak przebiegało leczenie i czy jest już teraz zdrowa?

  Porody w wodzie, prody rodzinne, niespodziewane porody w taksówce i porody... w hipnozie. Księżna Kate Middleton rozważa poród w hipnozie. Czy taki poród jest bezpieczny, na czym polega i czy hipnoza jest dobrym sposobem na zlikwidowanie bólu w trakcie porodu? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała certyfikowana hipnoterepeutka Karolina Piotrowska. O komentarz poprosiliśmy także ginkologa dr. Grzegorza Południewskiego.

  Deformacja stopy i ból. To schorzenie dręczy wiele Polek. Czym są tzw. halluksy i, czy za ich powstawanie odpowiedzialne są tylko zbyt ciasne buty lub buty na wysokim obcasie? Do studia Dzień Dobobry TVN zaprosiliśmy Pawła Kołodziejskiego, chirurga stopy oraz ortopedę Krzysztofa Bryłkę.

  Kolorowe napoje to sama chemia - uważa dietetyczka Anna Jelonek, gość Dzień Dobry TVN. Dlaczego w napojach, po które chętnie sięgamy, jest tak dużo chemii? Czy to prawda, że takie "chemiczne koktajle" powodują nadpobudliwość u dzieci? Czym różni się napój izotoniczny od napoju energetycznego? Dlaczego nasz dietetyk nie poleca napojów energetycznych? Czy po wypiciu kolorowego, gazowanego napoju powinniśmy od razu umyć zęby?

  Czy schizofrenię można oswoić? Jakie są pierwsze objawy choroby? Czy każdy może zachorować na schizofrenię? Czy z tej choroby można się wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychiatrą dr Anną Bortkiewicz.

  Są osoby, które na skutek niepełnosprawności przez lata nie wychodzą z domu. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Bugałę, który taką osobę spotkał wczoraj. Komu przysługuje pomoc asystenta? Czy zawsze wtedy kiedy potrzebuje pomocy? Czy niepełnosprawni znają swoje prawa? Na czym polega pomoc asystenta osoby niepełnosprawnej? W naszym studiu towarzyszyła Pawłowi Iwona Raszeja –Ostrowska, a historii wysłuchała Anna Maruszeczko.

  Jak wygląda codzienność rodziców dziecka z ADHD? Z czym dziecko z ADHD ma największe problemy? W jakim wieku można zdiagnozować u dziecka ADHD? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli rodzice 5-letniego Aleksa, który jest nadpobudliwym dzieckiem, cierpiącym najprawdopodobniej na ADHD. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy psycholog Aleksandrę Piotrowską.

  Jedno z jej ostatnich zdań brzmiało: „Kiedy to wszystko się zaczęło, poczułam, że moje życie ma sens”. Aby uczcić pamięć siatkarki, organizowana jest akcja społeczna „Życzenie Agaty”. Już wyłoniono laureatkę tegorocznej edycji. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jacka Olszewskiego oraz aktorkę Edytę Olszówkę.

  Mówią o nim przybysz z innej planety, a dokładnie Kosmitek Jonatan Aleksander z planety T21 / trisomia 21 chromosomu z Galaktyki Genu / Jo! W studiu Dzień Dobry TVN goścmi byli: rodzice małego Jonatana - Aleksandra Więcka i Kobas Laksa oraz psycholog Maria Jurowska. Towarszyszył im Komsitek Jo.

  Dziewczynki wzięły udział w turnusie odchudzającym w Centrum Zdrowia Dziecka. Tam uczyły się, jak ćwiczyć i jaką dietę stosować, by zgubić zbędne kilogramy. W naszym studiu dziewczynki i ich mamy opowiedziały, jak radzą sobie z przestrzeganiem diety i reakcją kolegów i koleżanek ze szkoły.

  Jak często, po ugryzieniu przez komara, występuje uczulenie? Czy takie ukąszenie może być dla czlowieka niebzieczne? Jakie choroby przenoszą komary? O tym w studiu Dzień Dobry TVN dermatolog Łukasz Preibisz.

  Ważą nawet 700 gramów i są wielkości dłoni. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: dr Justyna Tołłoczko - asystent kierownika Kliniki Neonantologii i Intensywnej Terapii - oraz mama wcześniaka urodzonego w 28 tygodniu ciąży Elżbieta Karpacz. Jak opiekować się wcześniakiem i jak zadbać o jego prawidłowy rozwój?

  O modzie na koktajle, z czego można je zrobić i jakie witaminy posiadają - opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN dietetyczka Agata Ziemnicka.

  Lato sprzyja pojawieniu się komarów i meszek. Czym je odganiać? Czy możemy się na nie uczulić? Czy jest jakiś środek, by zmniejszyć świąd? O tym rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

  O roli rodziców w walce z nadwagą i o tym, jak ważny jest sport w życiu dzieci, rozmawialiśmy z Otylią Jędrzejczak, Kamilą Porczyk i Robertem Korzeniowskim. Czy nasi goście miewali problemy z nadwagą?

  Depresja to groźna choroba, którą trzeba leczyć. Jak nie mylić ją ze zwykłą chandrą i chwilowym spadkiem nastroju - w studiu Dzień Dobry TVN tłumaczył psycholog Piotr Mosak. Czym różni się depresja od "deprechy"? Jakie są symptomy depresji, a jakie zwykłego smutku?

  Wady wzroku stają się chorobą cywilizacyjną. Czy laserowa korekcja wzroku zastąpi okulary i szkła kontaktowe? Czy są efekty uboczne stosowania lasera? Czy taki zabieg boli? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była okulistka Monika Dzięgielewska.

  FAS to alkoholowy zespół płodowy. Pan Marcin wraz z żoną codziennie toczą walkę o to, aby adoptowane przez nich dziewczynki, których mama w czasie ciąży nadużywała alkoholu, wiodły normalne życie. Dlaczego zdecydowali adoptować się dzieci chore?

  Z najnowszego raportu organizacji UNICEF wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Lucyna Gombarczyk- dietetyk Z Centrum Zdrowia Dziecka oraz sędzia Anna Maria Wesołowska- społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka.

  Angelina Jolie poddała się obustronnej mastektomii. Matka aktorki chorowała na raka i zmarła w wieku 56 lat. Czy prewencyjna mastektomia może uratować życie? W studiu Dzień Dobry TVN goścmi były: Małgorzata Ciszewska – Korona oraz Fryderyka Falandysz - córka Barbary Falandysz.