Zdrowie

Problem opadających powiek a operacja. "Są wskazania okulistyczne, ale też plastyczne czy estetyczne"

Zdrowie

Schorzenie opadających powiek dotyczy osób w różnym wieku, nawet dzieci. Choć przypadłość ta najczęściej pojawia się z wiekiem, zdarza się również, że się ją dziedziczy. Jak sobie poradzić z tą chorobą i czy da się jej przeciwdziałać wyjaśniła w Dzień Dobry TVN okulistka, Anna Maria Ambroziak.

Opadanie powiek w różnym wieku

Schorzenie opadających powiek może dotyczyć jednego lub obu oczu. Zwykle jest dziedziczone jako cecha autosomalna dominująca, ale występuje również sporadycznie, np. w postaci nowej mutacji. Choć częściej występuje u osób dojrzałych, zdarza się także u dzieci . U najmłodszych to dość rzadka przypadłość, ponieważ występuje u 8 przypadków na 100 tys. urodzeń. Z kolei obustronne opadanie powiek u pociech zdarza się raz na 300-400 tysięcy.

- Opadanie wrodzone czy genetycznie uwarunkowane, związane z mięśniem, z nerwem lub pourazowe, wygląda tak, że krawędź powieki spada. Mierzymy (...) i sprawdzamy, kiedy operować właśnie takie dziecko. A w tych takich inwolucyjnych zmianach to winą jest nadmiar wiotkiej skóry - mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Maria Ambroziak.

Wrodzone genetycznie uwarunkowane zaburzenia powiek mają różny obraz, m.in. ubytku, szczeliny, zmarszczki, przemieszczenia, fałdu, podwinięcia, odwinięcia, zwężenia szpary powiekowej, skrytoocza czy właśnie ptozy, czyli opadnięcia powieki górnej.

- Droga naszego wzroku to jest źrenica, więc jeśli cokolwiek przysłania nam drogę impulsu wzrokowego, to mamy to odsłonić . (...) Są wskazania okulistyczne, ale też plastyczne czy estetyczne. I tutaj wycinamy nadmiar skóry, a u młodego człowieka musimy podwiesić, wykorzystać inne mięśnie, bo co z tego, że my byśmy skrócili powiekę, jak ona by nie pracowała - tłumaczyła okulistka.

Niwelowanie opadających powiek

Zabieg likwidowania opadających powiek jest znany od wielu wielu lat i jest jednym z podstawowych zabiegów rekonstrukcyjnych. Operacja to etap zdrowienia, kluczowa jest bowiem terapia widzenia. Wiadomo, że opadnięciu zwykle towarzyszy wada wzroku i to brak odpowiedniej korekcji jest powodem niedowidzenia.

- Cięcie jest dopasowane. Same rekonstrukcyjne zabiegi są znane od lat i to jest taka klasyka. Dobrze, żeby zajmował się tym plastyk z okulistą. Dobrze, żeby był zbadany wzrok itd. (...) Wykonujemy zabiegi naturalnie oddając kształt oczu - wyjaśniała specjalistka.

Choć schorzenie często pojawia się u osób starszych, nie występuje u wszystkich. Wiele zależy od pielęgnacji skóry wokół oczu, a także powiek.

- Estetycznie dbajmy przede wszystkim o powierzchnię oka (...) - higiena brzegów powiek, nawilżanie... Istnieją specjalne preparaty . Przede wszystkim jednak opieka specjalistyczna, bo jest bardzo ważne, co my stosujemy i jak stosujemy. Skóra brzegów powiek jest bardzo delikatna, wymagająca. Tutaj potrzebna jest bardzo bliska współpraca okulisty i dermatologa - powiedziała Anna Maria Ambroziak.

Specjalistka dodała także, że warto często udawać się do lekarzy, gdyż możemy wówczas na wczesnym etapie wykryć wiele schorzeń.

- Większość chorób oczu nie boli. 80-90 proc. z nich możemy zapobiec, dzięki temu, że odwiedzamy swojego specjalistę systematycznie - dodała ekspertka.

Nastolatek z opadającymi powiekami, czyli ciężkie życia Alana. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Szymon Brózda

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości