Zdrowie

Olejek oregano – zastosowanie i właściwości.

Zdrowie

Aktualizacja:
olejek oregano

Olejek oregano jest źródłem przeciwutleniaczy i działa przeciwgrzybicznie. Sprawdź, jakie korzyści da Tobie i Twojej rodzinie.

Olej oregano, uzyskiwany z pospolitej i wszystkim dobrze znanej rośliny, to nieocenione i bogate źródło witamin (A, B6, E, C, K), minerałów (wapń, żelazo, magnez, potas, cynk, fosfor) i kwasów tłuszczowych. Oregano początkowo było używane w kuchni, jednak z czasem odkryto jego właściwości lecznicze i znalazło zastosowanie w medycynie naturalnej. Olejek oregano nazywany jest naturalnym antybiotykiem, ze względu na silne działanie bakterio- i grzybiczobójcze. Wyciąg z oregano wykorzystywany jest do uporczywych infekcji bakteryjnych, pleśni, grzybicy pochwy , wywołanej m.in. przez bakterię E.coli czy powracającą Candidę albicans. Olejek oregano powinien na stałe zagościć w apteczce każdego.

Olejek oregano - zastosowanie zewnętrzne:

· jako dodatek do maści przeciwbólowych, przeciwobrzękowych,

· jako dodatek do herbat, w celu zniwelowania dolegliwości pokarmowo-jelitowych,

· doraźnie, jako pomoc w zaburzeniach trawiennych i bólach żołądka,

· jako wspomaganie trudno gojących się ran,

· jako środek niwelujący odleżyny,

· do masażu, w celu rozluźnienia napięcia mięśni i ścięgien,

· w nieżytach górnych i dolnych dróg oddechowych.

Olejek oregano na grzybicę

Grzybica to trudne do wyleczenia (głównie z powodu częstych nawrotów) schorzenie. Rozwija się z powodu nieodpowiedniej higieny bądź zbyt małych środków ostrożności w przypadku korzystania z publicznych wilgotnych miejsc. Bardzo łatwo jest zarazić się nią na basenach, saunie, siłowni. Nieleczona, może zająć całą stopę, a nawet paznokcie. Powinna być konsultowana z lekarzem, jednak w domowych warunkach możemy wspomagać proces leczenia bądź spróbować sami ją wyeliminować w początkowym stadium. Do tego niezastąpiony będzie olejek oregano, który dodany do wody z dodatkiem soli, stworzy roztwór silnie ukierunkowany na zwalczenie grzybicy. Osobom często korzystającym z publicznych miejsc aktywności fizycznej, zaleca się profilaktycznie moczenie stóp w takiej mieszaninie.

Olej oregano na problemy kobiece

Nieregularne i bolesne miesiączki to problem wielu kobiet. Dolegliwości, nie raz przychodzące znienacka, skutecznie burzą normalne funkcjonowanie i skłaniają do zachwiania kondycji psychicznej i samopoczucia. Olejek oregano odnalazł swoje zastosowanie również w dziedzinie ginekologii. Jest środkiem, który nie tylko skutecznie reguluje cykl miesiączkowy, ale przynosi też ulgę w bólach menstruacyjnych. Olejek oregano działa bezpośrednio na macicę, wywołując jej skurcze, dlatego też nie powinny go stosować kobiety w ciąży.

Olej oregano na pasożyty

Wieloletnie badania nad olejkiem oregano wykazały, iż przyjmowanie go w czystej postaci bądź jako dodatek do herbaty, skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, pasożytów i drobnoustrojów. Działa on przede wszystkim na florę bakteryjną jelit. Oczyszcza ją ze złogów, niweluje szkodliwe i groźne bakterie. Działanie to nie tylko przenosi się na poprawę witalności i zdrowia organizmu, ale również na kondycję psychiczną. Wolni od infekcji i złogów toksyn, czujemy się zdecydowanie lepiej. Warto również pamiętać o wyjątkowym działaniu przeciwalergicznym olejku. Jest dobrym substytutem dla środków chemicznych blokujących objawy alergii. Wszystkim cierpiącym z powodu pyłków, przynosi ulgę aplikowany w formie inhalacji. Udrażniając drogi oddechowe, zadziała dogłębnie na zatoki i zalegającą wydzielinę w oskrzelach. Ponadto przynosi ulgę w przeziębieniach, zapaleniu gardła i zatok.

Olej oregano w pielęgnacji doceniany jest przez kobiety rozpoczynające używanie kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Bogaty w witaminy i kwasy tłuszczowe, rewelacyjnie poradzi sobie ze zmarszczkami już utrwalonymi, ale też zadziała prewencyjnie. Przede wszystkim działa na strukturę komórek i włókna kolagenowe, chroniąc je przed rozpadem. Stymulując ich budowę i wzrost, znacznie opóźnia proces starzenia. Jest również jednym z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy, które skutecznie walczą z wolnymi rodnikami.

Olejek oregano powinien być dawkowany z rozwagą. Warto pamiętać, iż znajduje się on w grupie olejków eterycznych, a te mają silne i skoncentrowane działanie. Stosowany w zbyt dużych ilościach zadziała na organizm agresywnie, przynosząc efekty odwrotne do oczekiwanych i nieprzyjemnie skutki uboczne . Wewnętrznie powinien być przyjmowany w ilości 2-3 kropli dodanych do herbaty. Aplikacja zewnętrzna zakłada stosowanie do 30 kropel w połączeniu z olejem kokosowym, balsamem lub kremem. Dobry olejek oregano można kupić w aptekach bądź sklepach zielarskich.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości