Zdrowie

Na czym polega odtrucie alkoholowe? Gdzie i w jaki sposób je przeprowadzić?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kris Ubach and Quim Roser/Getty ImagesOdtrucie alkoholowe

Czasem trudno zauważyć, kiedy przyjemność, związana z piciem alkoholu, przeradza się w nałóg i konieczne staje się odtrucie alkoholowe. Uzależnienie od trunków jest chorobą, której nie należy lekceważyć. Każdy kolejny kieliszek to nowa dawka toksyn wyniszczających powoli organizm. Nadmiar spożywanego alkoholu sieje spustoszenie prawie we wszystkich układach narządów wewnętrznych.

Uzależnienie jest chorobą postępującą, z którą trzeba walczyć. Problem dla osób zmagających się z chorobą alkoholową może być odstawienie zażywanych trunków. Niekiedy przejście w stan trzeźwości wiąże się z niebezpieczeństwem wystąpienia padaczki. Rzucenie nałogu nie jest proste, ale także nie jest niemożliwe. Ze wsparciem specjalisty walka z uzależnieniem jest znacznie łatwiejsza. Warto dowiedzieć się, na czym polega odtrucie alkoholowe i spróbować z niego skorzystać.

Odtrucie alkoholowe - na czym polega?

Detoks alkoholowy, czyli odtrucie alkoholowe, jest pierwszym krokiem na drodze mającej prowadzić do uwolnienia się od problemu. Odtrucie alkoholowe jest zespołem procedur medycznych, które należy stosować, by zmniejszyć stopień zaburzeń wywołanych przez zatrucie alkoholowe. Bardzo ważne jest, by odtrucie alkoholowe odbywało się pod okiem specjalisty, w odpowiednich warunkach. Czasem mogą bowiem pojawić się powikłania takie, jak majaczenie alkoholowe czy padaczka, przy których konieczna może okazać się pomoc. Proces detoksykacji powinien również być dobrze rozłożony w czasie.

Na czym polega odtrucie alkoholowe? Detoksykacja jest procesem nieszkodliwym dla organizmu ludzkiego. Na samym początku należy wykonać jednak diagnostykę, niezbędną do ocenienia stanu pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Następnie trzeba zadbać o usunięcie substancji aktywnych oraz szkodliwych z krwiobiegu. Ważne jest też uzupełnienie niedoborów składników mineralnych i witamin. Na koniec następuje przywracanie równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej. W czasie podejmowanych działań mających oczyścić organizm, pacjent zostaje odpowiednio nawadniany płynami i otrzymuje niezbędne leki.

Odtrucie alkoholowe - pomoc specjalisty

Skuteczne odtrucie alkoholowe może być przeprowadzane w domu. W takim przypadku najlepiej zwrócić się o pomoc do lekarza zajmującego się opieką nad pacjentem w warunkach domowych. Istnieją także specjalne oddziały zajmujące się detoksykacją. W takich miejscach pacjenci mogą liczyć na stałą pomoc specjalistów. Przy odstawieniu alkoholu może dojść do tików nerwowych, zawrotów i bólu głowy, wymiotów, biegunki czy zaburzeń snu. Mogą również wystąpić stany lękowe, a nawet zaburzenie rytmu serca. Osoba chcąca podjąć odtrucie alkoholowe w szpitalu zajmującym się detoksykacją, powinny wiedzieć, że reakcje na terapię mogą być różne. Podczas leczenia bierze się pod uwagę płeć i wiek pacjenta, a także częstotliwość picia. Profesjonalna opieka jest najlepszym sposobem na skuteczne wyjście z nałogu.

Jak długo trwa odtrucie alkoholowe?

Wiedząc już, na czym polega detoksykacja, warto też zorientować się, ile trwa odtrucie alkoholowe. Oczyszczanie organizmu z toksyn jest procesem trwającym zaledwie kilka dni. Czas potrzebny do całkowitego powrotu pacjenta do dobrego stanu może jednak trwać nawet do kilku miesięcy. Ważne jest tutaj nie tylko zdrowie fizyczne, ale również oczyszczenie duchowe. Odtrucie alkoholowe jest często początkiem długiej drogi do zakończenia leczenia. Warto jednak dokonać wszelkich starań, by zmienić życie na lepsze.

Odtrucie alkoholowe - domowe sposoby

Można również wykorzystać domowe sposoby na odtrucie alkoholowe. Trzeba jednak pamiętać, że przyniosą one efekty jedynie w lekkich przypadkach zatrucia. Po mocno zakrapianej imprezie warto pamiętać, by odpowiednio nawadniać organizm. Co na odtrucie alkoholowe sprawdzi się w takim przypadku? Na pewno woda, zielona herbata, soki warzywne i cytrynowe pomogą i przyniosą ulgę, naturalnie odtruwając obciążony organizm. Warto też pamiętać, by podczas regulowania gospodarki wodnej w organizmie, wystrzegać się kawy i napojów energetycznych. Ich spożywanie, w połączeniu z alkoholem, spowalnia regenerację i szkodzi na krążenie.

Podejmując się domowego odtrucia alkoholowego, mającego na celu regenerację po imprezach i pozbycie się kaca, warto także pamiętać o uzupełnieniu glukozy i witamin. Jest to możliwe dzięki odpowiednim preparatom bądź naturalnym źródłom. W owocach, takich jak banany, znajduje się cenny potas oraz magnez. Bogactwo witamin dostarczą natomiast soki owocowe.

Zobacz wideo: Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem

Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kris Ubach and Quim Roser / Getty Images

Pozostałe wiadomości