Masaż stóp – na czym polega i jak go odpowiednio wykonać?

Stopy. Masaż stóp. Refleksologia
Masaż stóp
Źródło: mediaphotos/Getty Images
Masaż stóp to doskonały sposób na zrelaksowanie się, przynosi ulgę zmęczonym nogom. Przyspiesza także krążenie krwi, pozytywnie wpływa na metabolizm. Masaż stópek dziecka usprawnia jego rozwój, a przy okazji umacnia więzi z rodzicami. Zabiegi masażu można wykonywać samodzielne lub w gabinecie, niektóre jego rodzaje powinni wykonywać wyłącznie odpowiednio przygotowani specjaliści.

Leczniczy masaż stóp jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia. Doskonale sprawdza się w przypadku chorób układu kostnego, wykorzystywany jest przy problemach z układem nerwowym. Refleksologowie, czyli specjaliści w zakresie akupresury stóp, zalecają go osobom z podwyższonym cholesterolem oraz nadciśnieniem. Istnieje wiele technik wykonywania masażu – sprawdź, jaka będzie odpowiednia dla Ciebie.

Masaż stóp – jak go wykonać samodzielnie?

Jak zrobić masaż stóp? Oto prosty sposób, dzięki któremu stopy będą Ci wdzięczne.

  1. Obejmij dłońmi stopę i wykręcaj ją w różnych kierunkach. Delikatnie pociągaj za palce, lekko szczyp skórę i próbuj poruszać stawem skokowym najpierw w lewą stronę, a następnie w drugą.
    1. Największy palec obejmij kciukiem oraz palcem wskazującym, a następnie go wymasuj – uwzględnij zarówno jego stronę wierzchnią, jak również spód i boki. Podczas masażu omijaj paznokieć.
      1. Dłońmi chwyć stopę w taki sposób, aby kciuki obejmowały podeszwę. Masuj stopę kciukami, wykonując koliste ruchy. Powoli przesuwaj ręce w dół, od palców w kierunku pięt.
        1. Kciukiem i palcem wskazującym uciskaj krawędzie stopy (po stronie zewnętrznej i wewnętrznej). Zacznij uciskać je w okolicach pięty, kieruj się później powoli w stronę palców. Kilka razy powtórz całą czynność.
          1. Wymasuj kostki, delikatnie uciskając je kciukiem. Następnie uciskaj obszary pomiędzy wewnętrzną stroną kostki a piętą oraz zewnętrzną jej stroną a piętą. Wykonaj po 3 lub 4 obroty przy ucisku poszczególnych punktów.
            1. Wymasuj grzbiet stopy ruchem spiralnym. Następnie lekko szczyp skórę i delikatnie ją opukaj opuszkami palców. Ostatnim etapem masażu jest głaskanie stopy: wykonuj delikatne ruchy od palców w kierunku pięty.

              Zobacz wideo: Maluje stopami i podbija świat 

              Maluje stopami i podbija świat
              Martyna Gruca maluje stopami
              Źródło: Dzień Dobry TVN

              Masaż stópek dziecka – jak go wykonać?

              Masaż stópek dziecka może usprawnić jego rozwój, a także łagodzić rozmaite dolegliwości bólowe. U dzieci warto wykonywać masaż na całych nogach. Jak wyglądają poszczególne jego etapy?

              1. Przed wykonaniem masażu zadbaj o odpowiednie natłuszczenie dłoni.
                1. Każdy masaż stópek warto rozpocząć od ich delikatnego głaskania.
                  1. Następnie delikatnie przesuwaj dłonie od pachwin w kierunku stopy. Powtórz czynność również na drugiej nodze. Głaskanie powinno trwać maksymalnie 5 min.
                    1. Zastosuj technikę dojenia – unieś jedną dłonią stopę maleństwa, drugą ręką uchwyć jego nóżkę w okolicy uda, a następnie prowadź ją do stopy, delikatnie uciskając. W momencie, gdy dotrzesz do okolic kostki, zmień dłonie.
                      1. Zastosuj technikę wyżymania – najpierw obejmij rękami udo dziecka, a następnie powoli przesuwaj je w kierunku stopy, obracając je w dwie różne strony – jedną dłoń przesuń w lewo, drugą – w prawo.
                        1. Wymasuj podeszwy stóp: obejmij dłońmi stopy dziecka, a następnie masuj je kciukami. Głaszcz stópki, rozpoczynając od pięt, powoli przesuwaj się w kierunku palców.
                          1. Wymasuj paluszki: chwyć dłonią jedną stopę, a drugą masuj palce – od stawu po czubek.
                            1. Wymasuj kostki: trzymaj luźno stopy jedną ręką, a kciukiem drugiej masuj okolice kostek – rób to okrężnymi ruchami.

                              Tajski masaż stóp – opis zabiegu

                              Tajski masaż stóp to technika, która powstała trzy tysiące lat temu. Swoje korzenie ma w Chinach, jednak najbardziej rozwinęła się w Tajlandii, gdzie wzbogacono ją o elementy ajurwedyjskie oraz hinduskie.

                              Tajski masaż stóp wykonuje się w gabinetach przy pomocy drewnianego patyczka. Obejmuje on nie tylko okolice stóp, ale i łydek. Podczas zabiegu pacjent leży na umiarkowanie twardym materacu. Na początku masażysta wykonuje delikatne ruchy dłońmi, później przechodzi do innych, bardziej odczuwalnych technik, które nie są jednak dla pacjenta bolesne. Podczas masażu stymulowane są wszystkie punkty według mapy, która obejmuje powierzchnię stopy.

                              Chiński masaż stóp – opis zabiegu

                              Taoistyczny, chiński masaż stóp On Zon Su obejmuje kilkanaście metod refleksologii stopy, a także wiele podejść terapeutycznych określanych mianem „map”. Wpływa korzystnie na zdrowie, doprowadza do równowagi lub zwiększenia energii, poprawia także samopoczucie. Chiński masaż stóp jest przeprowadzany w niektórych gabinetach.

                              Masażysta wykonujący zabieg skupiony jest na dobraniu odpowiedniej siły nacisku, która ma balansować między bólem a przyjemnością. Zbyt mocny ucisk może spowodować zablokowanie energii u pacjenta, zbyt słaby natomiast – nie przyniesie pożądanych efektów. Zdarza się jednak, że masażysta potrafi wykonać bardzo delikatny, a jednocześnie niezwykle skuteczny zabieg, który doskonale sprawdza się przy przewlekłych i ciężkich chorobach.

                              Zobacz także:

                              Autor: Adrian Adamczyk

                              Źródło zdjęcia głównego: mediaphotos/Getty Images

                              podziel się:

                              Pozostałe wiadomości