Zdrowie

Golf to gra, w której ważną rolę odgrywa etykieta i reguła. Golf – jak zacząć?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
lovelyday12/Getty ImagesGolf

Każdy golfista z pewnością zna na pamięć treść niewielkiej książeczki zatytułowanej "Reguły gry w golfa". Znajdują się w niej praktycznie wszystkie zasady dotyczące gry w golfa. Dodatkowo co dwa lata niektóre z nich są sprawdzane i aktualizowane, jednak podstawowe założenia gry od początku jej istnienia się nie zmieniają.

Nie dziwi już widok pól golfowych w Polsce. Jeszcze do niedawna golf kojarzył się ze sportem przeznaczonym tylko dla elit. Jednak od jakiegoś czasu staje się on bardziej popularny wśród wszystkich, niezależnie od statusu i sytuacji materialnej. W wersji rekreacyjnej sport ten może uprawiać praktycznie każdy. Golf dla początkujących - jakie są zasady gry i jak zacząć?

Golf – zasady gry

Współczesne reguły gry w golfa zostały ustanowione w szkockim Klubie Golfowym Royal and Ancient of St Andrews w 1754 roku. Celem gry w golfa jest umieszczenie niewielkiej piłki w dołkach, czyli otworach w ziemi o średnicy 108 mm, w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Rozgrywka odbywa się na polu, które ma powierzchnię ok. 60 ha. Na nim ustawione są liczne przeszkody, takie jak zbiorniki wodne, wzniesienia, krzewy czy murki. Typowa runda w golfa wymaga, by wbić piłkę do 18 dołków . Zawodnik powinien zaliczyć wszystkie dołki na polu golfowym. Golf wymaga od gracza dużego skupienia i koncentracji, doskonałej techniki i cierpliwości.

Początek rozgrywki zaczyna się od tee box, gdzie należy umieścić piłeczkę. Zawodnik powinien wykonać pierwsze uderzenie w taki sposób, by piłka wylądowała na obszarze lub w pobliżu fariway, czyli na pasie ściętej trawy. Następnie gracz musi przenieść się do miejsca, gdzie leży piłka i uderza następny raz, do czasu, aż piłka znajdzie się na greenie, czyli miejscu z bardzo krótko ściętą trawą. Na tym obszarze piłkę toczy się do dołka. Celem jest umieszczenie piłki w dołku przy jak najmniejszej liczbie uderzeń. Gdy ktoś zdobędzie dołek, spisuje się wyniki, które następnie się zlicza i określa ich stosunek do par pola. Czym jest par pola? W zależności od tego, w jakiej odległości od punktu startowego znajduje się dany dołek, różni się liczba uderzeń przewidzianych na dany dołek, tzw. par dołka . Suma par wszystkich dołków na polu golfowym to par pola. Par pola dla pól z 18 dołkami wynosi zazwyczaj 72. Oznacza to, że zawodnik powinien ukończyć całe pole w maksymalnie 72 uderzeniach.

W przypadku indywidualnych rozgrywek, każdy gracz przechodzi pole dwu- ,trzy- lub czterokrotnie. Zwycięzcą jest ta osoba, która wykonała najmniejszą liczbę uderzeń. Gdy rywalizują ze sobą drużyny, gra jest zazwyczaj rozgrywana jako foursome lub fourball. W pierwszym przypadku dwójka zawodników gra jedną piłką na zmianę. Drugi format polega na tym, że każdy z czwórki zawodników ma swoją piłkę. Wynik zespołu określa się na podstawie lepszego osiągnięcia.

Sprzęt golfowy potrzebny do gry

Podstawowy sprzęt golfowy to kije golfowe z wózkiem, piłeczki, torba i buty. Każdy dobry golfista jest też wyposażony w specjalne akcesoria do golfa , takie jak szczoteczka, marker, ołówek, notatnik czy parasol. Akcesoria golfowe nie należą do najtańszych , jednak wiele klubów oferuje możliwość wypożyczenia kijów golfowych. Możemy wyróżnić kilka rodzajów kijów golfowych. Te wykonane z drewna służą przede wszystkim do dalekich uderzeń. Kije zrobione z żelaza są przeznaczone do celnych uderzeń na mniejszą odległość. Trzecim rodzajem są puttery, czyli kije przeznaczone do wbicia piłki z obszaru greenu. Mogą się one różnić między sobą wagą i długością. Początkujący powinni na początku wybierać dłuższe i lżejsze puttery.

Na początku swojej przygody z tym sportem można też zrezygnować ze specjalnych butów i innych akcesoriów. Jeśli golf nam się spodoba na tyle, że będziemy chcieli go ćwiczyć, możemy systematycznie kupować kolejne elementy zestawu golfisty. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, możemy kupić używany sprzęt – na aukcjach internetowych nie brakuje ofert sprzedaży kijów golfowych, toreb czy piłeczek.

Golf w Polsce staje się coraz bardziej popularnym sportem . Jako forma rekreacji może być on uprawiany przez każdego. Golf dla dzieci, dla dorosłych i starszych osób będzie świetnym sposobem na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Wydawać by się mogło, że nie jest on dyscypliną wymagającą dużej kondycji fizycznej, jednak podczas jednej rundy golfa zawodnik może spalić aż do 2500 kcal.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Nie widzi, ale gra w golfa!

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: lovelyday12/Getty Images

Pozostałe wiadomości