Zdrowie

16 lat temu Agnieszka uległa wypadkowi. Dzięki "Metamorfozie uśmiechu" zaczyna całkiem nowe życie

Zdrowie

Metamorfoza uśmiechu Agnieszki
Metamorfoza uśmiechu AgnieszkiDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Agnieszka Kowalska jako nastolatka uległa wypadkowi na skuterze, w którym straciła zęby. To wydarzenie sprawiło, że latami nie mogła w pełni okazywać radości. Dzięki namowie koleżanki wzięła udział w "Metamorfozie Uśmiechu". Kobiecie pomogli specjaliści z Malo Clinic. Czy udało im się spełnić marzenie Agnieszki?

"Metamorfoza uśmiechu" - Malo Clinic

Agnieszka ma 32 lata. Do wypadku, który zmienił jej życie, doszło 16 lat temu. Pierwszej rekonstrukcji uzębienia poddała się tuż po zdarzeniu. Zęby po kilku latach zaczęły się jednak kruszyć i łamać. Zrozpaczona kobieta zdecydowała się na usunięcie całego górnego łuku szczęki i założenie protezy. Choć Agnieszka ma wiele powodów do uśmiechu - jest mamą dwóch chłopców - nie mogła im tego w pełni okazać, kontrolując każdy najmniejszy grymas, który mógłby uwidocznić jej największy kompleks.

- Jest radosna, ale uśmiecha się rzadko - mówił 12-letni Andrzej Uniatowski, syn Agnieszki.

Koleżanka z pracy zauważyła problem, kiedy kobieta wyznała jej we łzach, że nie może normalnie jeść. Namówiła wtedy Agnieszkę, aby wzięła udział w programie "Metamorfoza uśmiechu".

- Spełni mi się jedno z największych marzeń, więc co tu dużo mówić, wydaje mi się, że w końcu ten uśmiech będzie na co dzień, całymi dniami będzie pojawiał się na mojej twarzy. Będę mogła się uśmiechać, będę mogła się wygłupiać z dziećmi i będę mogła w końcu jeść - powiedziała przed zabiegiem Agnieszka.

Jak zabieg wpłynął na życie Agnieszki?

Kiedy pacjentka pojawiła się w klinice wyjaśniono jej szczegółowo całą procedurę. Lekarze zdecydowali się na zbieg polegający na umieszczeniu czterech implantów, które będą podtrzymywać nowe zęby.

- Kreowanie tego uśmiechu zaczynamy od rozmowy z pacjentem, od określenia jego oczekiwań. Czasami pacjenci przynoszą nam swoje zdjęcia sprzed lat, bo chcieliby wyglądać tak, jak kiedyś. Czasami pomagamy sobie specjalnymi programami DSD - Digital Smile Design, gdzie możemy mniej więcej przedstawić pacjentowi, jak ten uśmiech mógłby wyglądać. Zawsze staramy się wkomponować przyszły kształt, ustawienie zębów do anatomii pacjenta. Ważny też jest kolor, bo w przypadku Pani Agnieszki staraliśmy się dobrać kolor górnych zębów do dolnych - wyjaśniła Katarzyna Kubicka lekarz stomatolog z Malo Clinic. - W przypadku tak rozległych rekonstrukcji stomatologicznych, jak u pani Agnieszki, tak naprawdę musimy mówić o rehabilitacji protetycznej - dodała.

Choć od momentu rozpoczęcia, do efektu finalnego zabiegu musi upłynąć kilka miesięcy, Agnieszka nie żałuje podjętej decyzji.

- Ja zaczęłam całkiem nowe życie - mówiła pacjentka Malo Clinic. - Dzieci widzą w końcu ten uśmiech na co dzień - dodała z radością, szeroko się uśmiechając.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/ Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości